Colector polen din plastic

Creat de mmacreanu, Mai 14, 2016, 09:58:11 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Salutare, a vazut pe la targuri un model de colector din plastic facut la noi in Romania, era vreo 25 lei  si il vindeau pe la targuri chiar cei care il produc. AM cautat pe site-urile de profil si il gasesc foarte scump, daca are cineva idee unde ii pot gasi pe producatorii colectorului respectiv sa lase un comentariu. Atasez poza cu colectorul din discutie.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.


mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

A folosit cineva aceste colectoare din plastic,sunt mai bune ca si acelea din lemn? :thanks:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bratosin radu

Am gasit in el polenul ud din cauza condensului in diminetile racoroase.peste zi din cauza caldurii se curba putin si intrau albinele in sertar si mureau.Din punctul meu de vedere cele din lemn sint ce trebuie.

dan sebastian

Am văzut vreo 30 folosite zi de zi la nea Ilie Iacomi (de iernează la interior). Și-a scos banii pe ele în prima săptămână de colectare polen. Rezista bine. Ale lui erau luate de la vecinii ukraineeni. Nu contest că sunt mai bune cele de lemn însă iși fac treaba și cele de plastic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

#6
O variantă adusă din Ucraina, carcasa este din aluminiu, placa activa sertarul si placa albastra sunt din plastic, anul asta bag la treaba 10 bucăți. Sunt si alte modele la urmatoarea adresa de pe facebook, asta e cel mai scump - 25 lei. Modelul prezentat nu este pentru stupii cu rampă de zbor.

bucovineanu

Unul dintre avantajele colectoarelor din plastic e faptul ca se pot spala si dezinfecta mult mai bine decat cele din lemn in cazul in care apar spori de mucegai in sertarul de colectare.

nickialomita

#8
Din acestea din Ucraina am cumparat 100buc. Par f bune.

Aurelian A.

#9
 Are iesire pt trantori acest model?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

Da, cele din Ucraina au iesiri pentru trantori.

G. Iulian

Dopul alb de plastic din lateral se scoate.

vdingo11

#12
 Ma intereseaza o centrifuga.