Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 07:48:07 PM
Cam simplist si departe de realitate.
Daca intrebai pe apicultori acum 20 de ani de varroa nu stiau ce limba vorbesti.

  Poate daca intreba-i pe stupari din sua dar la noi acum 20 de ani dadeam cu Sineacar in draci la albine.  Slava Domnului ca avem la dispozitie Varachet si Mavrilol si nu  trebuie sa apelam la sperma de trantore.

D006

Citat din: razvanconstantin din Iulie 14, 2010, 08:53:27 PM
Dupa cum am mai spus , nu am de gand sa intru in contre verbale cu nimeni DAR :

1. GENETIC si CINSTIT  vorbind noi ne impotriveam ORICAROR modificari genetice .
2. In momentul cand omenirea a rezolvat problema TUBERCULOZEi a aparut CANCERUL . Cand au aparut tratamentele impotriva cancerului a apadut SIDA . Cand are sa se rezolve SIDA sa ne pazeasca Dumnezeu ce are sa mai apara.
3. In USA a aparut gandacul negru fata de care varroa este mic copilas
4. unor savanti le place sa -ncerce sa-l imite pe Dumnezeu dar Dumnezeu si / sau Mana Natura au propriu echilibru in ceea ce fac si cand omul isi ia nasul la purtare apare ceva care corecteaza infumurarea oamenilor si le arata unde le este locul
5. Albina si Varroa au cateva milioane de ani de COABITARE IN ECHILIBRU pe care noi oameni am incercat sa-l stricam .


Te contrazic si hai sa ma justific.
1. Orice organism se modifica genetic natural dupa lupta de supravietuire cu un virus sau orice atacant extern negativ. Noi suntem urmasi supravietuitorilor Gripei Spaniole care a omorat o treime din populatie. Suntem modificati genetic. Protejarea fata de un atacant doar handicapeaza generatia viitoare decat sa o ajute.
2. Da, bolile si virusi evolueaza la fel ca toate organismele vi si se adapteaza sau apar mutati dupa nevoile impuse de natura medicala sau genetica.
3. Da, in Florida si in special in zonele cu umiditate si caldura este problema acestui gandac dar si solutii.
4. Teama de Stiinta si cunostinte noi a existat intotdeauna la cei ce nu inteleg ce se intampla si este normala. Candva pamantul nu era rotund ca picai in cap.
5. Nu este chiar asa cum zici tu. Original a aparut in Asia si de acolo sa raspandit in restul lumi in ultimi 18 - 20 de ani.
http://en.wikipedia.org/wiki/Varroa_destructor

D006

Citat din: dragos2006 din Iulie 14, 2010, 09:08:08 PM
Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 07:48:07 PM
Cam simplist si departe de realitate.
Daca intrebai pe apicultori acum 20 de ani de varroa nu stiau ce limba vorbesti.

  Poate daca intreba-i pe stupari din sua dar la noi acum 20 de ani dadeam cu Sineacar in draci la albine.  Slava Domnului ca avem la dispozitie Varachet si Mavrilol si nu  trebuie sa apelam la sperma de trantore.

Cu astfel de metode doar produceti mutatii de varroa din ce in ce mai rezistente.

D006

  Sa-ti raspund cu aceiasi moneda : arata-mi un studiu unde se demonstreaza ca amitrazul produce modificari genetice la varooa !

D006

Citat din: dragos2006 din Iulie 14, 2010, 10:40:34 PM
  Sa-ti raspund cu aceiasi moneda : arata-mi un studiu unde se demonstreaza ca amitrazul produce modificari genetice la varooa !

In 2000 sa observat rezistenta la amitraz la varroa expusa cateva generati.

"We conducted laboratory tests investigating the mortality of mites infesting honey bee colonies in Minnesota after exposure to fluvalinate, amitraz, or coumaphos. Results indicated that these mites were not only resistant to fluvalinate, but also to amitraz"

http://www.apidologie.org/index.php?option=com_article&access=doi&doi=10.1051/apido:2000134&Itemid=129

Si sa tinem minte ca o generatie are 10 - 15 zile.

