Stup model -Batranul-

Creat de mmacreanu, Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Donez una buc butoi nou din stejar aburit de 150 l ,si una buc de 200 ,  =)) =)) =)) =)) =)) =))

ioanardelean55


Si eu am spus nu demult ca aracetu la rame nu-si are rostul  dar fiecare cum crede ,Batrine !!E MARE GRADINA .

sorinma

Citat din: Bătrânul din Octombrie 05, 2013, 08:31:12 AM
Ma declar incepator ! In viata mea ieri pentru prima data am vazut lipind rame cu aracet  :rotfl: (in filmul lui apicotef) .  Ca incepator va sfatuiesc sa NU FOLOSITI nici un fel de adeziv la ansamblarea stupiilori si ramelori . Explicatii nu dau ( ca nu am chef) daca o luati de bine io daca nu , nu. In al doilea  rind , cindva de mult am sugerat faptul ca Stupii sub forma de chit sint un ajutor mascat dat stuparilori dispusi sa pune osul la treaba . Sint oferite sub pretul de cost al pietei HIENELORI !  :welcome: Nu uitati ca  :i_love_you: !

Cand spuneti ansamblarea stupilor va referiti exclusiv la ansamblarea panourilor intre ele sau si la formarea panourilor?  :thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristi_vidican

Folosesc stupi asemănători cu cei produși de dl Lorant (modelul unguresc, cu falț lateral și șipci față-spate), doar că sunt făcuți de mine ...
E un model de stup ce-mi convine. Nu prea greu de făcut, dar trebuie atenție, că altfel iese cu nervi.
Corpurile trebuie făcute identice, ca să potrivească unul peste altul.
Dacă la îmbinare se folosește aracet (din ala bun), atunci corpurile au o rigiditate foarte mare. Eu lipesc și șipca verticală cu aracet, făcând astfel lada mai rezistentă. Astfel pot să apăs pe diagonală și nu pârâie la îmbinări.

Bătrânul

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 05, 2013, 09:22:30 PM

Donez una buc butoi nou din stejar aburit de 150 l ,si una buc de 200 ,  =)) =)) =)) =)) =)) =))
Vezi ca sint la poarta , Am venit dupa butoi  :thanks: Chiar faci si butoaie ? La ce pret ? Sorinma panourile se lipesc cu un aracet special . Asamblarea lor numai cu suruburi de lemn bara lipici .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ioanardelean55


  Nuuu batrine fac numai A B U R E A L A  =)) =)) =)) =)),nu vezi ca mai nou si aici pe forum ne mai aburim unii pe altii   . :new:

dodo79

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 06, 2013, 09:35:33 AM

  Nuuu batrine fac numai A B U R E A L A  =)) =)) =)) =)),nu vezi ca mai nou si aici pe forum ne mai aburim unii pe altii   . :new:
sunteti bun d-nu ioanardelean55.sunteti deocamdata singurul care ati reusit sa "aburiti" ,in gluma pe topicul asta.ceilalti doar vor sa abureasca.ma refeream la apicotef. :bravo: =)) =)) =)) =)) =))

pharaonu75

Eu nu cred ca Apicotef a avut vreo intentie vadita sau voalata de a ataca stupii Batranului, ci cred ca el chiar a cumparat materiile prime la acele preturi, probabil dintr-o informare defectuoasa asupra pietii cherestelei.
De aceea i se pare ciudat ca altii gasesc lemn la preturi mai mici.
In plus, stupii Batranului au ocupat deja o bucata buna din piata, iar Apicotef chiar daca i-ar ataca, nu va putea sa ii bata, sa le ia locul.

Eu zic sa nu ne grabim sa il judecam, ci sa il lasam sa ne explice punctul sau de vedere. Daca sarim toti la gatul lui, nu rezolvam nimic, iar el va crede ca avem ceva cu el, ca avem vreun interes ascuns.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55

#69
 Eu mai degraba as sari la gitul Batrinului si l-as judeca pentru-ca a distrus piata cu pretul dinsului dar pentru-ca e un MARE domn il stimez il respect si il ascult cu mare placere .

