Stup model -Batranul-

Creat de mmacreanu, Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu stiu daca m-am facut inteles bine, asa ca revin cu precizari:
1. Forumul nu e de vanzare, dar exista si rezista cu unele cheltuieli suportate de cei carora li se face reclama.
2. Adminii nu primesc nici un ban, dimpotriva cheltuiesc din buzunar.
3. Sponsorizarile propuse pentru cei mai tineri apicultori de pe forum constau in produse care se expediaza direct castigatorilor.

Postul de mai sus e un simplu  :blah:  :qp:

D006

#76
  Pentru calmarea spiritelor propun ca la Sighisoara , Romikele sa faca cinste cu cate o bere la fiecare user participant. Apoi in compensatie fiecare user il cinsteste pe Romikele cu cate o bere !

orbanstefan64

din viteze toti gresim. eu ma gindesc sa mai corectez cite ceva pe aici nu neaparat ca is cel mai bun in limba romana. restu ....ii rest  :qp:

ioanardelean55

  exista si rezista cu unele cheltuieli suportate de cei carora li se face reclama
         
   In cazul asta Dragos eu trebuie sa-ti fac cinste tie nu lui Romikele
   














   

orbanstefan64

  afara din urzici!!!!  avem alta treaba !
:hi: :hi: :hi:

ioanardelean55


Bătrânul

Capul tuturori rautatilori e Dragos  :uimit: =)) :rotfl: =D> =D> =D> : sampanie: : sampanie:

ioanardelean55


  In sensul bun al cuvintului ? Sper .  :bravo:

Stefan Madalin

daca nu te pricepi la tamplarie si nu ai de unde lua lemn ieftin , acesti stup te incurajeaza sa faci singur stupi

D006

 Ar trebui organizat un targ numai al producatorilor de lazi de stupi . Unde sa se organizeze un concurs si sa se desemneze anual cea mai reusita lada in raport pret/calitate.

ioanardelean55


  Buna idee =D> =D> =D> =D> atunci cred ca voi avea si eu motiv sa particip  :bravo:

stupAS

Citat din: Apicotef din Octombrie 03, 2013, 07:44:15 AM
Hai sa va spun eu cate ceva despre stupi in general....

Cine fabrica stupi ieftini si comenzi multe nu poate folosi decat material lemnos necorespunzator (verde).
1 metru cub scandura verde = 650 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura uscata = 1200 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura = cca 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3
1 muncitor necalificat = salariu de 750 lei pe luna +cca. 400 lei parti sociale + echipament = 1300 lei / luna

deci la un calcul sumar , precupunand ca stupii sunt facuti din scandura uscata, producatorul investeste :

1200 lei materialul + 1300 lei manopera + 500 lei consumabile/curent/utilaje= 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3

Acum nu stiu cat costa stupii de unde-i cumparati dvs.dar tinand cont ca trebuie si un profit pente toate cheltuielile expuse mai sus, marea intrebare care ne-o punem este :

CUM POT UNII SA PRODUCA STUPI IEFTINI SI BUNI ? .... sau poate doar IEFTINI .....

A N A L I Z A T I !!! SI OCHII CAT CEPELE !



Imi cer scuze dar trebuie refacut calulul putin, eu fac stupi de multi, si numai stupi.

1 MC scadura uscata IN USCATOR (nula umbra, etc) costa cel mai ieftin ieftin si material cat de cat in jur de 750 minim !

Scandura vine la 25 mm grosime, ma rog de fapt pe la 23-24, curbata, etc curata iese doar la 18-19 mm.

Intr-un metru cub sunt teoretic : 1 m inlatime stiva / 2,5 cm grosime per scandura = 40 metrii patrati.
La prelucrare chiar daca ai utilaje si oameni buni pierzi (se pierde latime, despre grosime e clar ca se pierde e la 25 mm la 20mm): la cantuit 3-5 mm, la despicat 3-4 mm.
Una peste alta din teoretic 40 mp faci panouri in suprafata de 33 mp. (eu asa fac stupii, fac panorui in prese cu D4, lungi de 2-2,2 m x 0,8-1 m).

Un stup vertical sau orizontal are nevoie de ~ 1,8 mp de panou: 43 cm x 50 cm x 60 cm inaltime la cel vertical sau 50 x 70 x 30 la cel orizontal + capac, scandurele de zbor, podisor, fund etc se fac 1,8 mp.

Deci daca adunam , impartim, inmultim avem :
750 lei/mc   : 33 mp/mc  x 1,3 mp/ stup =  40 lei /stup

La fiecare metru cub de lemn ai nevoie de aracet D4 , o calitate buna si un pret bun e pe la 15 lei/ kg, si ai nevoie de 10 kg., adica 150 lei.

Deci materialele pt un kit costa cam : scandura 40 lei + adeziv 8 lei total 48 lei 
manopera (mana de lucru, chirie, contabila, protectia muncii, transport, telefon, asigurari,  etc sunt cam 10-20 lei/stup in varianta kit.

www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

ioanardelean55


  E calculat la vetical o magazie s-au doua ?

Bătrânul

In concluzie va rog sa ma scuzati daca www.stupiibatranului.ro a depasit orice concurenta . Uite ioanardelean un meserias de prima categorie inteligent, serios dar de moda veche. stupAS cumpara scindura curbata la 750 lei (noi de prima calitata uscata cu acte 600) lipici pe o gramada de bani (lipici care mai mult strica decit ajuta ) asa mai departe ...  suma se aduna din banuti si organizare...

D006

  Fara suparare dar acum am vazut si eu cat costa "stupii batranului " , sunt foarte scumpi . Vorbesc de stupi si nu de acele scanduri numite pretentios 'kit".
  Pentru mine smecheria cu kitul e doar o vrajeala pentru pinguini .Cand vorbim de lazi de stupi altele sunt datele problemei , calitatea trebuie sa primeze . Un pret aparent mic ascunde multe capcane.