razvanconstantin

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 10:07:56 PM

Te contrazic si hai sa ma justific.
1. Orice organism se modifica genetic natural dupa lupta de supravietuire cu un virus sau orice atacant extern negativ. Noi suntem urmasi supravietuitorilor Gripei Spaniole care a omorat o treime din populatie. Suntem modificati genetic. Protejarea fata de un atacant doar handicapeaza generatia viitoare decat sa o ajute.
2. Da, bolile si virusi evolueaza la fel ca toate organismele vi si se adapteaza sau apar mutati dupa nevoile impuse de natura medicala sau genetica.
3. Da, in Florida si in special in zonele cu umiditate si caldura este problema acestui gandac dar si solutii.
4. Teama de Stiinta si cunostinte noi a existat intotdeauna la cei ce nu inteleg ce se intampla si este normala. Candva pamantul nu era rotund ca picai in cap.
5. Nu este chiar asa cum zici tu. Original a aparut in Asia si de acolo sa raspandit in restul lumi in ultimi 18 - 20 de ani.
http://en.wikipedia.org/wiki/Varroa_destructor

REPET :
Varroa ca si albina au aparut cam in acelasi timp acum cateva milioane de ani . La acel moment ALBINA nu se numea  apis melifera si varroa se numea varroa sau treaba ei cum.
Intre timp a aparut Apis Melifera Melifera si varroa  jacobsoni  ( felicityari pentru citatul din IKIPWDIA dar ai sarit cam repede la Varroa Destructor omitand observarea in 1904 a lui V. jacobsoni .
Iar eu nu discut NUMAI despre observatiile apicultorilor ci si despre descoperirile paleontoligice.

Intarirea organismului in urma atacului unui virus este una, ceea ce stui tu ca este mutatie genetica este alta.
Pai daca tu ai dreptate ar trebui sa existe mutatii genetice la om pentru ca sa poata omora URSII, TIGRII, LEII etc. , lucru care nu s-a intamplat ci omul  a construit PUSCA si asa sa aparat.

3. solutiile pentru acel gandac au fost asa de bune incat s-a dat alerta ca ar fi "emigrat " in Europa

4. Daca ai perceput la mine TEAMA de STIINTA inseamna ca eu nu m-am facut inteles si ca este cazul sa ma culc. Mie nu mi-e teama de stiinta ci de PSEUDO STIINTA si de reprezentantii ei,
cu stima
razvan

D006

Citat din: razvanconstantin din Iulie 14, 2010, 11:49:39 PM
Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 10:07:56 PM

Te contrazic si hai sa ma justific.
1. Orice organism se modifica genetic natural dupa lupta de supravietuire cu un virus sau orice atacant extern negativ. Noi suntem urmasi supravietuitorilor Gripei Spaniole care a omorat o treime din populatie. Suntem modificati genetic. Protejarea fata de un atacant doar handicapeaza generatia viitoare decat sa o ajute.
2. Da, bolile si virusi evolueaza la fel ca toate organismele vi si se adapteaza sau apar mutati dupa nevoile impuse de natura medicala sau genetica.
3. Da, in Florida si in special in zonele cu umiditate si caldura este problema acestui gandac dar si solutii.
4. Teama de Stiinta si cunostinte noi a existat intotdeauna la cei ce nu inteleg ce se intampla si este normala. Candva pamantul nu era rotund ca picai in cap.
5. Nu este chiar asa cum zici tu. Original a aparut in Asia si de acolo sa raspandit in restul lumi in ultimi 18 - 20 de ani.
http://en.wikipedia.org/wiki/Varroa_destructor

REPET :
1. Varroa ca si albina au aparut cam in acelasi timp acum cateva milioane de ani . La acel moment ALBINA nu se numea  apis melifera si varroa se numea varroa sau treaba ei cum.
Intre timp a aparut Apis Melifera Melifera si varroa  jacobsoni  ( felicityari pentru citatul din IKIPWDIA dar ai sarit cam repede la Varroa Destructor omitand observarea in 1904 a lui V. jacobsoni .
2. Intarirea organismului in urma atacului unui virus este una, ceea ce stui tu ca este mutatie genetica este alta.
Pai daca tu ai dreptate ar trebui sa existe mutatii genetice la om pentru ca sa poata omora URSII, TIGRII, LEII etc. , lucru care nu s-a intamplat ci omul  a construit PUSCA si asa sa aparat.
3. solutiile pentru acel gandac au fost asa de bune incat s-a dat alerta ca ar fi "emigrat " in Europa
4. Daca ai perceput la mine TEAMA de STIINTA inseamna ca eu nu m-am facut inteles si ca este cazul sa ma culc. Mie nu mi-e teama de stiinta ci de PSEUDO STIINTA si de reprezentantii ei,
1. Albina de atunci varroa de atunci nu sunt cele de azi. Daca ai putea da un link ar fi si mai educativ. Si da, discutia este vespre varroa de azi care face probleme apicultorilor. Eu nu am trait in 1904.
2. Este de fapt o mutatie genetica cea care supravietuieste selectiei naturale si nicidecum o intarire a organismului. Si da, omul a suferit o mutatie genetica majora cand a trecut de la ciomag cu piatra in capat la pusca pt a deveni superior ursului si leului si ....
3. Pai emigrarea este la moda acuma cu economia mondiala.
4. Vise placute.