SA  NE TRAIESTI BATRINE  ^:)^ ^:)^ ^:)^ si sa fi SANATOS mult timp de acum inainte . =D> =D> =D> =D>

Bătrânul

Multumesc IOANE ! SARUT MINA ! :thanks: :hi: :hi:

SPYKAL

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 06, 2013, 02:28:26 PM
In plus, stupii Batranului au ocupat deja o bucata buna din piata, iar Apicotef chiar daca i-ar ataca, nu va putea sa ii bata, sa le ia locul.

La preturile pe care le practica nu are nicio sansa. Face concurenta stupilor din poliuretan ca pret. Stima si respect!!!

Apicotef

#72
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 06, 2013, 02:28:26 PM
Eu nu cred ca Apicotef a avut vreo intentie vadita sau voalata de a ataca stupii Batranului, ci cred ca el chiar a cumparat materiile prime la acele preturi, probabil dintr-o informare defectuoasa asupra pietii cherestelei.
De aceea i se pare ciudat ca altii gasesc lemn la preturi mai mici.
In plus, stupii Batranului au ocupat deja o bucata buna din piata, iar Apicotef chiar daca i-ar ataca, nu va putea sa ii bata, sa le ia locul.

Eu zic sa nu ne grabim sa il judecam, ci sa il lasam sa ne explice punctul sau de vedere. Daca sarim toti la gatul lui, nu rezolvam nimic, iar el va crede ca avem ceva cu el, ca avem vreun interes ascuns.

Stimate Domn Pharaonu75,

Ma inclin in fata punctului dvs. de vedere. Desi imi propusesem sa nu mai comentez nimic pe acest topic, pozitia dvs.chiar mi se pare corecta.
In primul rand, nu am atacat stupii nimanui, repet pentru a treia oara daca nu ma insel : nu cunosc produsele despre care vorbiti, nu le-am folosit, in consecinta nu le pot criticat sau promova. Desi am fost insultat pe aceasta tema, chiar si cu acceptul moderatorilor, refuz sa continui polemica in acest sens, pt.ca este falsa, s-a interpretat gresit atitudinea de catre unii comentatori si s-a mers pe tema aceasta gresita.

Daca doriti neaparat un comentariu legat de "concurenta", iata-l : toti comerciantii sunt in concurenta, prin natura actului de comert, este normala si benefica pentru cumparator si se naste atunci cand pe piata oferta este mai mare decat cererea... ca altfel ar fi monopol si la stupi chiar nu este cazul de monopol.

In continuare legat de pretul mentionat de mine, sunt perfect de acord cu dvs.ca la usa uscatorului poate pretul este de 750 pana la 950, dar in pretul exprimat de mine (...si poate este si vina mea ca nu am detaliat mai pe larg) sunt incluse : transportul, manipularea si depozitarea (cheresteaua uscata nu poate fi depozitata in curtea din spate), debitare, tratarea cu diverse substante a materialului lemnos inainte de vopsirea/lacuirea finala.
Din punctul meu de vedere nu exista termenul de "concurenta" intre subsemnatul si cei pe care i-ati mentionat mai sus, pentru ca produsele mele se adreseaza clientilor care doresc produse finale (nu chituri sau cum le mai ziceti dvs.), totodata ne adresam clientilor pretentiosi carora le oferim posibilitatea de a face orice modificari doresc la comenzi (diverse doleante legate de dimensiuni +/- 1 cm pe ici-pe colo, straturi multiple de ulei sicativat, lacuri etc, aerisiri care mai de care, in capac, la funduri s.a.m.d.). Deci faptul ca nu lucram pe anumite modele standard iar timpul de productie este afectat de modificari, ne impinge la niste costuri mai mari intradevar, dar care din punctul nostru si al altora de vedere merita pe deplin.

Va duc in atentie faptul ca nu exista plangeri cu privire la produsele noastre pana acum....si speram ca nici pe viitor. Acei putini clienti pe care ii avem sunt pe deplin multumiti si inteleg pretul vazand calitatea. Daca exista vre-un client nemultumit ... il rog sa posteze factura de achizitie (noi numai asa vindem) precum si motivele.

