Model de stup

Creat de valy gudas, Octombrie 31, 2008, 01:40:18 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Si inca ceva. Acest tip de stupi sunt facuti sa functioneze pe sistemul "clopot", adica sunt etansi perfect la partea superioara. Aerisirea se face numai pe jos. Asa ca nu te mai chinui cu site la partea superioara. Fa un capac orb de 40-50 mm grosime si cu falturi ca sa se imbine cu corpul. Consuma-ti energia si gandeste-te sa faci un fund antivaroa cu sita. Ai sa vezi avantajele lui in exploatare. Crede-ma pe cuvant ca o sa fie super bine.
Iti dau o sugestie(nu am pretentia ca e cea mai buna dar e o varianta): iei doua placi de polistien una de 40 si una de 20mm. In ambele decupezi (prin suprapunere) un dreptunghi suficient de mare sa-ti acopere cam 60% din suprafata fundului. Pui placa de 40 jos si cea de 20 sus(spre rame) si intre cele doua placi fixezi sita(pe care o tai mai mare cu 30 mm de jur imprejur). Sita o fixezi cu scoabe (capse) iar placile le lipesti unele de altele cu adeziv si poti sa pui si cateva holzsuruburi. Tava antivarooa o poti face dintr-o tabla zincata de 0.5 mm care culiseaza intre doua ghidaje fixate pe placa de 40 mm (sub stup)
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gudas valentin

Citat din: crombraBuna treaba si gospodareasca.
O singura observatie am: La corpuri la partea de sus unde se face imbinarea cu capacul, fa un falt pe toate cele patru laturi(te poti inspira de la mine). Altfel s-ar putea sa ai infiltratii de la ploaie in stup.
In poza ta vad ca ai doar pe doua laturi opuse. Nu te gandi ca ai pe capac complementarul lor. La imbinarea cu corpul vei avea doua suprafete plane suprapuse fara nici un prag. Datorita fenomenului de capilaritate a apei(proprietatea de ase propaga prin interstitii foarte mici) o sa ai surpriza sa te trezesti cu apa in stup.
Da ,dar dv aveti carne in stup mat e de 5 la mine mat e de 3 nu pot face celalalt rand de falt pt ca ar fi in prelungirea celui de la rame si sar rupe.Iar stupul din polistiren de 5 e prea gros si iarna asi avea prob la zborul de curatire(asi face din mat de 2 dar scade rezistenta.)
In stupi deja construiti din lemn nu am avut prob cu apa sau cu condensul.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

gudas valentin

Citat din: valy gudas
Citat din: crombraBuna treaba si gospodareasca.
O singura observatie am: La corpuri la partea de sus unde se face imbinarea cu capacul, fa un falt pe toate cele patru laturi(te poti inspira de la mine). Altfel s-ar putea sa ai infiltratii de la ploaie in stup.
In poza ta vad ca ai doar pe doua laturi opuse. Nu te gandi ca ai pe capac complementarul lor. La imbinarea cu corpul vei avea doua suprafete plane suprapuse fara nici un prag. Datorita fenomenului de capilaritate a apei(proprietatea de ase propaga prin interstitii foarte mici) o sa ai surpriza sa te trezesti cu apa in stup.
Da ,dar dv aveti carne in stup mat e de 5 la mine mat e de 3 nu pot face celalalt rand de falt pt ca ar fi in prelungirea celui de la rame si sar rupe.Iar stupul din polistiren de 5 e prea gros si iarna asi avea prob la zborul de curatire(asi face din mat de 2 dar scade rezistenta.)
In stupi deja construiti din lemn nu am avut prob cu apa sau cu condensul.
Multam pt aprecieri si pt observatie.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

gudas valentin

Citat din: crombraSi inca ceva. Acest tip de stupi sunt facuti sa functioneze pe sistemul "clopot", adica sunt etansi perfect la partea superioara. Aerisirea se face numai pe jos. Asa ca nu te mai chinui cu site la partea superioara. Fa un capac orb de 40-50 mm grosime si cu falturi ca sa se imbine cu corpul. Consuma-ti energia si gandeste-te sa faci un fund antivaroa cu sita. Ai sa vezi avantajele lui in exploatare. Crede-ma pe cuvant ca o sa fie super bine.
Iti dau o sugestie(nu am pretentia ca e cea mai buna dar e o varianta): iei doua placi de polistien una de 40 si una de 20mm. In ambele decupezi (prin suprapunere) un dreptunghi suficient de mare sa-ti acopere cam 60% din suprafata fundului. Pui placa de 40 jos si cea de 20 sus(spre rame) si intre cele doua placi fixezi sita(pe care o tai mai mare cu 30 mm de jur imprejur). Sita o fixezi cu scoabe (capse) iar placile le lipesti unele de altele cu adeziv si poti sa pui si cateva holzsuruburi. Tava antivarooa o poti face dintr-o tabla zincata de 0.5 mm care culiseaza intre doua ghidaje fixate pe placa de 40 mm (sub stup)
Aici am sa bag in tocator. =D  :)
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

crombra

valy gudas a scris:
'Iar stupul din polistiren de 5 e prea gros si iarna asi avea prob la zborul de curatire(asi face din mat de 2 dar scade rezistenta.)'
Dupa cum am spus stupul functioneaxa dupa sistemul clopot.Fundul fiind liber in partea de jos, temperatura in acea zona este ca cea de afara(sau putin mai mare cu 1 -2 grade). Materialul izoterm fiind mai gros, pastreaza mai bine temperatura, ghemul nu este foarte strans si la primele conditii externe favorabile albina iese la zborul de curatire. Chiar nu am avut probleme cu acest fenomen de cand lucrez cu astfel de stupi.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Iti recomand sa vezi filmul despre stupii din poliuretan. Ai sa vezi acolo un tip de soclu de stup din lemn pe care se pun corpuri din poliuretan. Este instructiv.
Filmul il gasesti aici:

http://www.iwf.de/iwf/do/mkat/details.aspx?Signatur=C%201896

In dreapta paginii da click pe ce varianta de player dorita sa ruleze. Iti recomand: Windows Media High
Filmul descrie o tehnologie de inmultire a numarului de familii fara a transmite boli catre noua generatie.
Tot pe acest site gasesti si alte filme interesante.
Citeste si postarile mele de la sectiunea POZE SI VIDEO/ DOCUMENTAR DE TEHNOLOGIE APICOLA GERMANA pe acest forum.

