Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Ai avut ceva peripetii in vara asta !!!
Spor la treaba in continuare.
PS: Cu filmarile pare ca  nu prea mai merge treba...pacat...

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dan sebastian

Am luat permisul pe 12 noiembrie. Din pacate nu am reusit sa restrang stupii. Ieri am reusit 95% pe vatra de la munte dar mai am la Godinesti vreo 40 sa pun sacul de rafie in loc de folia de peste ra,e. Am gasit si 2 soriecie cate unul pe fiecare vatra si unul decedat. Un roi foarte mare care a fost suficient de prost sa se lase furat si a ramas fara hrana. Deja a nins serios din sfarsitul lui noiembrie. Ma asteptam sa recuperez cu munca dar nu s-a putut. De 2 ori l-am avut internat pe al mic cate 10 zile. Sper sa-i dea drumul pe sfarsitul saptamanii si sa vrea sa-si ia medicamentele. Albina am mai multa ca in anii trecuti. Sper sa faca fata cu bine la iernarea pe 10 rame. Nu pot lua din rame pe temeraturi negative.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Salut Dane, de ce spui că nu poți lua din rame pe temperaturi negative?

dan sebastian

Am tot asteptat un 10 - 14 grade sa pot scoate din centru cate 2-3 rame cu mai putina miere si sa-i restrang bine. Nu am avut parte de vreme buna. La -2 + 4 grade cade albina ca boabele de strugure jos si acolo ramane. In laterale pe ramele fara albina e cea mai multa miere. Sunt placile. Am mai scoc cate 1 sau 2 dar se agita albina ca pocneste propolisul si mor acolo in zapada. Vedem ce vreme va aduc e decembrie si ianuarie. Ziua e foarte scurta si nu poti lucra decat de la 12 la 15.30 cand se intuneca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Am rămas in urmă ca niciodată cu împachetajul la unele familii și am vrut sa le mai echilibrez, între ele unele familii, dar nu se poate, așteptăm temperaturi potrivite.

dan sebastian

Au venit si temperaturile bune de Craciun si de Revelion. Din pacate am picat pe tura la serviciu. Socrului meu i-au pus inainte de Craciun cu cateva zile un stimulator cardiac si e bine si fericit iar socrul lui frate miu (Bostina Bebe) l-am ingropat Duminica pe 24 inainte de Craciun. Aceeasi problema cu inima dar nu a mai prins operatia. Noi sa fim sanatosi ca si daca stupii patesc ceva ii refacem.
La multi ani !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gabiiasi

La mulți ani fericiți și sănătoși!

dan sebastian

Am avut o iarna foarte usoara anul acesta, cel putin pana astazi 29 feb. 2024 cu doar 10 zile de frig in ianuarie -15 gra maxima negativa si frig zi de zi. In rest tempaeraturi pozitive chiar si noaptea si maxime spre 20 de grade in ultima parte din februarie. Am dat doar o cutie de apifonda de 15 kg si vreo 3 pungi cu miere la fiecare, in jur de 2 polonice aprox 500 gr. miere cu promotor (minerale si vitamine) sau beeagra pliculete turcesti.
Marti pe 27 feb. cand am avut programarea la Sebes la dr. Catana cu copilul am legat cu o vizita la inca 150 km nord aproape de Sighisoara la Danes la dl. Orban Stefan (Pistu cum il stiu colegii de pe forum). Am mers pentru dispozitivul de gaurit rame la 380 v facut de dansul acum ani de zile, inainte de a deveni alergic. Mi-a facut cadou o remorca de dispozitive apicole, incepanad cu colectoare de polen diferite, funduri, capace si un stup Gerstrung (sper ca l-am scris bine) si nuclee pt imperecheat matci diferite modele plus o gramada de funduri antivaroua pt roinite. Ii multumesc si ii raman dator. Vizita a fost o placere si urmeaza pe vara sa mai trecem o data prin zona sa vizitam orasul Sighisoara. Copilul s-a jucat cu toti cainii si pisicile din curte. Atelierul de tamplarie al Dl ui Orban este dotat cu tot ce trebuie si arata superb. O intalnire cu adevarat frumoasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Seceta mare din nou. Februarie foarte calduros. Pe 3 martie a inflorit corcodusul in oras. Se pare ca va fi o primavara timpurie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dupa cateva zile cu vant puternic si ceva ploi in cantitati marunte a venit si vremea buna. Stupii puternici s-au blocat cu polen nectar si puiet. A trebuit sa scot cate 2 rame din ei sa pun foita sa le dau de lucru. Oricum pomii sunt toti infloriti. Va urma o perioada de lipsa de cules pana la salcam. Curios e ca deja are 1 cm floarea de salcam. Sa vedem cand va inflori.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Aprilie 02, 2024, 02:32:28 PM... Oricum pomii sunt toti infloriti...

Doar gutuiul e "ramas in urma"; prunii, ciresii, visinii, perii si merii sun toti infloriti...

G. Iulian

La Galați mai este de inflorit mărul,gutuiul iar cireșii incă nu au înflorit toți.