intrebare pt banii europeni

Creat de misuap, Februarie 17, 2011, 11:49:03 PM

« precedentul - următorul »

Calin Bondaru

pentru:
141-->minim 2 UDE
1 familie=0,08 UDE
0,08 x 25 familii = 2UDE
112-->minim 6 UDE
0,08 x 75 familii = 6 UDE

milu56

Deci pe 112 cu 75 de familii priesti 25 de mii de euro?
Si asta anual timp de 5 ani?Mare lucru.......

cristipep

#17
NU ,pentru 75 de stupi cu masura 121 primesti 10 mii de euro odata intr-un cont facut la banca special pentru aceasta masura daca ai 170 de stupi primesti 25 de mii binenteles daca ai trecut prin toate fazele de acceptare. :hi:

milu56

Pacat sa se piarda ca sunt bani frumosi si respectand totul faci si profit.

bondi

va salut cu respect !
eu am 72 de familii cum pot asccesa banii europeni si care dintre masuri este mai buna pentru mine adica aceea care se obtine mai usor .
va multumesc anticipat.

milu56

#20
Citat din: cristipep din Martie 01, 2011, 10:08:17 PM
NU ,pentru 75 de stupi cu masura 121 primesti 10 mii de euro odata intr-un cont facut la banca special pentru aceasta masura daca ai 170 de stupi primesti 25 de mii binenteles daca ai trecut prin toate fazele de acceptare. :hi:
Ori sunt eu de moda veche ori nu te-ai esxprimat bine sa te inteleg,cunosti aceste masuri cum functioneaza?Daca da,raspunde la intrebarea care am puso:cati bani se dau,daca se dau bani anual si care sunt fazele prin care e de trecut........?Cineva spunea ca trebuie sa iti maresti numarul de stupi anual.....
multumesc

Florin_Dan

Pentru domnul Milu56, in momentul in care accesezi o masura faci un plan de afaceri, pe care trebuie sa-l respecti. Nu este cale de intoarcere daca doresti sa i-ai bani. Nu este simplu dar nici prea complicat pentru oricine.

Florin_Dan

Citat din: bondi din Martie 24, 2011, 02:09:00 AM
va salut cu respect !
eu am 72 de familii cum pot asccesa banii europeni si care dintre masuri este mai buna pentru mine adica aceea care se obtine mai usor .
va multumesc anticipat.
Pentru a putea accesa masura 112 trebuie sa ai minim 73 familii de albine , nu 75 cum se spune undeva mai sus. Iata dovada  73 x 0.083 = 6.059 UDE, corect?
Acum revenim, depinde de dv. ce masura  doriti sa accesa-ti. Cerintele sunt asemanatoare la ambele , in afara de nr. de familii de albine.
Citi-ti ghidul masurii 141 si 112 , de pe www.apdrp.ro si te hotatresti .

adi-m

Citat din: Florin_Dan din Martie 24, 2011, 09:50:55 AM
Citat din: bondi din Martie 24, 2011, 02:09:00 AM
va salut cu respect !
eu am 72 de familii cum pot asccesa banii europeni si care dintre masuri este mai buna pentru mine adica aceea care se obtine mai usor .
va multumesc anticipat.
Pentru a putea accesa masura 112 trebuie sa ai minim 73 familii de albine , nu 75 cum se spune undeva mai sus. Iata dovada  73 x 0.083 = 6.059 UDE, corect?
Acum revenim, depinde de dv. ce masura  doriti sa accesa-ti. Cerintele sunt asemanatoare la ambele , in afara de nr. de familii de albine.
Citi-ti ghidul masurii 141 si 112 , de pe www.apdrp.ro si te hotatresti .
[/quote
Si varsta, la 112 maxim 40 ani

cristipep

#24
Cand am afirmat ca trebuie sa ai minim 75 de stupi sa accesezi masura 112 nu am vb din auzite ci din acel formular pe care il completezi online si acolo iti da clar scorul plus suma de care beneficiezi ,  dar mare atentie ......nu inseamna ca daca ai 73 de stupi ai sa primesti banii pentru ca esti incadrat la Ferma de semisubzistenta ceea ce nu este bine , la 100 de stupi te incadrezi la Ferma de dimensiune mai mare de 8 UDE in momentul asta primesti 14.000 de eura binenteles daca respecti si alte criterii de selectare. Nu trebuie sa iei in calcul valoarea minima de calcul ca pici din start nu esti eligibil. :hi:

Florin_Dan


bogdan moldovean

dragi prieteni.Sunt un incepator in ale apiculturi cu un nr, de 25 fam.de albine practic stuparitul stationar si in toamna anului 2010 mai precis in noiembrie am depus cererea de finantare pt.masura 141 privind fermele de semi-subzistenta.Directia agricola de unde apartin mi a primit dosarul iar acum in martie 2011 a venit o comisie sa constatare faptic ceeia ce am declarat.Mi au spus sa astept notificarea de la bucuresti si in timpul asta sa ma si autorizez dar am unele nedumeriri.Cei care au semnat contractul de finantare poate sa mi spuna care este procedura pt.a ma autoriza?unde trebuie sa merg si ce acte mi ar trebui?Si trebuei sa respect exact obligatiile cere mi se pun in contract ?de ex.trebuie sa achizitionez exact atatea matci cum este trecut in proiect 30 matci in valoare de 50 lei buc?sau centifuga inox de la firma trecuta in proiect ?Va rog numai pe cei care sau lovit de acest subiect sa ma lamureasca.Va multumesc

Florin_Dan

Pentru autorizare mergi la Registrul Comertului, iti faci firma ( I.I. , PFA,  AF. etc) asta este autorizarea. Dar sfatul meu este sa ai rabdare pana publica raportul de selectie. In ceea ce priveste ce ai scris in planul de afaceri trebuie sa respecti ceea ce ai scris cu documente justificative (factura)  cu sumele si cantitatile  pe care le-ai mentionat.

misuap

sunt pensionar gr 2 pe caz de boala pot accesa pt 141 .nu ma complic?

Kov iulian

O intrebare am si eu , eu fac parte dintr-o Cooperativa Apicola , am acesat masura 141 , pot sa ma asociez cu niste prieteni sa facem o Cooperativa care produce legume sa zicem si sa mai accesez o masura pt a primi bani europeeni ? E vreo problema daca as face parte din mai multe Cooperative cu obiecte de activitate diferite ?