Asa,NU trebuie facut..........

Creat de filip, Decembrie 09, 2016, 10:38:49 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Din ce am vazut eu in multi stupi avea mancare suficienta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

da d le oroles e bine sa fie criticat cei care urmarim acest forum avem de invatat si din aceste gresele crase [da nu trbuie spart cuibul ,mai bine punea ramele cu miereorizontal deasupra la cei care mai misca ,un impachetaj corespunzator  fara pre mult deranj  fara sa fie stresati inacest fel ][pacat multe lazi vor ramine numai cu rame cu miere]  .dar sa fim optimisti;sa scoatem cu bine din iarna albinutele sa fim sanatosi sa putem sa ne ocupam de ele in continuare ,cuaceasta ocazie va urez celor care postati pe acest forum [si celor care urmaresc si au de invatat din postari un ;la multi ani  sanatate si numai bine; :birthday: : sampanie: %%- :bzz:. :thanks:

relutu

Eu,ma incapatanez sa cred ca nu sunt stupii lui, de tranteste scandurelele alea asa,bine ca nu le desface cu o tezla sau sa le taie direct cu drujba.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban


filip

Citat din: serban din Ianuarie 04, 2017, 07:29:15 PM
http://www.youtube.com/watch?v=t4QRuQEu3Vs

De ce nu las eu niciodată rame cu miere după diafragmă......

Asta e motivul pentru care eu fac impachetarea in doua etape.
1 Iau magaziile si fac o restrangere la inceputul lunii octombrie.
2 Impachetarea definitiva  in luna noiembrie unde scot ramele goale si echilibrez stupii cu mancare in functie de populatie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vranceanul

Ai vrut oferte, am peste 50 stupi (lazi, cutii cum le zici) de 12r noi, si alte 20  putin folosite, daca te intereseaza mesaj privat.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Eugen B

Din cauza lu astfel de apicultori se duce apicultura de rapa. El nu e in stare de 30-40 si vrea 100. Bine ca are bani sa cumpere stupi.
Daca ar studia si ar lua lectii de la stupari cu multi stupi poate ar avea sanse sa ierneze corect. El e la zero cu cunostintele apicole si vrea 100 stupi.
Eu si iarna asta am citit si vazut filme cu albine , ingrijire, si tot felul de chestii. Si asa  o sa fac tot timpul.
Oricum sunt curios cu cate albine mai ramane tara in martie , dupa mai vedem ce facem.

andrei_georgian

Chiar aseara privind pe youtube unele filmari din apicultura mi-a aparut si video-ul cu acest apicultor, m-am inchinat cand am vazut ce are acolo...albine chinuite :yahoo_cry: sa spargi la vremea asta cuibul???  :uimit: se plangea ca viespile i-au distrus stupii dar oare a facut ceva in privinta asta in toamna ? ( singur spune ca in toamna a avut invazie de viespi) de soareci nu mai vorbesc, parca avea crescatorie  :rotfl: (de gratii pentru soareci n-o fi auzit pana acum?) eu am inteles un lucru, are bani sa cumpere cat mai multi stupi, pana cand o sa isi dea seama ca apicultura nu e de el, DACA o sa-si dea seama.
Si uite asa se nimere cate unul ca el si produce tot felul de boli in stupina ca apoi sa aiba altii de pierdut din imprejurul lui.
PS: sunt patit cu un astfel de apicultor vecin dupa care am tras mult si bine sa-mi indrept stupina  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Eugen B

Ar trebui sa existe legi si controale cu priviri la sanatatea albinelor. Dar traim in romania.
Gratii din cate am observat avea la stupi, dar am mai vazut si la altii ca nu au habar cum se pune.
Astept cu nerabdare si alte filmari de la baiatu asta sa vad si ce productie va face anul acesta si la primavara viitoare sa ne numere 100 stupi vii si sanatosi

Aurel

 Nu cred ca o sa mai vezi.Eu as fi curios sa stiu din ce zona este? Am avut anul trecut (2016) in zona la mine un asfel de apicultor, care fara nici o minima verificare si-a adus stupii, zona fiind suprapopulata la acea data si la conditiile de anul trecut.Par a fi identici.Am incercat sa iau legatura cu el dar nu am reusit.Doua luni acei stupi au stat uitati.

Eugen B

Are si profil de facebook. E de undeva din SE tarii.

bucovineanu

Spune undeva ca e din Ialomita. Daca ar fi sa-i dau un sfat i--as spune sa redreseze familiile care or sa iasa in primavara , sa le ingrijeasca 1-2 ani si abia atunci sa se decida daca mai cumpara sau nu. Altfel sunt bani irositi.

filip

Acum sa-i vad eu pe cei care au dat 2-3 turte in noie-dec............
Urmatoarea fereastra de zbor e departe dupa prognoza meteo.
Cam ce efort trebuie sa faca albina sa intretina caldura la puiet la -25 Grade?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Cine are multi bani trebuie sa ii strice aiurea. Domnu bucovineanu lasa baiatu sa cumpere stupi si lazi. Nu stiti ca din stupi de imbogatesti peste noapte? O sa se mai lecuiasca oamenii cu apicultura.