Spor la treaba
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_salaj

D-le Crombra...o intrebare de incepator..:
Stupul cu site laterale la capac pt. aerisire se mai poate considera ca formeaza clopotul cela?eu am asa cv..iar iernarea anu' trecut a decurs excelent...orizontal...dar am si fara site in capac..si tot iernare buna....acum vreau sa mai fak niste lazi de lemn..verticali cu cat de 1/2..sa le fac sitele alea laterale?sa fac si sita antivaroua?unde e una nu trebuie sa fie alta sau cum?cam multe necunoscute am.. :sad:

andrei_salaj

personal folositi sita antivaroua?ce spuneti de dezv din primavara?

D006

scuze pt ca intervin in discutie,....personal am fund antivarooa la verticali si sunt f multumit, din avantaje : varooa ce pica nu se mai reintoarce pe albina, ventilatie , curatanei in stup, greutate redusa a stupului.
dezavantaje : atentie mare la tratamentele cu fumigatii, albina mai are tendinta sa se adune si sub plasa.

crombra

Stupul tip "clopot" este considerat acela care este perfect etans la partea superioara si deschis(liber )in partea de jos.
Nu stiu cum se comporta stupii din lemn cu fund antivaroa pentru ca eu am asa ceva doar din poliuretan si polistiren. Se pare ca foarte bine dupa spusele lui Florin.
Da Andrei eu folosesc site antivarooa. Cat despre dezvoltarea din primavara asta in astfel de stupi a fost o nebunie. Nu am reusit sa intervin in ei la timp si la sfarsitul lui aprilie au roit. A fost o dezvoltare cum n-am avut niciodata pana acum. Vreau sa vad in primavara viitoare daca fenomenul se repeta si apoi voi trage concluziile.
Personal sunt foarte multumit de ei.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_salaj

D-le Crombra...va multumesc de raspunsuri...eu acum incerc sa ma hotarasc asupra tipului de stup..cred ca o sa fac unul si cu sita antivarooua...sa fac si eu experimente..k tot la stadiul asta am ramas... :smile:

bucovineanu

Pt. Valy,
Stiu ca "morosenii" sunt mesteri in prelucrarea lemnului, care nu este deficitar in zona. Nu prea inteleg de ce nu ai folosit lemn pentru constructia stupilor.
Stiu ca o sa-mi spui ca manopera este mult diminuata la polistiren. Dar sa sti ca si durata de viata a stupilor de polistiren nu este mare.Si nu stiu daca in final o sa fii in castig. Cel putin pentru pastoral nu se preteaza. Pentru inceput o sa largeasca urdinisul.
Stiu ca o sa fiu acuzat ca nu accept noul.

alex_sa

pt d=bucovineanu la extrudatul acesta cind osa largeasca urdinisul?

gudas valentin

Citat din: bucovineanuPt. Valy,
Stiu ca "morosenii" sunt mesteri in prelucrarea lemnului, care nu este deficitar in zona. Nu prea inteleg de ce nu ai folosit lemn pentru constructia stupilor.
Stiu ca o sa-mi spui ca manopera este mult diminuata la polistiren. Dar sa sti ca si durata de viata a stupilor de polistiren nu este mare.Si nu stiu daca in final o sa fii in castig. Cel putin pentru pastoral nu se preteaza. Pentru inceput o sa largeasca urdinisul.
Stiu ca o sa fiu acuzat ca nu accept noul.
Toata stima din partea tuturor morosenilor,nu va voi acuza de nimic chiar din contra multumiri....
Am optat pt acest matereal din acele considerente ce le-ati mentionat (manopera)dar cel mai important ,am gandit acest stup pt avantajele care le aduce:Un bun izolator termic atat vara cat si iarna,usor.... avantajele continua...
DEZAVANTAJE:se taie foarte usor(nu se rupe se taie)
Acum intoarcem foaia,dac mediul interior este in concordanta cu regimul optim pt albine fam scoate mai multe culegatoare la cules asa ca, Mat avand o durata de viata mai scurta dupa considerentele noastre albinele il amortizeaza pin aportul de miere ,dezvoltarea in primavara mai buna imi ramane profit.ar mai fi multe, in concluzie voi ramane in castig si de refac cutiile tot la 2 ani.Pt construirea stupilor din lemn trebuie timp ceea ce eu n-am.
Cu respec si consideratiune valy .
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Pentru lemn, trebuie si rabdare. Nu gasesti scandura, de calitate uscata, fara sa mai crape, sau fara sa mai scada.
Un astfel de stup, il poate face si un incepator, care primeste cate un roi. Pana se hotareste, ce fel de lada, va folosi, poate sa faca un stup, pe 10, sau 12 rame, si in primul an, este suficient. Investitia va fi minima. In timp, aceasta lada, va fi buna, pe viitor, tot asa pentru a face o matca, sau la fel de buna pentru roi. Normal, ca se mai poate adauga si o magazie. Un incepator, nu se gandeste la amortizarea investitiei. Placerea, este mai mare, decat costul, si este suficient.