Albină mica de culoare neagră

Creat de ptrk, Iulie 02, 2016, 11:01:56 AM

« precedentul - următorul »

ptrk

Salutare tuturor.
Am descoperit într-un stup mai multe albine de dimensiune redusă față de celelalte și culoare neagră, lucioasă.
Din stup a plecat un roi natural pe care l-am prins și a schimbat și matca.

Dacă știe cineva despre ce este vorba, vă rog să-mi spuneți. Mulțumesc.

bucovineanu

E vorba de o  intoxicatie. Acele albine sunt din familia respectiva, nu sunt straine, cum ar parea. Pot  fi vazute pe scandurica de zbor si pe peretele stupului. Ele vor sa intre in stup si albinele sanatoase cauta sa le impiedice. Acest fenomen apare mai ales in anii in care este cules de mana si poarta denumirea de boala neagra de padure. Nu prea exista tratament. Familiile respective trebuie restranse numai la ramele bine acoperite de albine si avut grija sa nu duca lipsa de hrana pentru a-si putea reface populatia.

ptrk


corneliuhrom

si eu am procedat cu ani in urma la asa ceva cuma spus d lbucovineanu si am stimulat  de cca 5 ori cu sirop cca 250 g cu plante medicinale in carew am pus cca 100grm  lapte fiert  [la lirtul de sirop] .

bucovineanu

Acestea sunt singurele tratamente recomandate in caz de intoxicatii.

ptrk

Citat din: corneliuhrom din Iulie 03, 2016, 08:47:31 PM
si eu am procedat cu ani in urma la asa ceva cuma spus d lbucovineanu si am stimulat  de cca 5 ori cu sirop cca 250 g cu plante medicinale in carew am pus cca 100grm  lapte fiert  [la lirtul de sirop] .

Puteți detalia rețeta siropului (ce fel de plante)?
Mulțumesc.

dinupaltinis

Posibil să fie şi culegatoare bătrîne.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bismark

   Cea mai sigura explicatie,este albina care transforma siropul in miere imbatrineste mai repede  si cheleste.Asta daca hraniti albina cu mult sirop de zahar.Albina care are cules este mult mai tinara cind ii vine sfirsitul-adica cu perisorii pe ea.Albina sa nascut cu miere si moare cu miere nu cu sirop.Cu respect ^:)^ :bzz: :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ptrk

Ultimul sirop de zahar a fost completarea de toamna trecuta. De atunci în zona a fost cules serios doar la tei. Nici vorba de zahar. Mana mai spre sfârșitul lui august.
Foarte multe albine moarte în fata stupului însă.

calmusdaniel

Ar fi bine sa le faci o imbaiere cu apivirol,este foarte eficient,si albinele i-si vor recapata starea de sanatate.Totusi ar trebui sa te uiti foarte atent pe ramele cu puiet sa nu fie si altceva.

ptrk

Am verificat ramele și totul este ok.
Din fericire puiet este foarte mult și sper să se refacă până în toamnă.

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

balasbebe

Pui in hranitor foarte multa menta, la fel si peste rame. La fel pui si la stupii vecini. Trebuie uniformizat mirosul si albinele nu se mai bat.
Albinele ajung la un polen toxic si umed. De regula apare in perioada de seceta. Polenul adunat in colectoare aprape ca este ca o pasta si curge apa din el. Schimbarea obligatorie a matcii dupa ce inceteaza ponta.