incrucisare caracteristici

Creat de Cristel, Ianuarie 23, 2016, 12:50:48 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Anul asta as vrea sa fac un experiment, sa cresc regine dintr-o familie ceva mai agresiva dar foarte harnica - imi place faptul ca ies la cules si pe vreme mai proasta iar seara intra ultimele la culcare -  si botcile sa fie crescute intr-o familie harnica (urca in trei caturi Dadant la salcam) si mai blanda. Trantorasii nu am cum sa-i leg cu sfoara, asa ca nu stiu ce se petrece in atmosfera la imperechere, singurul lucru pe care am sa-l fac este sa tin populatia masculina din stupii agresivi in frau (descapacesc majoritatea celulelor cu trantori din familiile respective). Intrebarea ar fi daca exista riscul ca agresivitatea sa predomine la populatia rezultata dupa imperecherea acestor regine? Agresivitatea provine dintr-o gena dominanta sau recesiva? (evident ca nu e limbajul de specialitate al geneticienilor, dar sper sa ma fac inteles)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bismark

    Daca nu mai alte stupine pe o raza de 2-3 km iti propun sa pui gratii la urdinis incit trintorii sa nu poata iesi(sau colectoare de polen) si sa lasi sa iasa numai trintorii din familia selectata.Atunci vei fi sigur de o selectie aproape 100 %.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: Cristel din Ianuarie 23, 2016, 12:50:48 PM
Anul asta as vrea sa fac un experiment, sa cresc regine dintr-o familie ceva mai agresiva dar foarte harnica - imi place faptul ca ies la cules si pe vreme mai proasta iar seara intra ultimele la culcare -  si botcile sa fie crescute intr-o familie harnica (urca in trei caturi Dadant la salcam) si mai blanda. Trantorasii nu am cum sa-i leg cu sfoara, asa ca nu stiu ce se petrece in atmosfera la imperechere, singurul lucru pe care am sa-l fac este sa tin populatia masculina din stupii agresivi in frau (descapacesc majoritatea celulelor cu trantori din familiile respective). Intrebarea ar fi daca exista riscul ca agresivitatea sa predomine la populatia rezultata dupa imperecherea acestor regine? Agresivitatea provine dintr-o gena dominanta sau recesiva? (evident ca nu e limbajul de specialitate al geneticienilor, dar sper sa ma fac inteles)
Agresivitatea este o caracteristica foarte subiectiva si poate proveni din mai multi factori in afara de factorul genetic.
Ce mi se poate parea mie agresiv pentru dumneavoastra poate sa vi se para ceva normal sau invers.
In nici un caz familia doica nu va influenta aceasta caracteristica.
In ce priveste imperecherea libera a matcilor trebuie sa aveti in vedere ca raza de zbor a matcilor suprapusa pe raza de zbor a trantorilor este de peste 2000km patrati. Asta inseamna ca probabilitatea ca matcile dumneavoastra sa se imperecheze cu trantori din stupina dumneavoastra este sub 20% (poate chiar mai putin).
Din experienta mea chiar la stupi foarte agresivi (aproape salbatici) agresivitatea se diminueaza dupa a 2 generatie la nivelul mediu l stupinei.

Cristel

Multumesc mult pentru sfaturi, realizez ca nu pot tine situatia sub control pentru ca mai exista apicultori hobisti prin zona, asa ca nu am cum sa controlez populatia de trantori decat la mine, eventual asa cum a spus Bismark, le pun colectoare "agresivilor" dupa 5 zile de la eclozionarea matcilor.
In ceea ce priveste agresivitatea, la cei doi stupi este mai mult decat evidenta, pentru ca la oricare stup ma pot uita linistit, fara fum, dar la acestia cand ridic putin capacul au si sarit cate 20 de MIG uri sa isi faca treaba, in situatii similare de cules cu celelalte familii. E drept ca nu au agresivitatea altora de prin 2006, care erau "caini de paza" si te insoteau de la 10 m distanta de stup. In definitiv, cred ca aici isi va spune cuvantul strict selectia naturala, pentru ca nu stiu ce viteji vor fi mai tari in aripi s-o prinda pe regina in zbor.