Daca pana acum aveam ceva ferestre in productie, multumita promovarii (chiar si negative) din prezentul topic, am primit suficiente comenzi ca sa lucram la foc continuu pana la Craciun. Exista deci si oameni care apreciaza produsele Apicotef si cred ca ar fi corect sa nu-i jignim mai ales ca si ei sunt tot apicultori si membri http://apiardeal.ro/forum-discutii/.

Adaug la cele spuse, faptul ca Apicotef se dezvolta pe o alta gama de produse apicole din metal : cateva modele de cadre de aNsamblare  :bzz: rame reglabile, in viitor 2 sau 3 modele de Apilift, s.a. care nu vad cum ar face obiectul prezentei "concurente".

Legat de greselile gramaticale de care vad ca va legati la tot pasul, sincer, nu le neg, sunt un om simplu, probabil ca majoritatea celor de aici, filmarile sunt efectuate deocamdata la nivel de amator, nu tocmai in conditii de studio video ... mai pe sub stupi, mai la 0 grade Celsius...dar nu are rost sa divagam... Consider ca suntem pe un Forum apicol unde principala grija nu e gramatica ci apicultura ... Sa lasam Cronica carcotasilor sa se ocupe de gramatica.

In concluzie :
Nu ma consider in concurenta cu nimeni ... clienti, Slava Domnului ! sunt pentru toti oamenii harnici si dornici de munca ...
Cei nemultumiti de videoclipurile mele...le doresc sa realizeze dansii unele mai bune...eu atat ma pricep si unii chiar ma apreciaza, dar niciodata nu-i poti multumi pe toti !
Greseli gramaticale voi mai face, desi am luat si bac-ul si am facut si eu ceva facultati ... aviz laudarosilor ... dar nimeni nu e perfect !
D-le Batranul va doresc sanatate si vanzari cat mai numeroase, la preturi cat mai avantajoase ... eu voi incerca sa scot un produs mai bun si bineinteles mai scump....asa ca, garantat, nu ne vom "intersecta", decat poate pe la vre-un targ unde sper sa stam la aceeasi masa  :beer: ca sa ne impartasim din "secrete"  :smile:. Nu cred ca trebuie sa lasam astfel de discutii puerile sa umbreasca o posibila relatie comerciala si de ce nu si de prietenie. Cu aceasta ocazie am curaj sa va ropun chiar un schimb de bannere comerciale pe site-urile noastre.

Carcotasii vor gasi mereu ceva de comentat. Eu nu voi mai comenta pe aceasta tema !

In speranta ca am lamurit toate aspectele, salut inca o data reactia D-lui pharaonu75, poate singurul care a dat dovada de maturitate completa !!!

Sanatate tuturor si spor in stupine !
Cu stima,
Apicotef


romikele

Punctul d-stra de vedere nu e corect in totalitate.
Apiardealul este o familie unde membrii sai se ajuta reciproc, chiar si corectand greseli gramaticale, asta fara ironie, ci cu buna intentie.
Daca suntem buni romani, sa vorbim atunci si sa scriem corect romaneste!

In alta ordine de idei, Apiardealul promoveaza tot ce este de calitate si de folos apicultorilor, asa ca se poate face oricata reclama produselor, evident pe forumul dedicat.
De asemeni, la cerere, se poate oferi o pagina web personalizata, gen username.apiardeal.ro in schimbul unor sponsorizari nepretentioase financiar pentru unii tineri apicultori ai comunitatii.

Si totusi, preturile sunt cam umflate, ca baloanele cu Heliu  =))

ioanardelean55


  Lasa-ncet ca spune tot .... =D> =D> =D> =D> Totul pina la bani si totul cu bani  ))/ ))/ ))/. Ei Domn .Adm ,dece nu ai spus de la inceput unde e buba ca eu cumparam tot forumul ptr. reclama!! Fabrici de stupi ateliere peste ateliere multa multa reclama ,iar despre  noi care ducem greul  ,. NIMENI SI NIMIC . :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: