COMUNICAT

Creat de romikele, Februarie 01, 2014, 03:03:30 PM

« precedentul - următorul »

D006

Nu stiu in ce tara traiesti tu dar eu primavara cand merg la stană sa cumpar caș  ,il vad pe ciobanul șef cum isi noteză tot intr-un caiet . De mic copil pe la ce stupari cu experienta am mers toți aveau caiet de stupina . Eu și acum păstrez caietele tatălui meu.
  Și am mai vazut o crescatorie de porci unde toata evidenta este ținută pe calculator , nu e caiet dar totuși e ceva sa notezi totul in calculator.

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2014, 06:33:49 PM

Tin si trei caiete, nu doar unul, insa doar atunci cand vor tine caiet si posesorii de vaci, porci, iepuri, gaini, etc. In caz contrar, caietul de stupina mi se pare doar o aberatie menita a justifica incompetentele unora si a mai baga ceva bete in roate prostimii, care trebuie sa plateasca oricand si pentru orice!
De aceeasi parere sunt si eu. Dar se pare ca numai daca ai carnetul si celelalte hartii la zi, poti primi bani. Daca ai sau nu albine, nu e foarte important, important e sa fii acoperit de hartii.
In ultimii ani numarul de familii de albine a crescut foarte mult. Asta in statistici. Productia reala se pare ca a scazut

Zip2006

Dragos de ce nu vrei sa intelegi ca sintem multi apicultori care am fost discriminati in functie de virsta pentru a putea accesa fonduri sau unii nu au vrut sa ia si sint oameni care muncesc nu plimba mite lesinate pe trei rame pe clocauri numai pentru inspectii .Tu vrei colectivizare n-ai decit ,eu si altii nu si ca sa se vada in realitate cine face apicultura (nu experiente) sa se dea subventie pentru cantitatea de miere data la procesator cum a fost inainte si atunci stimulezi intradevar pe adevaratii apicultori .Nu dai bani pe masuri care nu aduc nimic inapoi plusvaloare ci burdujesc buzunarele unor baieti care fac tot felul de artificii etc.Si la colectivizare au fost multi care au rezistat asa cum vom rezista si noi cei care nu vrem decit sa fim lasati in pace sa facem ce stim mai bine .

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 06:40:07 PM
Nu stiu in ce tara traiesti tu dar eu primavara cand merg la stană sa cumpar caș  ,il vad pe ciobanul șef cum isi noteză tot intr-un caiet . De mic copil pe la ce stupari cu experienta am mers toți aveau caiet de stupina . Eu și acum păstrez caietele tatălui meu.
  Și am mai vazut o crescatorie de porci unde toata evidenta este ținută pe calculator , nu e caiet dar totuși e ceva sa notezi totul in calculator.

Ciobanul ala tine caietul ca sa justifice in fata patronului banii primiti si branza ramasa...
Mai tine caietul si pentru a sti data aproximativa cand vor fata oile, sau cate oi a primit la stana si de la cine.
Dar nu-l controleaza statul si ii da amenda daca nu l-a completat sau daca nu-l are.

Nu mai incerca sa induci lumea in eroare... caietul pe care il tii tu pentru a sti cand trebuie sa iti iasa matcile,  cate kg de miere ti-a dat la salcam o anumita familie, sau ce "bazaconii" mai vrei tu, nu este acelasi lucru cu caietul pe care te obliga legea sa il ai si sa il completezi!
Il doare in cur pe nenea guvernantu' daca tii minte sau daca iti notezi anumite aspecte din stupina ta... pe el il intereseaza sa te arda la buzunar din orice pozitie, ca sa aibe el din ce huzuri... si pentru asta cauta motive...

Parca vad ca in scurt timp ne va controla daca avem batistuţa in buzunar si unghiile taiate... sau daca afumatorul este din inox...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ionel07196555

#19
Cind am inceput acum 4 ani fara sa stiu prea multe si ca trebuie am facut la fiecare
familie [ 18 ] caet si acel caiet sta sub capac
Cind vroiam sa fac ceva la familie ma uitam in caiet
Cind terminam scriam in caiet si puneam capacu
Toate bune pina anu urmator cind ma lipesc de niste meseriasi
Ajutat de meseriasi  [ au citit unde lea placut au unblat au luat ] eu nu stiu pe unde eram
DE 2 ani am mai scris cite ceva pe caiet dar atit de bine il puneam ca mai mereu scriam in altu { la un magazin in sat cind era spart se fura caietu si ceva tigari ]

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 06:40:07 PM
...
  Și am mai vazut o crescatorie de porci unde toata evidenta este ținută pe calculator , nu e caiet dar totuși e ceva sa notezi totul in calculator.

Legea nu spune nimic de evidenta pe calculator pentru apicultura. Daca tin o evidenta pe calculator, imi iau sigur amenda.
Si pana la urma caietul de stupina a fost introdus ca sa imi dea o munca in plus? Pe cine crezi ca intereseaza daca eu muncesc pentru a tine o evidenta in calculator? Vine controlu' si ma arde ca nu am caiet... bine ca nu spune in lege "caiet de 100 file", ca ne punea sa le numerotam... totusi e ceva sa numerotezi atatea file.
D-asta merg lucrurile prost in Romania? Ca nu au apicultorii caiete de stupina?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Ciobanul sef a lui Dragos are oile a mai multor cetateni.Poate a auzit de masuratul oilor si cate kg de branza revine fiecarui posesor de oi.Ori cu caietul si banii se justifica
Deci nu-i aceiasi branza in ambele caiete
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mmacreanu

te rog frumos, reediteaza si scrie caiet ... e dureros de enervant!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Citat din: Zip2006 din Februarie 02, 2014, 06:51:32 PM
... sa se dea subventie pentru cantitatea de miere data la procesator cum a fost inainte si atunci stimulezi intradevar pe adevaratii apicultori ...

Si atunci te arde procesatorul... daca acum it da 9 lei/kg de miere, in cazul subventionarii kilogramului de miere cu o suma, sa spunem 2 lei, procesatorul va trage pretul in jos cu acei 2 lei, pentru ca "oricum ti-i da statul inapoi" si astfel subventia pe kg de miere va fi de fapt pentru procesator.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ionel07196555

Citat din: Zip2006 din Februarie 02, 2014, 06:51:32 PM
Dragos de ce nu vrei sa intelegi ca sintem multi apicultori care am fost discriminati in functie de virsta pentru a putea accesa fonduri sau unii nu au vrut sa ia si sint oameni care muncesc nu plimba mite lesinate pe trei rame pe clocauri numai pentru inspectii .Tu vrei colectivizare n-ai decit ,eu si altii nu si ca sa se vada in realitate cine face apicultura (nu experiente) sa se dea subventie pentru cantitatea de miere data la procesator cum a fost inainte si atunci stimulezi intradevar pe adevaratii apicultori .Nu dai bani pe masuri care nu aduc nimic inapoi plusvaloare ci burdujesc buzunarele unor baieti care fac tot felul de artificii etc.Si la colectivizare au fost multi care au rezistat asa cum vom rezista si noi cei care nu vrem decit sa fim lasati in pace sa facem ce stim mai bine .
Eu am zis acelas lucru unde se discuta despre lege si inpozit
Cred ca cine se pricepe sa plimbe o HIRTIE pe unde trebue e mai
cistigat decit cel care curge transpiratia pe el in cinp toata vara.

Zip2006

Am vrut sa spun pe familie in functie de mierea predata,cum a fost pina a venit Boc cu ai lui.

ionel07196555

Citat din: Zip2006 din Februarie 02, 2014, 07:13:27 PM
Am vrut sa spun pe familie in functie de mierea predata,cum a fost pina a venit Boc cu ai lui.
Poate uni nu au avut ce preda sau se descurcau mai bine decit subventia

SA NU UITAM CA SI SUBVENTIA E UN SAC SI NU E UNU FARA FUND
DACA AR LUA TOATA LUMEA CUM SAU INTEPAT MULTI IN ANI TRECUTI 

D006

  Mereu faceti comparatie cu oierii  si cu vacarii ca ei iau bani pe cap de animal si alti bani europeni . sa va intre bine in cap !  toti ciobanii si vacarii de calibru platesc cotizatie la organizatiile care ii reprezinta la MADR.  cat timp stuparii nu vor baga bani in structuri de reprezentare nu vom obtine mai nimic .
  Subventia pe familia de albine conditionata de predarea de miere la procesator este o mare escrocherie facuta in polosul procesatorilor.

  Si eu sunt de acord ca amatorii să nu fie inregimentati dar nici sa ridice pliscul ca vor ceva bani drept subventie.

bucovineanu

Dragos, daca te referi la postarea mea, poti sta linistit. Nu am cerut si nu cer bani de la nimeni. Nu vreau decat sa fiu lasat in pace, sa nu fiu obligat sa intru in colectiv impotriva vointei mele.

ionel07196555

EU stiu unu cu 50 familii cred ca amator si mia fluturat sub nas
o fila de borderou vazinduma mirat cind am auzit cit a scos de la ei anu trecut
OMU NU AVEA nici un roi in stupina la ora aceia {octombrie ]
Ce scria acolo a predat altu profesionist cu 220 famili anu trecut .
P r o f e s i o n i s t ....... A M A T O R