S-a redus coeficientul UDE ??

Creat de tassevasi, August 28, 2011, 10:46:48 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Stie cineva din dvs  ?
  S-a redus la jumatate coeficientul de calcul UDE  pentru cei ce vor accesa fondurile  europene ?
  De cind  si ce vor face cei ce au deja un contract ?
  Va multumesc .
  Numai bine . :hi:

Kov iulian

Nu stiu , dar nu cred sa se intimple asta la albine , poate la alte animale da , pt alte animale trebuia sa ai ditamai cireada ca sa faci macar 2 UDE , dar la stupi cu 25 te-ai scos de un proiect 141 . Mai multe veti gasi in ghidul masurilor respective , de pe situl MADR .

bucovineanu

S-a modificat in sens invers: pentru un UDE trebuie 24 familii si nu 12 ca pana acum.

tassevasi

 Uitati de ce am postat aceasta intrebare .
  Am gasit aici asa ceva .

pharaonu75

Clasic romanesc!
Toata lumea urla ca nu se atrag banii de la UE iar astia amana o sesiune!
Sa nu va mire daca cea din toamna asta va fi unita cu cea din primavara, iar numarul de dosare aprobate nu va fi dublu, cum ar fi normal pentru 2 sesiuni.
Asa inteleg romanii sa atraga banii care vin gratis.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Au mai facut ei si alte smecherii si cu  alte masuri, ex masura 121,in anul 2009, an in care a fost la Min. Ag pentru 1.5 luni ,,Pinochio,, ( Berceanu ), cand  a amanat sesuinea  fara avizul Comitetului de Monitorizare . Atunci a palmat circa 161 mil euro in sensul ca erau depuse 2000 proiecte pt acea masura, dupa care au iesit pe post cu nerusinare si se plangeau ca nu au fost depuse proiecte pt accesarea banilor europeni si din acest motiv se vor pierde acesti bani. Tot atunci s-a facut o rectificare bugetara in care a luat bani de la agricultura si a dat la trasporturi, unde acesta era ministru plin.
Asa ca sa nu ne mai mire nimic ca acu incepe campania electorala si le trebuie banii.

PS  Im acea sesiune aveam depus si eu un proiect  pe 121  in valoare de de 2.12 mil euro pe ferma de porci.

orbanstefan64

cum de se intimpla asemenea greseli chiar la noi???............ :rusine: :rusine: :rusine:

stefan1

  Statul roman trebuie sa contribuie daca nu ma insel cu 50% din aceste subventii. Lipsa permanenta de fonduri face sa nu fie implimentate o serie de programe. Ce conteaza ca pierdem multi bani de la CE? Eu nu accesez asemenea fonduri, dar e clar ca amanarea pentru a doua oara a unei sesiuni de depunere a dosarelor pe aceste masuri europene nu este din lipsa de solicitanti ci numai din vina guvernantilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Citat din: stefan1 din Septembrie 01, 2011, 01:30:43 AM
  Statul roman trebuie sa contribuie daca nu ma insel cu 50% din aceste subventii. Lipsa permanenta de fonduri face sa nu fie implimentate o serie de programe. Ce conteaza ca pierdem multi bani de la CE? Eu nu accesez asemenea fonduri, dar e clar ca amanarea pentru a doua oara a unei sesiuni de depunere a dosarelor pe aceste masuri europene nu este din lipsa de solicitanti ci numai din vina guvernantilor.

Fiecare popor isi are CONDUCATORII care ii merita
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

valentin27

cred ca s`a redus asa am vazut ca un stup= 0.045 ude in loc de 0.083 cat era :( made in romania

orbanstefan64

ne inecam la mal ca Rupii la fintina

Florin_Dan

Citat din: valentin27 din Septembrie 03, 2011, 12:36:11 PM
cred ca s`a redus asa am vazut ca un stup= 0.045 ude in loc de 0.083 cat era :( made in romania
Totusi unde a fost publicata aceasta reglementare, sursa oficiala.

barbu radu

nu e nimic ofiial. :nono:..Singurul lucru care se stie la directia agricola,,luna viitoare apare noul ghid al solicitantului,,am citat spusele doamnei de la D.A  :hi: :hi:

r625951

Pentru Masura 112, sesiunea Nov. 2011, s-a oficializat: 1 fam. albine = 0.076 UDE. http://www.apdrp.ro/uploads/Docu%20FEADR/Nota_calcul_UDE_M112_M121_M141.pdf

Intrebarea este: ce vor decide in legatura cu cei care au depus dosare pentru a accesa Masura 112, sesiunea Iulie 2011, si care stau prost la punctaj ?
Alta problema ar fi legata de suma alocata masurii 112 sesiunea nov. 2011 (50.000.000 EUR) care va duce automat la o concurenta infernala in conditiile in care se vor acorda pana la 40.000 EUR / dosar (171.05 fam de albine)

Kov iulian

In ce fel ne afecteaza aceasta reducere a UDE-ului proiectele masuri 141, 121 etc si cererile de plata care se vor depune .


Ne facem planul la inceputul proiectului si al fiecarui an , inmultim stupi in primavara cat trebuie inmultiti pentru a ne incadra in numarul de UDE cu acel coeficient de 0,083 si ne pomenim ca sin an in an si pana toamna se modifica coeficientul ( valoarea unui stup ) de unde scoatem acum stupi pentru a ne incadra cu noul coeficient .


Cum se mai completeaza acum "
TABELUL PRIVIND STABILIREA DIMENSIUNII ECONOMICE A FERMEI " ,
pe valoarea veche 0,083 sau pe noile valori 0,076 , 0,045 ........ ?