D006

Citat din: AndreiRN din Iulie 14, 2010, 11:13:35 PM
Citat din: dragos2006 din Iulie 14, 2010, 10:40:34 PM
  Sa-ti raspund cu aceiasi moneda : arata-mi un studiu unde se demonstreaza ca amitrazul produce modificari genetice la varooa !

In 2000 sa observat rezistenta la amitraz la varroa expusa cateva generati.
"We conducted laboratory tests investigating the mortality of mites infesting honey bee colonies in Minnesota after exposure to fluvalinate, amitraz, or coumaphos. Results indicated that these mites were not only resistant to fluvalinate, but also to amitraz"

http://www.apidologie.org/index.php?option=com_article&access=doi&doi=10.1051/apido:2000134&Itemid=129

Si sa tinem minte ca o generatie are 10 - 15 zile.
Curios ca in Romania parazitul nu a devenit rezistent ... au trecut 10 ( zece) ani de cand a fost scris respectivul articol , rastimp in care septelul de stupi de la noi  a crescut iar americanii se vaita de CCD..




D006

Pe baza carui studiu te bazezi cand afirmi ca varroa nu a capatat rezistenta la acest medicament?

stefan1

Citat din: razvanconstantin din Iulie 14, 2010, 06:30:56 AM
Salut,
Exact genetic se pare ca nu este posibil deoarece Varoa si albinele sunt "verisori" si CONTEMPORANI .
Pe romaneste spus acest lucru se trag din aceeasi mare familie si au aceeasi vechime pe scara timpului.
Se pare ca au coexistat in pace pana a intervenit OMUL care din dorinta de mai bine a incercat sa ELIMINE TOTAL varroa.
In aceste conditii a avut loc, explozia demografica la varroa ca un MIJLOC DE APARARE la interventia omului  .
Acest lucru imi readuce aminte de doua proverbe :
1. Rau cu rau , dar mai rau fara rau
2. Mai bine este dusmanul BINELUI .

Din pacate se pare ca noi oamenii distrugem tot ce atingem
cu stima,
razvan



   Din cate stiu eu, parazitul Varroa nu a coexistat cu Apis Mellifera decat de putina vreme. E adevarat ca a parazitat albina asiatica, adica Apis Cerana ca si albina uriasa Apis Dorsata si albina pitica Apis Florea. Toate acestea au dezvoltat un sistem de aparare si coabitare cu Varroa, fata de albina europeana care este aproape descoperita fata de acest parazit. S-au cautat rase de albine care sa tina sub control inmultirea parazitului, dar rezultatele inca sunt slabe. In America se experimenteaza cu o rasa de albine adusa din Extremul Orient al Rusiei, din peninsula Primorsk (invecinata cu China, Coreea de Nord si Marea Japoniei).Acea provincie, Jumatate cat Romania, cu Vladivostok  ca principal oras, a intrat tarziu in posesia Rusiei, prin 1858 (inainte apartinea Chinei). Cam dupa aceasta perioada s-a populat mai tare regiunea si a ajuns si albina europeana in acea zona (granita naturala de separare intre albina europeana si Apis cerana este undeva in zona Afganistan-Pakistan, si mai in est albina europeana s-a introdus numai in ultimele 1-200 de ani). In zonele de contact intre albina europeana si cea asiatica s-a produs infestarea si a albinei europene cu Varroa. In zonele unde aceasta infestare a fost mai de multa vreme (100-150 de ani si nu mai mult), albina europeana a dezvoltat, totusi o forma de limitare a infestarii. Un cercetator american a studiat rasele de albine locale care au capatat o rezistenta la varroa si au ales aceasta albina din zona Primorsk ca cea mai rezistenta. In cateva centre din SUA s-a continuat munca de selectare si s-au creat rase hibride cu ceva rezistenta la Varroa. Aceasta albina de Primorsk rezista mai bine la Varroa, dar are minusuri in alte privinte. Dezvolta familii mai mici decat resele obisnuite de Apis Mellifera, matcile sunt mai putin prolifice si in consecinta si productiile de miere sunt mai mici. Si rezistenta la alte boli este mai mica decat la alte rase. Eu am prezentat parca niste grafice cu caracteristicile comparate la cateva rase. Si asta e un subiect vast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Ca sa nu amestec si mai mult subiectele, o sa continui despre Varroa la "Daunatori".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

#41
  E o nastrusnicie  de stup , bun eventual pentru novici  :rotfl: , unde ati vazut voi in natura un roi care construeste faguri perpendiculari ??? :uimit:
  Stupul merge doar in pavilion , deci in apicultura profesionista nu-si are locul .

cristi-profURSU

Citat din: razvanconstantin din Iulie 13, 2010, 05:58:57 PM
Salut,
Ref la stupii "model URSU" am si eu cateva mici precizari:
1. Ideea de a se folosi de "apetenta" lui varroa pt larvele de trantori este veche si des prezentata atat in Manualul Apicultorului diversele editii ( eu am cea mai veche editie din 1986 dar aceea era editia a VI ) cat si in diverse carti scrise de figuri emblematice ale apiculturii noastre. Astfel intr-o carte scris in 1977 si retiparita in 1984 denumita " ALBINELE SI NOI " scrisa de C. ANTONESCU am gasit referire la RAMA CLADITOARE care se refera exact la obtinerea de castiguri suplimentare prin productia de ceara , pastrarea sanatatii albinelor asigurand un spatiu SANATOS de dezvoltare a larvelor si reducerea populatiei de varroa prin oferirea de celule de trantori pentru a "aduna" larvele de varroa in acele celule
Deci ideea nu este noua si nici originala

2. Domnul prof Ursu a inventat un stup de 14 rame + 1 rama pusa perpendicular pe directia celor 14 rame din cuib. Eu cred ca aceasta constructie la cere se adauga placa aceea speciala plus diafragma ingreuneaza foarte mult stupul in sine facandu-l impropriu pentru pastoral . Sa nu uitam ca nu se poate folosi un numar mai mic de 14 rame deoarece nu este suficient pentru ca sa intre rama constructoare de ceara. De asemenea retine-ti ca asta presupune 14 rame de magazie.

Din motive care tin de o dezvoltare judicioasa in cazul practicarii pastoralului eu cred ca acest tip de stup nu este viabil .
Se intelege ca fiecare foloseste ce crede el si va rog sa ma credeti ca daca am scris cele de mai sus nu am facut-o pentru a intra in polemica cu cineva . Dar mi-am adus aminte cum eram eu la inceputul , inceputurilor cand citeam tot ce-mi cadea in mana ref la apicultura si asi fi fost in stare sa pun in aplicare toate ideiile pe care le gasisem in cautarile mele.
Deci cele scrise sunt pentru apicultorii NOI care nu au experienta si care pot lesne sa cada in "capcana" entuziasmului.
cu stima
razvan

Domnule Razvan,

Eu sunt Cristi, baiatul prof. Ioan Ursu. Il ajut pe tata pe partea online pentru ca el nu are deloc timp de Inernet si se descurca mai greu.  Eu nu sunt stupar, dar crescand pe langa un stupar cu experienta cum e el, am prins si eu din zbor destul de multe.  Acum incerc sa vorbesc in numele tatalui meu, dar va rog sa ma scuzati daca mai fac si greseli.

Am gasit aceste discutii pe aest forum si va asigur ca nu sunteti singurul care a inteles gresit anumite aspecte ale noului stup. As dori pe scurt sa incercam sa le lamurim:

1. Tata nu spune nicaieri ca a inventat roata("apetenta" lui varroa pt larvele de trantori) :). El spune ca rodul celor peste 30 de ani de apicultura este acest stup cu avantaje foarte mari. Acest stup exploateaza in mod OPTIM idea clasica precum ca varroa prefera larvele de trantori. Rama oarba de la marginea stupului reprezinta vechea metoda de lucru. Rama oarba care strabate cuibul de albine, aflata intr-un buzunar atasat familiei reprezinta noua abordare si asta este cat sepoate de originala.  Veti spune: Ei si? Mare branza. Va spun ca aceasta mica si aparent nesemnificativa schimbare, are consecinte si avantaje nebanuite.

Toti stuparii cu experienta stiu ca rama oarba este o sabie cu 2 taisuri. Daca e tinuta din scurt ajuta la controlul eficient al varroa, dar daca nu se intervine la timp, devine o sursa MARE de infectie cu varroa. E ca o bomba cu ceas daca vreti. Daca "explodeaza", ai incurcat-o.

