Furtisagul - factori favorizanti

Creat de oroles, Aprilie 16, 2015, 11:09:21 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Propun o noua discutie despre factorii favorizanti ai furtisagului. Astazi am umblat la stupi. A trebuit sa mai extind cuibul deoarece majoritatea erau blocate. Au fost zile bune si albinele au bagat polen  si nectar de la salcie si rachita. La unul, fara nicio rusine am spart cuibul intre ultimele doua rame marginase. Avea deja botci de roire, desi pe rame era putin puiet si bineinteles in jurul puietului nectar si polen la greu. Am avut rame pline ochi de polen si nectar. Cum se anunta zile bunisoare in continuare, am decis sa le mai dau o stimulare. Deoarece nu aveam timp pentru ambele, am decis sa fac doua activitati intr-una. Ideal ar fi fost sa fac extinderea ziua si hranirea pe inserat. Asa ca am dat siropul in acelasi timp cu largirea cuibului. Am inceput pe la ora 11:00 si am terminat la 17:00. De teama am redus urdinisurile (cea mai buna solutie pe care am gasit-o pentru reducerea si combaterea furtisagului). Nu au fost probleme cu furtisagul. Doar niste mici tentative, ceea ce a starnit vigilenta paznicilor.  Mi-am dat seama ca furtisagul este exclusiv o consecinta a lipsei de cules. In plin cules, poti sa faci hraniri fara nicio frica de furtisag. Important este, zic eu sa nu ai vecini prea aproape si sa ii hranesti pe toti in aceeasi zi (nu unul azi si altul maine). Unii il criticau pe Dan Margarit ca punea sirop cu galeata crescand riscul de furisag. Cred ca stia el ce stia, iar hranirile nu le facea oricum si oricand.

Mentionez ca administrarea s-a facut in hranitoare de tip rama din pfl. Mi se par ca fiind cele mai putin predispuse la furtisag. La hranirea cu galetuse pe fundul stupului am constatat un oarecare furtisag.

Anul trecut, fiind o primavara ploioasa si saraca in nectar, ma zapaceau hoatele imediat ce deschideam stupii. Am mai povestit ca am avut hoate care incercau sa intre printre plaselele podisorului si efectiv impingeau. Voi ce experiente aveti cu furtisagul?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

 am 2 concluzii la ce ai scris daca nu te superi.
Nu vad rostul sa faci hraniri in plin cules, numai daca vrei sa storci ma mult.
nu cred ca ai botci de roire sunt de salvare sau poate de schimb.
Vad ca te-ai pus tare pe treaba. Bafta in continuare.
Combaterea furtisagului o fac micsorand urdinisul si incerc sa nu am stupi slabi sau fara matca .

oroles

Nu ma supar. Criticile constructive sunt intotdeauna benefice. Hranesc deoarece doresc sa ajung la un nivel satisfacator cu populatia din stupi. Cum anul trecut am largit cand nu trebuia urmand zile mult prea reci, anul acesta am decis ca  o data cu extinderea sa dau si niste sirop, astfel incat acele rame goale (nu am avut rame cu putina miere la rezerva, asa cum ar fi trebuit) sa aiba ceva in ele in caz ca vine frigul iarasi. Si oricum saptamana viitoare vor fi zile putine pentru zbor. Cum ajung tarziu la ele (abia peste 2 saptamani)... Nu la toti am extins cu rame goale. La unii doar am intors ramele  cu partea mai goala spre cuib.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

In perioada asta este bine sa se continue cu hranirea pana la rapita cel putin deoarece nectarul din natura nu este suficient. Daca dai sirop simplu nu ar trebui sa ai probleme cu furtisagul, daca il "imbunatatesti" de dat seara dupa ce nu mai zboara in cantitati reduse. Am avut probleme cu furtisagul acum doi ani cand aveam stupii slabuti si m-a mancat in dorsal sa ma grabesc cu siropul...ca se facea tarziu. In rest, cate o rama uitata afara primavara sau toamna, dar imi dau seama imediat de agitatie si caut sursa. De o saptamana cel putin, am lasat rame pe afara si nu mai au nicio treaba deoarece este cules, au aparut coronite de la pomi. Poti sa dai sirop simplu si nu o sa mai ai probleme cu furtisagul.  :hi:

Muntoiu Radu

AI dreptate cu furtisagul. Eu cand e cules cat de cat largesc urdinisul la maxim.
SI cu siropul ai dretate - anul asta familiile sunt intarziate, dar salcamul nu!

yulian

Nu este necesar maxim...1cm/rama si e mai mult decat suficient.  :hi:

Muntoiu Radu

Citat din: yulian din Aprilie 24, 2015, 01:33:02 PM
Nu este necesar maxim...1cm/rama si e mai mult decat suficient.  :hi:
Nu prea cred, cand aveam bloc din ala de urdinis albinele il rodeau in Mai/Iunie cand familiile erau mari. Cand am vazut ca rodeau lemnul ca sa faca urdinisul mai mare am scos de tot blocul de urdinis si de atunci nici nu l-am mai pus.

paradisuri inflorite

daca hoatele sunt invatate sa fure sirop dintr-un stup slab ;a-l fura si in timpul culesului ; nu se lasa de el pana nu-l face praf .Nu trebuie momite dand sirop in timpul zilei .Sa nu mai aud ca ma contrariati din chef de cearta . Spor la cules !

Vyktor


MirceaCalin


stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

As mai adauga eu una pe lista; Am dat prea mult sirop raportat la puterea familiei;
O familie puternica a ras ~ 1l in 3 zile. (fix perioada in care stiam ca urmeaza vânt/ploi si nu o sa poata iesi la furat sau cules);
Strategia a functionat la familiile puternice.

Cu familia cea mai slaba nu a functionat ca nu au tras nici macar jumatate din litrul respectiv; Asa ca au aparut hoatele sa le ajute in a 4-a zi când era soare si albinele au iesit la cules/furat.
Am scos hranitorul, l-am pus in mijlocul stupinei si in 3 ore era gol; Dupa 1 ora nu mai intrau albine la furat in stupul slab (activitatea la urdinis era la 1/3);

Hranirea trebuie corelata si cu vremea si cu puterea familiei. Când am 2-3 zile cu vreme frumoasa nu vad de ce sa le dau sirop. (exceptie daca pun rama cu FA la crescut); Atunci e binevenit un ajutor mic: 200 ml.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ursulescu

Furtisagul la albine depinde de: nepriceperea apicultorului, rasa de albine, timpul administrarii hranei, tipului de hrana administrat, daca se administreaza sirop de zahar sau de porumb,  daca e primavara, vara, toamna si daca avem cunostinte minimale pentru a controla toate acestea.

Muntoiu Radu

Citat din: MirceaCalin din Aprilie 28, 2015, 11:04:29 PM
Ce părere aveţi, pare furtişag ?

http://www.you tube.com/watch?v=XJW-Svlq3To
Nu, doar albine care au nevoie de urdinis mai mare, este totusi luna Mai...

ursulescu

Categoric nu! Nu este furtisag, este o frumoasa activitate, cu respectivul tip de gratie si cu deschiderea pe care o are, presupunand ca sunt minim patru rame in stup, (de fapt sunt vreo sase ocupate) NU SE PRODUCE FURTISAG.