Un unchi avea albine foarte blande, puteai sa te uiti in stup fara masca si fum. Puteai sa treci prin raza de zbor a albinelor si nu se intampla nicio ciocnire.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bismark

   Am sa fiu mai atent sa nu ma trezesc cu ceva strain de pe o raza de 2000 de km, sa fim seriosi chiar asa de mult poate sa zboare matcuta mea sa-mi faca niste pui de chinezi,sau trintorii vor fi drone teleghidate =)), nu te supara, ai exagerat.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

 A gresit ,a  vrut sa scrie  2000m. :)

bucovineanu

Nu e greseala. E vorba de suprafata si nu de raza.   Raza ar fi de aproximativ 25km.                     

Eugen B

Deci din cate stiu si am inteles si invatat, cel putin 15 km trebe sa fie N S E V distanta

Cristel

Si totusi, laptisorul de matca administrat de familia crescatoare, influenteaza sau nu genetica larvei crescute? In "Tehnologia cresterii si exploatarii albinelor" din 1981, la pag 178, paragraf 6) se afirma ca "albinele doici, prin laptisorul administrat, contribuie la modificarea geneticii". Si tind sa cred asta.
In ceea ce priveste raza de zbor a reginei nu cred sa fie chiar atat de mare :) doar nu e aeroplan. Ce face, are alimentare in zbor? :D
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

sorinma

Poate poti evita stupinele dar ce faci cu albinele.salbatice...?unii cu experienta au ajuns la concluzia ca.doar.in vai de munte peste o anumita altitudine ai sansa sa ai un control asupara trantorilor cu care se imperecheaza matcile in natura.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tinumaftei

Citat din: Cristel din Ianuarie 24, 2016, 08:13:19 PM
Si totusi, laptisorul de matca administrat de familia crescatoare, influenteaza sau nu genetica larvei crescute? In "Tehnologia cresterii si exploatarii albinelor" din 1981, la pag 178, paragraf 6) se afirma ca "albinele doici, prin laptisorul administrat, contribuie la modificarea geneticii". Si tind sa cred asta.
In ceea ce priveste raza de zbor a reginei nu cred sa fie chiar atat de mare :) doar nu e aeroplan. Ce face, are alimentare in zbor? :D
Manualele scriu multe lucruri. Insa trebuie sa gandim logic. Genetica unei fiinte inseamna aportul de gene de la tata si mama si asta se face doar la momentul fecundarii. Asta este toata genetica, ca doar nu fac modificari genetice albinele doici, pentru asta ar trebui un laborator cat un bloc.
In ceea ce priveste raza de zbor a matcii, doar in cateva ocazii am vazut locuri de imperechere aflate la 1000-2000 de metrii de stupina. Inclin sa cred ca raza de zbor a unei matci poate sa depaseasca 10km, dat fiind faptul ca raza unei albine lucratoare trece de 4km.
La aceasta raza de zbor trebuie insa sa adaugati raza de zbor a trantorilor adica inca vreo 15km. Iar suprafata unui cerc cu raza de 25km este.......... !
Asta inseamna ca matcile se imperecheaza au sanse reale sa nu se imperecheze cu fratii, verisorii, unchii lor, ceea ce mareste valoarea genetica a urmasilor. Daca matcile s-ar imperechea cu trantori din stupina ar fi jale, pentru ca dupa cateva generatii toate albinele ar fi rude apropiate intre ele.
Unul din elementele care poate evidentia o mare consangvinizare este puietul pestrit la matci tinere! De fapt acestea oua bine insa ouale depuse nu sunt viabile si sunt indepartate de albine.

Cristel

In carte se dau exemple clare, in care s-au schimbat faguri cu larve si s-a vazut o schimbare a geneticii in functie de familia crescatoare. Asa cum pot sa faca dintr-o larva normala o regina, asa si din caractere "rele" pot face un caracter bun. :P Sau invers! Sa ne gadim si la oameni, daca sunt crescuti in familii agresive vor deveni agresivi, daca sunt crescuti intr-un mediu prielnic pot sa fie deosebiti, desi pot proveni din parinti identici, caracterele sa fie total diferite.
Da, nu am luat in calcul si trantorii salbatici :nudie: astia stau si danseaza asteptand mireasa virgina. Dar ei vor da caracteristici foarte bune, daca reusesc sa traiasca in padure, e un atuu foarte bun. Poate mai putin prin gena roitului, care poate va predomina. Dar deh, lucram cu materialul lui Dumnezeu, ca doar albinele sunt pe pamant cu mult inaintea omului! Si daca au supravietuit pana acum este pentru ca s-au cuplat liber, in natura, iar in cazul roirii se duc cat mai departe de locatia initiala tocmai pentru a evita consangvinizarea.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Ianuarie 24, 2016, 11:31:12 PM
In carte se dau exemple clare, in care s-au schimbat faguri cu larve si s-a vazut o schimbare a geneticii in functie de familia crescatoare. Asa cum pot sa faca dintr-o larva normala o regina, asa si din caractere "rele" pot face un caracter bun. :P Sau invers! Sa ne gadim si la oameni, daca sunt crescuti in familii agresive vor deveni agresivi, daca sunt crescuti intr-un mediu prielnic pot sa fie deosebiti, desi pot proveni din parinti identici, caracterele sa fie total diferite.
Da, nu am luat in calcul si trantorii salbatici :nudie: astia stau si danseaza asteptand mireasa virgina. Dar ei vor da caracteristici foarte bune, daca reusesc sa traiasca in padure, e un atuu foarte bun. Poate mai putin prin gena roitului, care poate va predomina. Dar deh, lucram cu materialul lui Dumnezeu, ca doar albinele sunt pe pamant cu mult inaintea omului! Si daca au supravietuit pana acum este pentru ca s-au cuplat liber, in natura, iar in cazul roirii se duc cat mai departe de locatia initiala tocmai pentru a evita consangvinizarea.
Am inteles explicatia insa nu se schimba genetica ci caracterul indivizilor, respectiv agresivitatea.
Revin insa la agresivitate. Asta este ceva foarte relativ. Eu defilez prin stupina si altui apicultor i se pare ca suiera gloante!!
Apoi mai sunt si alti factori. Spre exemplu animale sau pasari libere printre stupi, mai ales iarna. Sau un caine legat aproape de un rand de stupi. Sau un stup aflat mai aproape de o groapa cu balegar, etc
Apoi unii stupari au patit-o cu cate un stup (mi s-a intamplat si mie) cand au luat vreo 50 de intepaturi din vina lor si apoi ori de cate ori ajund sa umble din nou la stup, din cauza emotiilor corpul secreta diversi hormoni sesizabili de catre albine si atunci dansul reincepe. Aveam si eu un stup caruia ii stiam de frica insa atunci cand am mutat pe un pavilion am incurcate cateva numere printre care ai numarul lui si azi nu mai stiu care este cel de care ma temeam. Pentru mine a fost evident ca agresivitatea stupului mei era doar in capul meu....

Cristel

Roii agresivi i-am achizitionat pentru a "primeni" genetica din stupina si crede-ma ca sunt agresivi! Nu e doar in capul meu. :nono: Dar nici nu sunt rai ca altii, care ma simteau de la 10 m si imi dadeau binete :bzz:. Astia sunt harnici, devreme muncitori dar cand bagi mana la ei e jale. Trebuie musai sa merg cu fum si sa le dau in nas, iar masca trebuie sa o port neaparat. Ei, genul asta de interventie, sa imi fie frica de ei, nu imi place, de aceea si vreau sa le imbunatatesc genetica dand larve de la ei spre crestere in familiile linistite. In poza sunt "agresivele" dupa ce le-am administat o reteta de stimulare a ouatului in toamna. M-am gandit ca poate stuparul anterior a fost mai agresiv cu ele si ca in timp se vor da pe brazda. Daca frica ar fi doar in capul meu, de ce pateste acelasi lucru si tatal meu (care de fapt le si hranea in toamna cu turte dar pleca tot timpul intepat de 1-3 albine;la restul nu avea treaba). E exclus ideea cu caini si alte oratanii care sa le deranjeze, nu exista asa ceva in gradina.
Astept sa vad cum vor iesi din iarna, ce consum si ce mortalitate au, sa merite sa le fac din regine o linie de lucru.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Ianuarie 25, 2016, 12:28:54 AM
Roii agresivi i-am achizitionat pentru a "primeni" genetica din stupina si crede-ma ca sunt agresivi! Nu e doar in capul meu. :nono: Dar nici nu sunt rai ca altii, care ma simteau de la 10 m si imi dadeau binete :bzz:. Astia sunt harnici, devreme muncitori dar cand bagi mana la ei e jale. Trebuie musai sa merg cu fum si sa le dau in nas, iar masca trebuie sa o port neaparat. Ei, genul asta de interventie, sa imi fie frica de ei, nu imi place, de aceea si vreau sa le imbunatatesc genetica dand larve de la ei spre crestere in familiile linistite. In poza sunt "agresivele" dupa ce le-am administat o reteta de stimulare a ouatului in toamna. M-am gandit ca poate stuparul anterior a fost mai agresiv cu ele si ca in timp se vor da pe brazda. Daca frica ar fi doar in capul meu, de ce pateste acelasi lucru si tatal meu (care de fapt le si hranea in toamna cu turte dar pleca tot timpul intepat de 1-3 albine;la restul nu avea treaba). E exclus ideea cu caini si alte oratanii care sa le deranjeze, nu exista asa ceva in gradina.
Astept sa vad cum vor iesi din iarna, ce consum si ce mortalitate au, sa merite sa le fac din regine o linie de lucru.
Inclin sa cred ca dupa un timp vor avea aceasi reactie cu ceilalti. Ar putea sa fie ceva mai agresivi, sau doar din diferenta modului cum ii aborda vechiul proprietar. Adica ori lucra foarte abuziv si stupii au adaptat o reactie pe masura, ori lucra ceva mai asezat decat tine si atunci stilul tau ii deranjeaza.
Iti spuneam mai inainte ca am cumparat acum 2 ani un stup de la un stupar batran care mi-a "recomandat" stupul ca fiind agresiv si asa era. Din cauza aia mi l-a si dat. Prima data am zis ca e poveste insa cand l-am mutat in cutia mea mi-a tras vreo 50 de capse. era foarte frumos dar rau. Am mai cumparat inca 4 stupi de la stuparul acela, tot asa pentru a diversifica genetica. Stupii erau foarte frumosi, la nivelul celor mai buni pe care ii aveam eu.
Am adus stupul acasa, intrase in frigurile roitului si am facut 4 roi din el. 2 roi mi s-au parut mai agresivi dar cred ca era doar impresia. Celilalti 2 blanzi. Stupul se mentinea rau - asa mi se parea. Anul trecut am mutat stupii pe pavilion si din 100 am incurcat cateva numere, vreo 7-8. Dupa evenimentul acesta m-am uitat cu mare atentie sa il vad pe cel rau, si desi nu sunt decat 7-8 posibilitati azi toti imi par obisnuiti.
Concluziile mele:
Dupa un timp toti stupii reactioneaza la fel la manevrele stuparului.
Daca este productiv se merita multiplicat macar ca trebuie sa ridici nivelul de blindare.
Si nu in ultimul rand, suntem oameni si suntem subiectivi. Succes!!