tratamentul varroei

Creat de giseleray68, Mai 31, 2023, 03:59:07 PM

« precedentul - următorul »

giseleray68

Buna dimineata :Salut:  ! Am folosit recent un tratament pentru varroa, dar, din păcate, acesta nu a eliminat încă acarienii varroa. Caut ajutor și sfaturi cu privire la pașii următori. Ce îmi sugerați să fac?
MULȚUMIRI
giseleray68

bmdna

Acum este cules, nu se recomanda tratamente ativarroa. Acestea trebuiau facute primavara, cel tarziu. In acest moment varroa e mai mult pe puietul de trantori, probleme vor aparea cand nu va mai fi puiet de trantor. Deci, atunci va trebui sa faceti tratamente. Dar niciodata in timp ce este cules.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

Citat din: bmdna din Iunie 01, 2023, 04:09:55 PMAcum este cules, nu se recomanda tratamente ativarroa. ...
Acum se poate interveni doar cu introducere de ramă clăditoare, ca ofertă pentru depunere de ouă de varroa în celulele construite, apoi eliminarea acestora după căpăcire. Tratament natural, din păcate neglijat de majoritatea, dar care reduce eficient și elegant infestarea masivă.

romikele


bmdna

Citat din: romikele din Iunie 04, 2023, 06:54:45 AM
Citat din: bmdna din Iunie 01, 2023, 04:09:55 PMAcum este cules, nu se recomanda tratamente ativarroa. ...
Acum se poate interveni doar cu introducere de ramă clăditoare, ca ofertă pentru depunere de ouă de varroa în celulele construite, apoi eliminarea acestora după căpăcire. Tratament natural, din păcate neglijat de majoritatea, dar care reduce eficient și elegant infestarea masivă.
Rama claditoare are efecte limitate in conditii de infestare masiva. Dar, intt-adevar este un tratament natural ce poate fi utilizat in timpul culesului. Am si eu o problema, de fiecare data cand folosesc o rama de 1/2 ca rama claditoare, albinele lipesc fagurele construit de peretele stupului. Astfel, il fac greu de scos, daca familia este puternica. As vrea sa stiu daca mai sunt colegi care au observat aceasta situatie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

Rama clăditoare e eficientă în special ca prevenție, la infestare masivă doar tratament de șoc.
Eu am pus de regulă rama la clădit în centrul cuibului și am scos-o imediat ce au fost căpăcite celulele. Dar de fiecare dată am observat tendința de lipire de pereții lăzii, făcând extragerea ei mai greoaie.