Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Sfinte Spiridoane l-ai bagat pe bietul prieten in ceata.
Nu sunt mare fan al lui Dragos (care din ce am citit pe forum se mai si contrayice singur mai ales in ale politicii) dar in privinta apiculturii rentabile si a  stupului minune al dl.profesor tind sa ii dau dreptate.
Nu am lucrat in pavilion asa ca nu ma pronunt, acolo poate ca modelul e perfect, dar in pastoral sau chiar stationar varsat mi se pare o complicare inutila.
  Avem rama oarba care face exact aceeasi treaba fara a trebui sa construim stupi mult  prea mari ca volum, 14 rame mi se pare mult prea mult pentru vertical cu diafragme speteze suplimentare etc,
E o regula de aur care spune ca cu cat un lucru e mai simplu e mai bun.Nucleul de imperechere lateral nu mi se pare deloc imbietor, il prefer separat din mai multe motive, unul ar fi ca hranindu-l mai des as deranja inutil si familia mare.plkus ca nu imi place ca are urdinisul in spate.
Eu imi fac singur lazile si nu m-as complica cu modelul prof Ursu.Nu mi-as modifica de asemenea layile actuale ca sa aplic acest sistem.Un stup in forma de Z mi se pare aiurea.
Parerea mea.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

cristian87

Am inteles eu gresit.  :)
Restul ramane valabil.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

sfantul spiridon

nu am inteles chestiunea cu cresa....
avem ceva schite sau poze
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  Acum nu stiu cui sa ma adresez lui Cristi Ursu sau domnului prof. Ursu  dar sa zicem ca vorbim cu juniorul ...
   Tinere iti inteleg inflacararea in exprimare si dragostea pe care i-o porti tatalui tau dar oricare dintre noi avem dreptul la libera exprimare chiar daca opiniile noastre intra in contradictoriu .
  Tin sa-l felicit pe prof. Ursu pentru initiativa de a-si prezenta activitatea pe net dar in acelasi timp iti acord o bila neagra pentru ca din cate am inteles tu nu ti-ai dezvoltat o stupina mai ales ca aveai de la cine invata. Si inca un lucru ciudat , tatal tau este profesor de matematica si nu se descurca pe net ???

   Acum sa revenim la stupul minune . Fiecare foloseste ce stup vrea e treba lui dar in clipa in care brevetezi un model si incepi sa-i faci reclama trebuie sa vii cu argumente nu cu expresii gen "aruncat cu noroi" , astea tin de mentalitate tipic infantila. ( Tinere iti dau un sfat prietenesc : nu te lua cu mine in taste ca am centura neagra !  :nono: ). Cand un om face o inventie sau o inovatie o face pentru a simplifica munca omului , la acest stup vad ca in fata are 3 ( TREI) urdinise : CUM CREZI CA PE PAVILION SE VA IMPERECHEA VREO MATCA ??? :nod:  Cine face pastoral cu stupii varsati ce va face cand va ploua ? ne prezinta si noua domn prof CAPACUL de la acest stup ?

D006

  Pentru a ma edifica am citit postarile domnului si din alte parti unde tanarul numeste acest stup a fi unul extraordinar , dar din cate am inteles domnul prof. l-a bagat in pavilion abia anul acesta iar alt apicultor din tara sau de pe mapamond nu-l mai testeaza . Cum poti spune despre un proiect ca este extraordinat cand el nu a fost testat macar 5 ani si macar pe 5000 de familii ? lasa pe altii sa -si dea cu parerea , eu am invatat din batrani ca "LAUDA DE SINE NU MIROASE A BINE ". Inteleg ca domnul prof. munceste prea mult in stupi , oare acest model nu i-a usurat munca ? Ciudatenii ...

  Si ca un fapt divers , cand  sefii de pe un  forum au vazut ca postarile domnului Ursu suna a reclama  :nod: imediat l-au tras discret de ureche  !  Tinere tine minte un lucru pe care eu l-am invatat dupa 25 de ani de stuparie : PAVILIONUL ESTE PENTRU AMATORI .

D006

  sa vii si sa-ti dai cu parererea este una si alta este sa vii si sa zici ca ai inventat apa calda . Pana acum Andrei ne explica cum scapam bio de varooa , acum a venit domn profesor si ne scapa bio de varooa , ma mir ca mai exista varooa pe pamant ... :rotfl:

  Una era daca daca domn profesor venea si ne spunea ceva in genul : va propun sa analizam impreuna urmatorul model de stup . Totul ar fi fost OK . Dar cand incepe expunerea direct cu concluziile ceva "e putred in Danemarca ".

   Ca sa nu mai munceasca mult pentru a scoate rama claditoare ii propun solutia stupului "german" prezentat de mine in stupina batranului Laza Strugaru unde in papilion stupii au usita si cu clestele scoti foarte usor rama claditoare .

  Simplu de a umbla in stupii de pe pavilion :


D006

Citat din: romikele din Iulie 18, 2010, 06:10:38 PM
Esenţialul se poate vedea clar din filme. Mai presus de modul de prezentare şi de orice cuvinte, imaginea spune totul.
Esentialul ca esentialul dar eu nu vad solutia de capac pentru pastoralul cu stupii varsati . sa mai spun ca nu vad statistica cu imperecherea matcilor pe pavilion in astfel de stup ??? sa mai spun si de vrajeala cu matca neimperecheata data in nucleu cu puiet...

jimm

Ce nu inteleg eu este cum albinele din crescatorie (din spate) pot iesii prin fata stupului ?
Pentru ca din schite si din film am inteles ca intre asa zisul nucleu de 2 rame si fata stupului exista familia propriuzisa. Cum comunica "nucleul" cu "fanta rotunda de urdinis ce asigura intrarea-iesirea albinelor din crescatoria de matci" pt ca din cate am vazut intre cele daua nu exista corespondenta. Sun sigur ca nu am inteles ceva!  Poate cineva sa-mi spuna?

ioanardelean55


  FILOZOFIE , Dragos are dreptate , eu as fi facut o gaura drept in jos prin podeaua pavilionului si regina cind iesea la imprerechere avea pe unde sa se strecoare fara a fi detectata de trupele de comando  din fiecare fam .de albine iar la rindul doi o gaura in tava si un tub de comunicare , :hi: :hi: :hi: :hi:

sfantul spiridon

FILOSOFIA ESTE ARTA DE A VORBI DEGEABA
imi place omul, imi place stupul
o rugaminte...precizeaza dumneata cristi, data cand sunt filmate filmuletele ca nu imi dau seama (daca totul e numai in pavilion)
eu zic sa nu dam cu pietre ca piatra e grea si poate ne rupe mana
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crisbee

cred ca ar trebui sa apreciem munca acestui om care, spre deosebire de altii, incearca prin practica si fapte concrete, sa gaseasca solutii la problemele care ne framanta pe toti.in loc de critici am putea veni cu incurajari sau ceva de genu.oricum cred ca ne sunt foarte de folos postarile dansului, cel putin noua incepatorilor.este de apreciat faptul ca  ne a inpartasit si noua din micile lui secrete.nu oricine face acest lucru.eu ca incepator urmaresc zilnic postarile de pe principalele forumuri incercand sa invat cat mai multe din experienta celor mai avansati ca mine, deci cred ca postarile prof. Ursu nu pot fi decat benefice pentru apicultura, nu credeti?

ioanardelean55


Domnilor cu toti stim cit de greu se imperecheaza reginele in pavilion ,de aceea se pun stupi cu probleme in mod special pe capete s-au in unele cazuri se dau jos de pe pevilion tocmai pentru a fi mai siguri de reusita ,ori in cazul descris indiferent ca e profesor ,doctor s-au un simplu stupar eu unul nu consider a fi o realizare in domeniu si nu cred intr-o aplicare pe scara larga a asa zisei inventi in viitor si nu cred ca am vorbit degeaba .

gheco

Citat din: gheco din Iulie 13, 2010, 11:09:17 AM
Ce parere aveti despre tipul de stup prezentat de prof. Ursu de la Bacau?
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=stup_ursu
Poate este mai dificil de construit, dar inclin sa cred ca are si avantaje.

Chiar daca apar ca fiind putin egoist, observ ca au aparut atatea aspecte pozitive si negative referitoare acest tip de stup incat sunt superedificat asupra problemei.
Cred insa ca discutia purtata nu-mi este utila numai mie. Poate oricine sa citeasca si sa procedeze cu crede ca i se potriveste mai bine.
Multumesc mult tuturor care au participat.
Sper ca timpul si intelepciunea sa atenueze efectul iritant al unor "intepaturi" care mai transpar prin unele postari. Bine ar fi sa nu tratam discutiile despre o problema ca fiind cu caracter personal. Discutam despre problema si nu despre oameni.
Si nici pe departe nu vreau sa se inchida subiectul. Oricine poate sa-si spuna parerea.
Cu tot respectul
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: romikele din Iulie 19, 2010, 10:54:32 AM
Nici eu nu doresc inchiderea subiectului, dar nu pot sa nu remarc faptul ca unii dau verdicte, fara a fi fost implicati direct in practica unei tehnologii, fara a astepta ca timpul sa confirme sau nu asteptarile.
Daca s-ar fi pus de la inceput asemenea etichete, nimic nou nu s-ar fi realizat in lume, indiferent de domeniu.
Etichetarile NU SUNT BENEFICE.
Daca ideile prof. Ursu nu sunt bune, fiti siguri ca nu le va aplica nimeni. Iar daca sunt bune se vor impune de la sine cu voia sau voia celor care le critica.
Chiar si critica are un rol pozitiv.
Personal consider ca rama claditoere perpendiculara pe ramele cuibului si cu acces facil la ea este pentru mine o idee buna si o iau in consideratie. Ca este mai dificil cu realizarea capacului pentru acest buzunar este o alta problema. Dar sa ridici un cat, sau doua uneori, pentru a verifica rama claditoare nu este greu?
Pentru asta trebuie sa discutam si sa lasam sa se impuna punctrlr de vedere cele mai valoroase.
Toate cele bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

prisecarul

contradictiile, in sensul bun al cuvantului, duc la progres!
sunt convins ca acest model de stup are viitor, insa mai trebuie "lucrat"la el!
totdeauna noul este primit cu reticenta, insa timpul are ultimul cuvant!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!