intrebare pt banii europeni

Creat de misuap, Februarie 17, 2011, 11:49:03 PM

« precedentul - următorul »

misuap

eu la 42 ani ce masura pt fonduri europene pot accesa pt apicultura . acum am 18 fam .azi 17 02 2011. va multumesc anticipat :thanks:

emil.oltean

Incearca masura 141 dar trebuie sa-ti cmpletezi nr de familii la  26.Acest numar constituie minimul de plecare ca si criteriu de eligibilitate.Cind te hotarasti la 141,contacteaza-ma sa-ti ofer proiecul meu sa te ghidezi,daca nu are cine sa ti-l faca.

crombra

Citat din: emil.oltean din Februarie 17, 2011, 11:55:06 PM
Incearca masura 141 dar trebuie sa-ti cmpletezi nr de familii la  26.Acest numar constituie minimul de plecare ca si criteriu de eligibilitate.Cind te hotarasti la 141,contacteaza-ma sa-ti ofer proiecul meu sa te ghidezi,daca nu are cine sa ti-l faca.
25 de familii este minimul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

emil.oltean


milu56

Dl. Emil am inteles ca suntem din acelasi an,ce vreau sa intreb e ca aluat cineva bani din Bistrita?

misuap

va multumesc pt raspunsuri am sa incerc sa maresc efectivul in primavara si tot odata sa incep proiectul am sa va comunic(contactez) la momentul respectiv  :thanks:

Florin_Dan

Mai trebuie sa fi intr-o forma asociativa cu minim 6 luni inainte de a depune proiectul.

emil.oltean

Tizule MILU 56 daca esti in Spania nu ai de unde sa cunosti actualitatea noasta.Te informez ca judetul nostru este pe locul 2 dupa jud,Alba la numarul de proiecte depuse pe masura 141.Da ,bani au intrat deja in conturile solicitantilor acre au depus proiectele in primele sesiuni de depunere si eu astept sa-mi intre prima transa (pentru primul an) deoarece am semnat Decizia de finantare.Va salut cu respect.Daca doriti alte informatii cu palcere va stau la dispozitie.

milu56

Am o sora care are 30 de stupi,a facut cursurile a depus dasarul si zicea anul trecut ca trebuie sa primeasca banii dar chiar azi am vb.cu ea si nimic si de asta cred eu ca sunt mai multe vorbe.Era prea de tot sa primeasca 22 sau 24 de mii de euro odata si bani lichizi.

emil.oltean

Depinde ce masura a accesat.La 141 sunt doar 1500 euro pe an timp de cinci ani daca indeplinesti doua conditii:sa cresti nr de UDE(unitati de dezvoltare economica) in anul 3,adica sa ajungi la vreo 65 familii (cei care merg pe crestere doar pe apicultura) si sa cresti productia de miere cu 20%,binenteles sa ai si toate celelalte la punct.Nu intru in amanunte.Banii se asteapta sa intre in conturi pentru masura 141.Daca guvernul pune partea sa de cofintare in perioada imediat urmatoare se vor umple conturile cu bani pentru risipa.Acesta este un alt subiect de discutat.Pentru celelalte proiecte nu cunosc.

cristipep

Citat din: milu56 din Februarie 18, 2011, 02:28:13 PM
Am o sora care are 30 de stupi,a facut cursurile a depus dasarul si zicea anul trecut ca trebuie sa primeasca banii dar chiar azi am vb.cu ea si nimic si de asta cred eu ca sunt mai multe vorbe.Era prea de tot sa primeasca 22 sau 24 de mii de euro odata si bani lichizi.
Pentru 30 de stupi sa primeasca 24 mii ? pe ce masura sa incadrat?

Florin_Dan


milu56

Am clarificat,pentru ca sa primeasca 22 de mii trebuia sa aiba 200 de stupi dar nu are decat 30 si mi-a zis ca o sa ia 1500 euro/an. timp de 5 ani si daca o sa isi mareasca efectivul o sa ia mai mult.CE MASURA NU STIU!

Florin_Dan

-Pe  112 se primesc maxim 25 000 euro
-Pe 141 se primesc maxim 7500 euro, 4500 in primii 3 ani( 1500 euro pe an), iar daca indeplinesti conditiile din planul de afaceri mai primesti inca 2 ani cate 1500 euro pe an ,deci inca 3000 euro

milu56