UNIREA FAMILIILOR toamna pt o mai buna iernare.

Creat de milu56, Septembrie 28, 2015, 09:54:24 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Luna Octombrie favorabila unificarii dar eu nu prefer solutii ce unifica mirosul pt ca se poate provoca furtisag,nu e nici interesant mirosul in unificare ci favorizarea feromonului de matca sa il simta ambele famili,procedeul meu este cu sita de aerisire intre corpuri,familia cu matca jos si familia la care se ia matca sus (matca se pune la vanzare) si la separatorul cu sita se  face un orificiu sa poata iesi albinele,dupa 3 zile se elimina separatorul.
Apicultori cu experenta sunt invitati la pareri si practici concrete.

maximotgv

Am citit undeva, nu mai stiu unde, ca se poate folosi pentru unificare cu rezultate bune izgonitorul din imagine la care se obtureaza 2 cai. Ar fi interesant de stiut daca a folosit cineva aceasta metoda


milu56

Folosesc sita cu care separ familiile si merge foarte bine,izgonitor nu am si nici nu imi trebuie.

stefan1

 O simpla plasa de tantari intre doua corpuri. A doua zi indoi un colt sa fie o mica comunicare si a treia zi deja se poate lua plasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56


D006

Citat din: stefan1 din Septembrie 28, 2015, 01:37:11 PM
O simpla plasa de tantari intre doua corpuri. A doua zi indoi un colt sa fie o mica comunicare si a treia zi deja se poate lua plasa.
MUltumesc , la asta nu m-am gandit . Aveam doar variante mult mai scumpe .

milu56

Eu am separator la toti stupii pt ca primavara timpuriu adaug un nucleu cu matca tanara familiei.

stefan1

Citat din: Dragos G. din Septembrie 28, 2015, 06:15:02 PM
Citat din: stefan1 din Septembrie 28, 2015, 01:37:11 PM
O simpla plasa de tantari intre doua corpuri. A doua zi indoi un colt sa fie o mica comunicare si a treia zi deja se poate lua plasa.
MUltumesc , la asta nu m-am gandit . Aveam doar variante mult mai scumpe .

   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Pentru a avea stupii corespunzatori nu trebuie sa ne ocupam doar toamna de ei ci pe tot parcursul anului,sa nu facem greseli repetate de la an la an,sa nu lasam in efectivul de stupi famili necorespunzatoare,sa alegem bine locatiile,sa facem selectie in stupina incepand din primavara cu deosebita atentie,sa avem tot timpul mare grija la ordine si disciplina in stupina si sa nu lasam nimic nefacul la timp,atunci putem sa ne bucuram de munca noastra.

Dan Pașca

Eu folosesc doar o diafragma de polistiren extrudat,care nu optureaza complet ,miscarea intre familie si nucleu.Saptamana ce a trecut am unificat 16 familii,  acceptare 100%, in primavra procentajul a fost la fel,  dupa ce le unific le las 3,4 zile si pe urma organizez cuibul,  in cea mai mare parte Reginele trec singure in familia mare.
PS.  familia care vreau sa o unesc o lasc cam 6,7,8 ore orfana,Sanatate si spor la toata lunea

cucubau

Unificarea familiilor reprezinta o problema destul de delicata, si se face de regula acolo unde din diferite cauze famili de albine raman orfane, sau cand din cauze cunoscute raman la un nivel foarte mic de dezvoltare. Exclusa varianta "nu s-a dezvoltat , nu stiu ce are" . Este inadmisibil a se unii doi stupi cu probleme , sau unul bun si altul cu probleme.
Unificarea propriuzisa cel mai usor de realizat este pe timp rece cand albinele sunt in ghem .
Se aseaza stupul cu matca pe locul celui fara matca , operatia se realizeaza cu multa atentie spre a nu deranja ghemul,iar familia orfana se transvazeaza usor rama cu rama dupa diafragma , eventual se poate introduce si un fagure gol intre diafragma si ramele cu albine .
Nu este nevoie de uniformizare de mirosuri sau alte masuri de precautie.

MirceaCalin


cucubau

#12
Temperatura pozitiva , de preferat 9-100C, ca albinele ce cad sa poata revenii in stup.Si inca o conditie , macar 24h temperatura sa fie sub 120C

bmdna

Unirea se poate face si la temperaturi usor negative (intre 0 si minus 3 grade). La familia primitoare se departeaza ultima rama, se aduce familia a doua, mai multe rame odata si se lipeste direct de ghemul familiei primitoare. La final se lipeste rama care era in margine. Din cauza temperaturii scazute albinele nu se bat, primeaza instinctul de supravietuire. Astfel, chiar daca sint straine, albinele de pe cele doua rame care vin in contact se vor strange sa pastreze caldura.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

balasbebe

Saptamana trecuta am unificat deoarece am schimbat si matcile din nuclee. La o familie nu am gasit matca si am pus-o pe ceea tanara in colivie. Dupa doua zile le-am gasit cu aripile roase sifonate tare rau. Bineinteles ca le-am inlocuit cu alta matca tanara. Spunea cineva ca el la lasa sa-si aleaga matca cum vor. Primavara merge incercat dar toamna se pare ca nu este ceea mai buna solutie. La unificare le pun una peste alta fara protectie, fara solutii parfumate. Si ieri am avut doar 10 grade. Se pot face ultimele retusuri si mai tarziu dar dupa cateva zile trebuie strans si cuibul.