Masura 112

Creat de laur80, Noiembrie 20, 2011, 08:35:35 PM

« precedentul - următorul »

laur80

Citat din: gaby 73 din Februarie 11, 2012, 06:10:09 PM
Care este ultimul an de accesare a masurii 112? Va multumesc anticipat!

2013 este ultimul an,inclusiv,numai daca nu se termina fondurile alocate masuri 112 pana atunci.

Sanatate!

ccc

a primit cineva notificarea acasa? dupa prinirea notificari ce trebue facut??

gaby 73

Multumesc ptr raspuns laur80!

laur80

Citat din: ccc din Februarie 14, 2012, 07:10:31 PM
a primit cineva notificarea acasa? dupa prinirea notificari ce trebue facut??

Da,am primit notificarea privind selectarea cererii de finantare si semnarea contractului de finantare.
In maxim 30 de zile lucratoare de la primirea notificarii trebuie sa te prezinti la sediul OJPDRP(acolo unde ai depus proiectul) cu urmatoarele documente:

- Copie certificat inregistrare de la oficiul registrului comertului din orasul de care apartii.
- Adeverinta de la banca cu contul deschis pentru persoana juridica(PFA,II,....) din care sa reiasa si adresa bancii la care a fost deschis contul.
- Cazier judiciar al reprezentantului legal al proiectului.
- Cazier fiscal al persoanei juridice eliberat de finantele publice.
- Adeverinta de la APIA cu codul RO al persoanei juridice(PFA,II,etc).
- Copie act identitate.
- Dosar cu sina.
- Adeverinta absolvire sau copie certificat absolvire curs calificare


Daca mai ai nelamuriri,intreaba.

Completeaza ti si tu datele la profil, :wink2:






bally

A trecut destul de mult timp de la afisarea contestatiilor si inca nu s-a afisat lista cu proiectele selectate, nu partial selectate sau in asteptare.
Ma refer aici la cei care sunt printre primii de sub lista si inca mai trag vre-o speranza......inclusiv eu.
Mai are careva vre-o informatie, cand ar trebui sa se afiseza?

lngstfn

Buna ziua.
Am fost  selectat pentru finanatare la masura 112, cu 30 puncte. Am facut pfa-ul si am predat actele
necesare la OJPDRP. Am mers la finante sa inregistrez pfa-ul unde am primit  raspunsul ca au primit un comunicat in data de 23 februarie ca pfa-urile facute strict pentru apicultura cu cod caen 149 nu trebuie registrate pentru ca nu se plateste impozit dupa veniturile realizate.
Are cineva cunostinta despre situatia?
Inseamna ca am cheltuit degaba bani pentru pfa?

romikele

E vorba de inregistrarea financiara.
La Registrul Comertului trebuie, altfel n-ai fi PFA si nu ai putea beneficia de banii europeni  :hi:

pharaonu75

Sa inteleg faptul ca ai avut doar 30 de puncte si ai fost acceptat?
Felicitari!
Esti un om fericit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

laur80

Citat din: pharaonu75 din Martie 04, 2012, 09:15:53 PM
Sa inteleg faptul ca ai avut doar 30 de puncte si ai fost acceptat?
Felicitari!
Esti un om fericit!

Au fost selectati si cei cu 20 de puncte,nu toti,dar au fost.

pharaonu75

Mi-ati dat o veste buna... deci se poate! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

laurentiu.tirca

#40
Salut, a aparut o noua rectificare la raportul de selctie pentru masura 112 sesiunea iulie 2011, se pare ca au mai scos din cei care au fost afisati in primul raport partial de selectie, dar nu stie nici dracu de ce.

La inceputul lunii februarie erau selectate:

Numarul proiectelor selectate pentru finantare:2.311
Valoarea publica totala a proiectelor selectate pentru finantare:46.414.000Euro

Iar astazi - 14 martie 2012:

Numarul proiectelor selectate pentru finantare:2.044
Valoarea publica totala a proiectelor selectate pentru finantare:40.685.000Euro

Stie cineva ce sa intamplat cu celelalte proiecte care au fost initial selectate iar acum nu mai apar?

Nu mai inteleg nimik:   :redcard:   :uimit: :surprised:

Am atasat noul si vechiul raport partial de selectie: 1.pdf este vechiul raport, iar 2.pdf este cel de astazi
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

george b

Va salut
Aceasta fiind prima mea postare pe Apiardeal, vreau sa incep cu o informatie pozitiva.
Sa speram ca se va aplica si Masurii 112.

Reglementari noi pentru alocarile financiare din PNDR
Thursday, January 26th, 2012
Guvernul a adoptat noile reglementari pentru alocarile financiare pentru care a aprobat modificarea si completarea HG nr. 224/2008 ce stabileste cadrul general de implementarea masurilor cofinantate din FEDR. Aceasta hotarare de guvern ofera posibilitatea autoritatii de management realocarea de fonduri intre masurile din cadrul altor axe si directionarea sumelor de pe masurile mai putin accesate catre cele care au o o cerere ridicata.
Aceasta Hotarare de Guvern prevede si posibilitatea decontarii cheltuielilor de consultanta pentru intocmirea dosarului cererii de finantare integralm in cadrul unei cereri de platam facand exceptie cheltuielile pentru consultanta in implementare si managementul proiectului.
http://cerere-finantare.ro/2012/01/reglementari-noi-pentru-alocarile-financiare-din-pndr/


bally

Din cate stiu s-au facut cateva corecturi la dosare de catre UE, si s-au gasit mici nereguli. Cateva dosare fiind depunctate sau declarate neeligibile. :yellowcard: :redcard:
Asteptam afisarea finala.
Bafta!

Kov iulian

#43
Astazi la buletinul se stiri de pe TVR de la ora 19 sa prezentat un caz cu niste persoane care au accesat masura 112 ( pe agricultura ) , au facut tot ce se stipula in ghidul masuri, au depus actele apoi sa schimbat ghidul, s-au introdus alte conditii iar acele persoane si le-au fost respins dosarele .

Se pare ca tot mai multa lume e nemultumita de schimbarea conditiilor in timpul jocului .

( cel putin asa se prezenta in buletinul de stiri )

Bravo tineti-o tot asa dragi guvernanti,  :nebun: :nebun: :nebun: :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:

romikele

Nu s-a schimbat nici o regula in timpul jocului, doar ca respectivii, ca si consultantii nu s-au informat la timp. Informatiile se gaseau pe site-ul madr ... dar cine sa le citeasca???  :zzz: :uimit: