depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 13, 2016, 06:12:29 PM
cu viespii cred că e o alta poveste. Ei nu ataca cu predilecție o anumită familie ci fură uniform cam de la toate. Si  asta se întâmplă după ce cuibul lor se destramă si încep să se formeze perechile de iernare care vor forma in primăvara următoare noile familii.

  Probabil incearca la toate dar nu intra decat 'unde le merge'.
  Toamna nu fac perechi decat pentru imperechere apoi trantorii mor. Peste iarna nu trec decat tinerile regine fecundate.
  Larve sau bucati de albine si in general proteina animala nu cauta decat atata timp cat mai au puiet necapacit in cuiburi. Viespile adult nu pot procesa proteina animala si deci in ultima parte a toamnei si primavara devreme sunt in cautarea a doar substante dulci, energetice si nu proteice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 13, 2016, 07:34:50 PM
... Dacă stupul era părăsit în august ar fi fost alta situația..

  La mine nu a fost vorba de parasirea stupului ci de o depopulare progresiva dar rapida. Stupii slabi risca sa fie atacati, dar cei in aceasta situatie, fara aparare, sunt ignorati. Acest fenomen era remarcat si in cazul CCD. Probabil la o stare de furtisag masiv in stupina, ar fi jefuiti si acesti stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

in zona vasiesti moinesti [bacau] acu 4 ani m am confruntat cu ceva asemanator ce a relatat d l stefan1 septembrie  fam pe cca 9 rame albina pregatita pt iarna cu multa  miere si 3 rame cu polen [majoritatea aveau 1 rm cu polen] a inceput depopulare masiva si in decurs de 2 saptamini ramasese la cca 3 rm cu albina [fara atac viespi sau furtisag linistit ] observam ca la zbor se pirdea albina chiar  ceva mortalitate in oglinda stupului mai mult cei vecini pareau ca scad in populatie /am crezut ca datorita intoxicatie cu polen ,am scos rm cu polen nici o schimbare am banuit nosema [chiar cerana] nimic m am gindit la otrvire voita fiind si predispus sa fure ,inceput de octb  2 rm cu albina [tratamete pt varoza la timp] amluat urmatoarea decizie  [rea buna va rog sa spuneti] ;am sacrificat fam [ce mai ramasese] [mentionez avea matca inlocuire linistita] ,celelalte fam 2,3 au primit sirop 1/1 cu plante medicinale[nu a lipsit menta cimbru si matacine] la care am adaugat 200 ml lapte fiert  cite 2,  300 ml sirop cald de 3 ori la inerval de  3,4 zile [200ml lapte la 1 l sirop ,lada am dezinfectat o ,ramele  cu miere si polen le am folosit la fam tratate in primavara fara alte probleme .

MARIUS_bc

Ma scuzati dar laptele pentru ce a fost folosit....care e scopul lui in sirop?

MirceaCalin

M-aş încumeta eu să presupun că a fost folosit ca "medicament" împotriva unei eventuale otrăviri...

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Noiembrie 14, 2016, 04:08:51 AM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 13, 2016, 07:34:50 PM
... Dacă stupul era părăsit în august ar fi fost alta situația..

  La mine nu a fost vorba de parasirea stupului ci de o depopulare progresiva dar rapida. Stupii slabi risca sa fie atacati, dar cei in aceasta situatie, fara aparare, sunt ignorati. Acest fenomen era remarcat si in cazul CCD. Probabil la o stare de furtisag masiv in stupina, ar fi jefuiti si acesti stupi.
Parasit sau depopulare progresiva rapida tot cam aia este, doar ca in primul caz se constata fenomenul dupa ce s-a incheiat.
Anul trecut am pierdut asa cea mai buna familie, o foloseam pe post de starter Cloake, pe o alta vatra. Toata vara l-am tratat cu Mavrirol. In octombrie m-am dus sa il aduc pe vatra. Ce am gasit? Un stup vertical cu 15-16 rame Dadant pline cu miere, matca si pana la zece albine moarte pe fagure. Nu am avut nici un dubiu ca era varooa. In urma 8-10 ani, cand eram la bio si tratamentele bio mai putin eficiente gaseam toamna si 30-40% in aseasta situatie.
Anul acesta am avut un alt stup, de asemeni foarte bun, in aceasta situatie si e foarte posibil sa il fi sarit din greseala cu primul tratament cu varachet. Si de aici consecintele..

mape 48-petru manea

Din cate am citit , auzit si observat la mine in stupina ,tot mai multe familii care au dat un randament foarte bun in timpul sezonului ,toamna le gasim depopulate . Ce sa fie ? Varooza ,nosema ,parazitii din trahee sau toate la un loc ?

antiopa din ardeal

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 14, 2016, 11:14:16 PM

.... Toata vara l-am tratat cu Mavrirol. In octombrie m-am dus sa il aduc pe vatra. Ce am gasit? Un stup vertical cu 15-16 rame Dadant pline cu miere, matca si pana la zece albine moarte pe fagure. Nu am avut nici un dubiu ca era varooa. In urma 8-10 ani, cand eram la bio si tratamentele bio mai putin eficiente gaseam toamna si 30-40% in aseasta situatie.
Anul acesta am avut un alt stup, de asemeni foarte bun, in aceasta situatie si e foarte posibil sa il fi sarit din greseala cu primul tratament cu varachet. Si de aici consecintele..

I-ati pus fitile cu mavrirol? Mai multe?
Efectul lor este destul de slab daca albinele au posibilitatea sa propolizeze. Si in plus varroa am inteles ca dezvolta rezistenta la taufluvalinat.
Si eu eram in bio acum vreo 10 ani si am avut la fel pierderi mari, in unii ani si 50%. Dar am inteles ca au aparut intre timp tratamente mult mai eficiente.

filip

Am doi stupi in padure la care fac tratament doar cu Mavrirol.
2 benzi in primavara,una in august si 2 in toamna.
Pana acum arata destul de bine,am avut productie de miere destul de buna .
O sa merg in continuare si anul viitor tot la fel.Sa vedem ce o sa fie,pana acum totul e ok.
Apropos ca o curiozitate sub cel mai productiv e un cuib de furnici mari,sa aiba si ele efect asupra varroua si sanatatii stupului?


Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Noiembrie 15, 2016, 11:51:13 AM
Am doi stupi in padure la care fac tratament doar cu Mavrirol.
2 benzi in primavara,una in august si 2 in toamna.
Pana acum arata destul de bine,am avut productie de miere destul de buna .
O sa merg in continuare si anul viitor tot la fel.Sa vedem ce o sa fie,pana acum totul e ok.
Apropos ca o curiozitate sub cel mai productiv e un cuib de furnici mari,sa aiba si ele efect asupra varroua si sanatatii stupului?
Stupul meu era singur intr-o curte, insa in zona erau sute de stupi, asa ca avea de unde sa ia varooa, ca daca era plin cu miere probil "ii controlase" si pe vecini. Ultimul tratamet cu mavrirol a fost in iulie. Din iulie pana in octombrie....

corneliuhrom

pt tratamentul cu adaos de lapte ;am considereat ca ar putea sa fie si ceva boala neagra de padure  [eram in deruta ]. ,,referitor la ce a ti spus despre stup peste musuroi de furnici; parea mea  ;isi face efectul acidul formic de sub el ,dar in timp se agata de mai multe fam [de multe ori furnicile traiesc mai mult ca albinele sistiu de unde au luat o picatura de dulce  si se intorc ]. d l stefan1 va poate da detalii
.

filip

Eu traiesc in armonie cu furnicile .In primavara le las sa depuna oua pe podisoara.Cand se incalzeste pleaca singure de pe podisoare.Pe langa igiena asigurata de albine e si igiena asigurata de furnici.
Ce o sa scriu o sa socheze pe multi:
Incep sa apreciez si vespii care fac curatenie in fata stupilor.Albina moarta devine gazda pentru paraziti si diferite boli.
Deci un echilibru intre lupta chimica si sanitarii naturali trebuie sa existe.Parerea mea!

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

De regula albinele nu lasa albina moarta in fata stupilor. Am vazut de multe ori cum albinele sanitar carau mortaciunile primavara la o distanta de 10-15 m. Se vedea cum le dadea drumul din aer jos pe aratura de langa stupii mei. Asta are ca scop si tinerea la distanta a pradatorilor (ciocanitori, pitigoi). Uite un lucru interesant. La stupul meu cosnita, captusit cu lut, nu gasesti decat putine albine moarte sub el. In fata lui nici macar una. Cum iti explici?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din Noiembrie 16, 2016, 10:36:27 PM
De regula albinele nu lasa albina moarta in fata stupilor. Am vazut de multe ori cum albinele sanitar carau mortaciunile primavara la o distanta de 10-15 m. Se vedea cum le dadea drumul din aer jos pe aratura de langa stupii mei. Asta are ca scop si tinerea la distanta a pradatorilor (ciocanitori, pitigoi). Uite un lucru interesant. La stupul meu cosnita, captusit cu lut, nu gasesti decat putine albine moarte sub el. In fata lui nici macar una. Cum iti explici?
Cand timpul permite albina sanitar face curatenie,dar cand e prea rece nu mai e dusa departe.
Bolile moderne aparute in apicultura face ca albina moarta sa fie gazda pentru o noua generatie de invadatori vezi gandacul stupului.
http://www.stuparitul.com/gandacul_mic_de_stup.html
Atentie mare la detalii!
" Ulterior s-a dovedit ca larvele apartin acestui gandac mic de stup si nu gaselnitei. "
Ori mai rau...
http://www.ziare.com/magazin/studii/albine-transformate-in-zombi-de-un-parazit-misterios-1143139
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Pentru boala neagra se pune in stup menta de cultura intre corpuri si in hranitor. Se schimba  mirosul din stup si albinele nu se mai bat. De fapt albina cu boala neagra capata un miros altfel iar albinele o considera intrusa. Se bat intre ele pana nu mai raman decat cateva rame. cu albine. Boala neagra apare cand este seceta, albinele gasesc un polen mai umed si acela dezvolta boala neagra la albine.
Este un studiu personal observat prin coletarea polenului si aparitia bolii.


Citat din: corneliuhrom din Noiembrie 16, 2016, 07:10:39 PM
pt tratamentul cu adaos de lapte ;am considereat ca ar putea sa fie si ceva boala neagra de padure  [eram in deruta ]. ,,referitor la ce a ti spus despre stup peste musuroi de furnici; parea mea  ;isi face efectul acidul formic de sub el ,dar in timp se agata de mai multe fam [de multe ori furnicile traiesc mai mult ca albinele sistiu de unde au luat o picatura de dulce  si se intorc ]. d l stefan1 va poate da detalii
.