Cu vechiul concept, rama oarba la periferia familiei,  atunci cand avem si un cat dasupra si suntem in productie, inteventia la rama oarba este mult ingreunata(riscul de "explozie" este MARE) si se produce cu un mare disconfort pentru albine.  Fiecare interventie a apicultorului in stup, este un IMENS cataclism pentru albinute. In noul concept, nu e nevoie sa se ridice cat-ul. Totul se face cu o interventie minima si eficienta. Exista foarte multe avantaje ale acestui nou tip de stup si daca se doreste a-l vedea la lucru, aveti aici urmatoarea prezentare insotita de filmulete:

http://apicultura-online.blogspot.com/p/noul-stup-bio.html

2. Stupul gol este cat se poate de usor, dar asa cum spuneti, are nevoie de 14 rame plus cat. Cand e plin cu albina si miere, este probabil destul de geu. El se preteaza in mod SPECIAl lucrului cu stupi varsati, insa probabil ca stuparul are nevoie de un moto stivuitor sau alt dispozitiv ca sa-l ajute. Daca in ziua de azi exista stupari cu foarte multi stupi varsati si care nu au mecanisme de transport si ridicat mai eficiente, e problema lor sau mai bine spus, coloana lor. Din cate stiu eu, in exterior stuparii folosesc dispozitive care usoreaza manevrarea stupilor. In acest context, problema greutatii este eliminata.

Dimensiune aceasta de 14 rame + cat 3 sferturi, asigura suficient de mult spatiu stupului, ca familia respectiva sa nu se gandeasca sa roiasca prea devreme ;)  Secretul pentru o eficienta mare a acestui stup consta in folosirea si exploatarea unei Regine tinere si viguroase. O regina slaba nu va face fata cu succes.
De acceea, acest stup e prevazut cu o cresa proprie. Aceasta idee este ORIGINALA. In loc sa ai stupi dedicati cresei de albine, noul stup are si cresa atasata in buzunarasul proiectat.

cristi-profURSU

Citat din: dragos2006 din Iulie 13, 2010, 11:23:17 PM
   Sunt intru-totul de acord cu Razvan , mai ales in ceea ce priveste stupul "ursu" . Este un stup tipic pentru pavilion si nu merge sa faci pastoral cu stupii varsati. Pentru mine profesorul Ursu ramane un amator in apicultura cu aer de vedeta.
  Cat priveste  treaba cu varooa , important este sa nu intri in contact cu stupini contaminate , eu anul acesta nu am mai facut pastoral departe si nu am mai intrat in contact cu stupini straine , nu mai gasesc varooa pe larvele de trantore plus ca stupii sunt  inconjurati de sute de hectare de faneata.

Eu sunt Cristi, baiatul domnului prof Ursu. Tata nu are timp si nici nu cunoaste prea multe despre Internet, etc asa ca eu il reprezint in spatiul online si ma ocup de absolut tot ce tine de IT. Am vazut si postarile dumneavoastra refeiritoare la idei noi. Exista o vorba: Clasic Romanesc. - Dumneavoastra sunteti un exponat de cinste.

Acum vorbesc in numele MEU si va pot spune urmatoarele:

Sunt contrariat de faptul ca vi se permite pe acest forum sa aruncati cu noroi si sa va dati mare apicultor. Stilul dumneavoastra de exprimare si gandire este profund dezgustator. Amator tind sa cred ca sunteti dumneavoastra. Numai un amator sadea care mai mult sta pe forum decat stie meserie poate debita asa ceva, cum ca solutia este sa nu merig in pastoral si sa te izolezi. Ma intreb de ce nu duceti stupii pe Luna? Acolo cu siguranta nu este varooa  :) Sic.

Va mai spun un singur lucru: Cine are ochi de vazut vede NOUL si cine are urechi de auzit, il aude. Dumneavoastra sunteti si SURD si ORB in privinta noului. De aceea eu ma bucur.

Nici nu o sa ma chinui sa va demostrez ca sunteti pe aratura in privinta criticilor aduse noului tip de stup. Toate detaliile insotite cu filme care arata noul stup la lucru, se gasesc pe apicultura online.

sfantul spiridon

fiecare isi spune o parere..importanta e comunicarea si informarea
e adevarat ca filmele domnului profesor nu spun multe pentru stiutori, insa stilul si tactul didactic te fac "sa inlemnesti" si sa il saluti chiar daca nu te vede
dupa parerea mea, dumneata, tatal dumneata, sunteti un castig pentru acest forum si eu unul as vrea sa vad cat mai multe activitati apicole ale fam ursu


uite, acum ceva timp un coleg care a cumparat 25 de stupi m-a intrebat cate ceva despre ceva...i-am recomandat filmulete lui dragos si inregistrarile tale video....ce zici?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro