presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Sa faci prostia sa cumperi acum presa, vanzatorii abia asteapta sa mai jumuleasca pe careva.
Mai asteapta putin si vei vedea ca investitia nu se merita, chiar daca pare arzatoare.
Cumpara faguri  (cu ceara la schimb) si pe viitor iti faci presa singur.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

jenica67

       Pare buna presa, am numarat celulele pe orizontala unde sunt intregi sunt 77, si la un fagure cumparat sunt 75. In mod normal presa trebuie sa aiba adaus de taiere putin. Daca te decizi, te ducu cu un fagure cumparat, si trebuie sa intre fagurele in presa exact. Apropo de manopera, eu am luat acum o saptamana, de la Targul de la Timisoara (Ghiroda),  faguri eta cu 30 de lei kg si manopera pe kg era 3 lei.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

morozan simion

buna
si eu cochetez cu ideea de a-mi confectiona o presă pentru faguri, dar problema este cine toarna tava si presa ca hexagoanele sa corespundă ca mărime cerută de albinute, pentru ca daca pe orizontală standardul un exemplu este de 75 celule iar aceea confecționata are 79 sau 70 nu cred ca este bine. Ce părere aveți?

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: morozan simion din Martie 18, 2012, 09:37:52 AM
buna
si eu cochetez cu ideea de a-mi confectiona o presă pentru faguri, dar problema este cine toarna tava si presa ca hexagoanele sa corespundă ca mărime cerută de albinute, pentru ca daca pe orizontală standardul un exemplu este de 75 celule iar aceea confecționata are 79 sau 70 nu cred ca este bine. Ce părere aveți?
Nu conteaza ca sunt celule in plus,cum a mai spus un coleg, se taie din foaie dupa un sablon care are dimensiunea exacta a ramei folosite,de exemplu eu detin doua prese iar una este mai mare fata de rama de 435/300 pe care o folosesc, sau cel mai bun exemplu ar fi la ramele de CAT/magazin,fagurele normal se va taia in doua pt a intra in rama, iar daca presa respecta modelul de haxagon din fundul celulei,scoate fagurii uniformi de grosi e ok,insa nu merita o investitie ce sa depaseasca dupa mine 400 de ron,Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

am gasit si cateva celule care nu arata tocmai bine
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

iar cele de aici sunt rotunde
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

am mai gasit una dar la 9 mil, arata ceva mai bine
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

1
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Martie 18, 2012, 10:44:30 AM
1
arata mai bine dar tot e prea scumpa parerea mea,iei una de inox la mana a doua mai ieftina...
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

dl KTA, un pont, ceva unde as putea sa gasesc o asemenea presa buna si ieftina puteti sa-mi dati? raman dator cu :beer: :beer: :beer: :beer: :wink:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Martie 18, 2012, 11:23:51 AM
dl KTA, un pont, ceva unde as putea sa gasesc o asemenea presa buna si ieftina puteti sa-mi dati? raman dator cu :beer: :beer: :beer: :beer: :wink:
Las ca ma mai interesez,mai cunosc vre-o trei persoane care au presa proprie si s-ar putea sa nu mai foloseasca una,de ceva te anunt cum ti-am zis pe MP,Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

referitor la nr de celule trebuie sa fie77 de celule pe partea de fagure care o folosim nu pe suprafata totala a presei ca apare urmatoarea problema : daca sunt mai putine celule raportat la suprafata obligat sunt mai mari deci facem trantori la greu daca sunt mai multe sunt celulele mai mici deci dam nastere la albine mici si iar nu-i binedeci nu se accepta abateri parerea mea

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Martie 18, 2012, 12:22:32 PM
referitor la nr de celule trebuie sa fie77 de celule pe partea de fagure care o folosim nu pe suprafata totala a presei ca apare urmatoarea problema : daca sunt mai putine celule raportat la suprafata obligat sunt mai mari deci facem trantori la greu daca sunt mai multe sunt celulele mai mici deci dam nastere la albine mici si iar nu-i binedeci nu se accepta abateri parerea mea
Asa este,cea mai buna metoda este sa punem un fagure tip apicola in presa si atunci vedem diferenta,iar daca taiam un fagure in doua pt rama 1/2 CAT si o presam la rece in presa noastra,bineanteles dupa ce o potrivim pe fata presei si apoi apasam sa vedem ce iese si cum se formeaza sau deformeaza celula,am dat si eu un exemplu,ca metode sunt o garmada de verificat,nu mai zic cu sublerul de masurat,etc,etc...
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

morozan simion

multumesc domnule KTA dar eu ma refeream exact la ce spunea domnul petriut,nu-ti trebuie matematici aplicate ca sa-ti dai seama ca daca nr de celule este mai mic atunci diametrul celulei este mai mare ,fapt ce duce la constructia acesteia pt. trantori, iar daca este mai mica e normal ca nici macar albinele nu se pot dezvolta normal. Dar ma rog asta este, ficare cu ce stie dar uni vad ca practica apicultara empiric.
o dumuneca frumoasa!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: morozan simion din Martie 18, 2012, 04:35:37 PM
multumesc domnule KTA dar eu ma refeream exact la ce spunea domnul petriut,nu-ti trebuie matematici aplicate ca sa-ti dai seama ca daca nr de celule este mai mic atunci diametrul celulei este mai mare ,fapt ce duce la constructia acesteia pt. trantori, iar daca este mai mica e normal ca nici macar albinele nu se pot dezvolta normal. Dar ma rog asta este, ficare cu ce stie dar uni vad ca practica apicultara empiric.
o dumuneca frumoasa!
Asa-i ne bazam pe experienta,fie ea mai vasta sau nu,oricum asa am stiut eu mai bine sa explic, fiecare e liber sa inteleaga cum vrea, O Duminica frumoasa si D-voastra! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/