Masura 112

Creat de laur80, Noiembrie 20, 2011, 08:35:35 PM

« precedentul - următorul »

laur80

Da,ma numar printre cei selectati,bafta multa tuturor!

clau

 ''lista proiectelor in asteptare'' - adica se lucreaza inca la ele? le mai verifica inca o data? sau ce vrea sa insemne asta? multumesc !

clau

suma actuala totala pt proiectele selectate este de 46.414.000... sa inteleg ca urmatoarele proiecte care sunt in asteptare vor fi selectate doar cele pana la valoarea de 3.586.000 ? si vor fi selectate in ordinea in care se afla pe lista?

nicolae

Citat din: clau din Februarie 02, 2012, 10:39:42 PM
''lista proiectelor in asteptare'' - adica se lucreaza inca la ele? le mai verifica inca o data? sau ce vrea sa insemne asta? multumesc !
suma alocata pt sesiunea din vara 2011 este de 50.000.000 euro. lista proiectelor declarate eligibile pt finantare este de 46.414.000 euro. deci, din lista celor in asteptare, vor fi selectate proiecte in valorea de 3.586.000 euro. selectia se va face in ordinea din lista (primul criteriu de departajare fiind cel cu forma asociativa), cu unele mici modificari pt cei care au depus contestatie. pana la verificarea dosarelor celor care au depus contestatie, lista este in asteptare. si eu sunt tot in asteptare.  :coffee:

clau

multumesc..pt informatie.

clau

dupa calculele mele..toti cei cu 20 de puncte  care fac parte dintr-o forma asociativa vor intra la selectie..( din lista de asteptare ) daca gresesc cu ceva va rog sa-mi atrageti atentia! multumesc.

alex 62

eu am auzit la radio ca nr. de proiecte depaseste de 3 ori fondurile alocate pentru aceasta masura,cele mai multe fiind depuse pentru apicultura si ferma de legume."antena satelor"

nicolae

Citat din: clau din Februarie 04, 2012, 08:10:57 AM
dupa calculele mele..toti cei cu 20 de puncte  care fac parte dintr-o forma asociativa vor intra la selectie..( din lista de asteptare ) daca gresesc cu ceva va rog sa-mi atrageti atentia! multumesc.
[/quot

cei cu 20 de pct si " forma asociativa" fac 2.268.000 euroi. adaugati la cei eligibili deja  48.414.000 rezulta 50.682.000 euro. deja se depaseste fondul. dar, tre luati in calcul si cei care au depus contestatie, asa ca....vom vedea cand se publica raportul contestatiilor. neoficial, dupa calculul meu ar trebui sa apara undeva la mijlculul lunii februarie, oficial, este calculul celor de la apdrp ^:)^

bally

de unde  eligibili deja  48.414.000?ca eu am vazut 46.414.000 Euro

clau

eligibili sunt in valoare de 46.414.000 euro...urmatorii cu 20 de puncte pt asociatie sunt in valoare de 2.268.000 euro...rezulta un total de 48.682.000 euro...diferenta pana la 50.000.000 euro, respectiv 1.318.000 euro...se va acorda celor cu 20 de puncte ca detin in proprietate exploatatia ( dar aici sunt niste criterii de departajare )...asa ca dupa parerea mea, cei cu 20 de puncte pt asociatie...nu ar trebui sa-si faca griji, acum depinde cati au depus contestatie. SUCCES TUTUROR!! %%-

bally

Pentru proprietate nu cred ca este careva in asteptare pentru ca deja avea 30 puncte , mai sunt doar cei ce fac parte dint-un grup de producatori (96 proiecte in asteptare toate cu punctaj de departajare 0) si cei cu ferme de semisubzistenta in ordinea punctajului de departajare. Prin absurd daca s-ar accepta toate contestatiile tot ar mai ramane bani, si regulamentul spune ca in cazul in care mai multe proiecte se afla pe ultimul loc avand acelasi nr de puncte de departajare statul este obligat sa le finanteze prin suplimentarea de fonduri.

7) În situaţia în care valoarea publică a ultimului proiect selectat conduce la depăşirea sumei alocate pe
sesiune, proiectul va fi finanţat în totalitate prin suplimentarea alocării aferente sesiunii în cauză,
atunci când este cazul.
8) În situaţia în care şi după aplicarea criteriilor de departajare vor exista proiecte cu acelaşi punctaj şi
aceeaşi valoare eligibilă sau aceleaşi priorităţi, toate acestea vor fi selectate pentru finanţare prin
suplimentarea alocării aferente sesiunii în cauză.

bally

În situaţiile prevăzute de art. 6 alin. (7), (8), (9) şi (10) şi art. 8 alin. (15) pct. II lit. a) ii şi b) ii,
suplimentarea alocării pe sesiune se va realiza, pentru fiecare măsură în parte, din cadrul anvelopei
financiare totale a măsurii, în limita fondurilor alocate pe fiecare măsură în parte.





Din cate stiu eu au ramas bani din sesiunile precedente pt masura 112.

ciobi79

"Pentru proprietate nu cred ca este careva in asteptare pentru ca deja avea 30 puncte ..."

Ai dreptate...in asteptare nu dar in contestatie da. Adica daca ai inmultit singur stupii tot trebuie sa fabrici un contract de vanzare cumparare fictiv (fals). Si daca intrebi ce alternativa legala ai si apdrp-ul si firma de consultanta dau din umeri ca "nu stim" si uite asa ajungi sa ramai fara punctaj.
Si sa vezi ca cei de la consultanta mai au si obraz sa ceara bani seriosi pt incompetenta lor.
Distractie...ce mai!

clau

 SCUZE..RECTIFIC



eligibili sunt in valoare de 46.414.000 euro...urmatorii cu 20 de puncte pt asociatie sunt in valoare de 2.268.000 euro...rezulta un total de 48.682.000 euro...diferenta pana la 50.000.000 euro, respectiv 1.318.000 euro...se va acorda celor cu 20 de puncte ca detin O FERMA DE SEMISUBZISTENTA ( dar aici sunt niste criterii de departajare )...asa ca dupa parerea mea, cei cu 20 de puncte pt asociatie...nu ar trebui sa-si faca griji, acum depinde cati au depus contestatie. SUCCES TUTUROR!!

gaby 73

Care este ultimul an de accesare a masurii 112? Va multumesc anticipat!