metode de crestere a reginelor

Creat de bucovineanu, Ianuarie 25, 2008, 11:35:35 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sa le bagam in frigurile roitului e usor. Dar atunci reginele rezultate sunt la randul lor roitoare de cele mai multe ori.Valter sustine ca procedand astfel nu intra in friguri si trag numai 3-6 botci de schimbare linistita.

D006

Eu am crescatorie de matci , le fac prin metoda dublei tranzvazari e OK anul acesta voi incerca si iernarea matcilor in afara stupului . Anul trecut am avut un procent de 70 % reusita singura parte mai grea mi sa parut cea de marcare a matcilor dupa imperechere .

andrei_salaj

o metoda pe care as vrea sa o pun in practica...sunt incepator iar daka spun o prostie sa ma corectati fara menajamente;
Metoda:sad:m-am inspirat din Miller)
-se ia o rama cu puiet capacit acoperita cu albine,si una cu rezerve de miere si se pun intrun stup separat,eventual scutur albina tanara peste acestea.
-dupa 4 ore(timp ce sesizeaza ca sunt orfane) introduc rama cu larvele de o zi-doua si apoi astept construirea botcilor.///nush dak iese in practica..astept sfaturi
:razz:

PricopArthur

In primul rand, andrei_salaj bine ai venit pe forum. Nimeni nu este perfect, si vom incerca impreuna sa rezolvam problemele cu care  ne confruntam.
Pt ca o colonie sa creasca bine matci trebuie ca densitatea albinelor pe rama sa fie mai mare decat normala. Ceva de genul cantitatii de albina ce este intr-o colonie care se pregateste de roire.
Cresterea de matci trebuie facuta intr-o colonie puternica din care iei ramele pt recolta (lasi doar ramele de acoperire), creind astfel o inghesuire artificiala a acesteia. In mijloc, intre ramele cu puiet larvar pui rama de crestere.
Colonia nu trebuie sa fie cea din care iei materialul biologic, unele teorii recomanda sa fie chiar o colonie cu puternice instincte de roire. Aceasta in ideea ca vor creste botci mai multe si mai bune calitativ.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

dar metoda in sine cum e?eu nu am la dispozitie sa sacrific 2 fam. ca sa cresc matci..asta o sa fie pe viitor..daca iau albinele tinere acestea orfane...nu se pot reintoarce in stup..iar neavand larve sa sa faca botci de salvare,automat ce le dau o rama cu larve normal ar trebui sa se apuce de contruit...pe deasupra le dau botci si le intaresc cu noi fag capaciti pe masura ce ecloz.celelalte
e bn????????????????astept un raspuns concret, PRACTIC :hi:

bee_lover

Domnule Andrei daca nu aveti multe familii eu zic sa nu sacrificati o familie pentru a face matci... mai bine luati matci gata imperecheate.Insa daca doriti sa experimentati atunci sfatul domnului Arthur e bun!

bucovineanu

Pentru Andrei,
In primul rand iti urez si eu bine ai venit pe forum. Am inteles ca esti incepator si ai numai o familie de albine. In apicultura trebuie sa o iei incet. Trebuie sa citesti foarte mult. Daca se poate sa faci practica pe langa un stupar care este dispus sa-ti impartaseasca din tainele apiculturii, este foarte bine.
Cat despre cresterea de regine, este imposibil sa o faci cu o singura familie.
Daca vei proceda asa cum ai aratat, reginele crescute nu vor fi viabile fiind slab hranite. Nu vei face decat sa slabesti familia pe care o ai.
Ca sa reusesti in aceasta frumoasa meserie, la inceput trebuie sa investesti niste bani, sa citesti mult, sa ai dragoste pentru aceste minunate vietati si abia
dupa aceea ele te vor rasplati.

D006

Citat din: andrei_salajo metoda pe care as vrea sa o pun in practica...sunt incepator iar daka spun o prostie sa ma corectati fara menajamente;
Metoda:sad:m-am inspirat din Miller)
-se ia o rama cu puiet capacit acoperita cu albine,si una cu rezerve de miere si se pun intrun stup separat,eventual scutur albina tanara peste acestea.
-dupa 4 ore(timp ce sesizeaza ca sunt orfane) introduc rama cu larvele de o zi-doua si apoi astept construirea botcilor.///nush dak iese in practica..astept sfaturi
:razz:
Din ce inteleg ai 1 familie de albine.
La cate vrei sa ajungi anul acesta?
De unde iei larvele de o zi ?
Din cele intuite despre tine iti recomand DIVIZAREA
Multa bafta.  :hi:

bucovineanu

Citat din: drone1952Dlor,
Ptr prieteni(vezi bee-lover,bucovineanu) si ptr dl Andrei. Chiar daca ai un stup poti sa cresti regine.Asta este parerea mea.(Presupun ca totusi ai citit si ti-ai familiarizat cu modul de crestere pe care l-ai ales.)
Se spun multe nonsensuri despre cresterea reginelor dar asa cum am spus sper sa fi citit destul sa fii familiarizat cu principalele momente din cresterea reginelor.
In privinta metodei Miller cred ca este f buna desi au trect mai mult de 100 de ani de cind a fost patentata.Se pot creste cu ea regine f bune. Eu sint adeptul ei ptr un incepator si nu numai.
Cu stima
Sunt foarte curios cum se pot creste regine prin metoda " Miller" daca avem o singura familie de albine. Si mai ales cu ce populam nucleele pentru imperecherea reginelor? Andrei are o singura familie si noi il sfatuim sa o imparta in 10?Il sfatuim sa urmeze renumitele "sfaturi pentru incepatori" ale colegului Cristi x?
Pentru Andrei,
Asa cum zice mai sus colegul Teinegru, te sfatuiesc si eu sa stimulezi familia pe care o ai si cand ajunge la dezvoltare maxima sa o divizezi in doua familii.
Despre formarea de roi s-a scris pe acest forum cu putin timp in urma.Cauta si citeste, iar regine o sa cresti peste cativa ani cand o sa fii familiarizat cu ingrijirea albinelor.

andrei_salaj

asa am safac...m-am tot gandit..si m-am hotarat...vineri ma duk la o stuparita sa vad o fam.de albine...o zis k imi da una.....20 ron rama.. io zic k e bine pe vroe 4-5 rame..pt inceput...la noi o nisns azi...pe vineri se anunta 15 grade...voi ce zicetzi e buna oferta pe care am primit-o?150 ron..fam pe 4 rame cu lada cu tot? :wink2:

andrei_salaj

in leg. cu raspunsurile primite...multumesc tuturor..sunt foarte bune....eu am citit aproape tot de prin biblioteca judeteana de la noi...despre apicultura....imi mai trebuie cv practica....apoi om vedea ce a fi...doar sa fie an bun..k in rest...totul o sa fie bn...in ziua de azi.....spun fara remuscari k doar Cel de Sus ii mai ajuta pe apicultori.....bafta tuturor..astept rasp...si miere multa in butoaie in anul acesta :nod:

filip

Citat din: andrei_salajasa am safac...m-am tot gandit..si m-am hotarat...vineri ma duk la o stuparita sa vad o fam.de albine...o zis k imi da una.....20 ron rama.. io zic k e bine pe vroe 4-5 rame..pt inceput...la noi o nisns azi...pe vineri se anunta 15 grade...voi ce zicetzi e buna oferta pe care am primit-o?150 ron..fam pe 4 rame cu lada cu tot? :wink2:
Nu-i grozava,dar nu putem sa ne facem o parere,nu am vazut cum arata lada,ramele,cat de populate sunt ramele,timp ar mai fi sa-i inbunesti pentru salcam.Multa bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

e o prietena veche de fam...eu nu cred sa se compromita..ma duk vineri sa vad..daka imi plake o iau..daka nunu..doar eu dau banii pe ea nuh? :hi:

D006

C
Citat din: andrei_salaje o prietena veche de fam...eu nu cred sa se compromita..ma duk vineri sa vad..daka imi plake o iau..daka nunu..doar eu dau banii pe ea nuh? :hi:
Cred ca este o prietena de incredera si ...sincera.O iubitoare de albine pe care nu o intereseaza doar castigul.Pretul este coret.Mergi pe mana ei si vei ajunge sus.
Totusi ai grija ca ramele marginase sa fie acoperite cu albina.

bucovineanu

Dle Drone,
Nu contest pregatirea teoretica pe care o aveti in aceasta ocupatie nobila, dar nu stiu cate regine a-ti crescut. Nu am inteles pentru cine sunt sfaturile pentru cresterea reginelor pe care le dati in postarea anterioara, pentru mine sau pentru Andrei.Daca sunt pentru mine multumesc mult, dar dupa 25 de ani in care am crescut regine, consider ca stiu si eu cate ceva despre acest lucru.Nu spun ca stiu totul despre viata albinelor, pentru ca asa cum am spus in alta postare cu toate studiile si cercetarile facute in lume despre acest domeniu se cunoaste mai putin de 50% din secretele vietii acestor creaturi.Asa ca sunt constient ca am inca foarte mult de invatat.
Dar sa revenim la situatia de la care am plecat. A sfatui pe cineva care are numai o familie de albine, sau urmeaza sa si-o cumpere,sa se apuce de cresterea de regine nu mi se pare corect. Teoretic este posibil, mai greu este de realizat practic.