rame din lemn de salcie

Creat de cristian87, Noiembrie 23, 2012, 08:23:14 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

rame din lemn de salcie- are cineva asa ceva
a facut vreodata
ma bate gandul sa iau drujba si sa ies pe vale.
e lemn ieftin/gratis si usor de prelucrat
singura temere e ca nu e destul de rezistent
voi ce ziceti?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Un proverb spune "Asa cum salcia e pom, asa si tiganu-i om"
Concluzia o tragi singur!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

eu il stiam"nici salcia nu-i ca pomu ,nici tiganu nu-i ca omu"  :D cred ca o sa se indoiae foarte usor...poate  din pluta ???
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian87

o sa incerc totusi iarna asta sa fac cateva
sa vedem ce iese
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bucovineanu

Se pot face, dar se deformeaza si uneori trebuie topit fagurele  inainte de vreme din cauza ramei care s-a deformat sau s-a rupt.
La targ la Iasi am vazut acum 2 ani rame de salcie, dar si stupi. :razz:

almasel2011

Teoretic ramele se pot face din orice material lemnos.
Practica ne-a invatat ca cel mai bun material este teiul, urmat la o oarecare distanta de brad.
Cred ca este de prisos sa cautam alte materiale pentru rame.
Pe de alta parte pretul lor este si asa destul de redus, astfel incat nu ar trebui sa ne orientam spre altceva.
Nihil sine Deo.

ves.lucian

  poate ca " salcia nu-i pom " , dar din cate stiu eu polenul de la salcie are cea mai multa proteina !!! si apare cand trebuie , adica primavara !!! numai sa fie vreme bune si sa poata albinele sa-l aduca in stup !!!  :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kov iulian

In lemnul de salcie nu se gasese acid salicilic ( aspirina ) acea substanta nu deranjeaza albinele ?

ves.lucian

  nu vad de ce ar deranja !!! si ramele din brad pot contine rasina !!! si nu cred sa le deranjeze  !!! :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cristian87

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 24, 2012, 10:48:05 AM
Teoretic ramele se pot face din orice material lemnos.
Practica ne-a invatat ca cel mai bun material este teiul, urmat la o oarecare distanta de brad.
Cred ca este de prisos sa cautam alte materiale pentru rame.
Pe de alta parte pretul lor este si asa destul de redus, astfel incat nu ar trebui sa ne orientam spre altceva.

pe langa faptul ca sunt tot mai scumpe  e tot mai greu sa gasesti meseriasi buni care sa respecte cotele.
la Sighisoara erau si la 1 leu parca  dar nu dimensiunea dorita de mine.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

alex_sa

#10
Citat din: cristian87 din Noiembrie 24, 2012, 05:55:55 PM
pe langa faptul ca sunt tot mai scumpe  e tot mai greu sa gasesti meseriasi buni care sa respecte cotele.
la Sighisoara erau si la 1 leu parca  dar nu dimensiunea dorita de mine.

la Sigisoara erau intradevar rame din tei dar calitatea lor lasa mult de dorit .
am cumparat sieu  200 de rame , lam intrebat de cote si azis caau 37 am mers pe in credere ne avid cuce masura  dar am vazut acasa cit de ne serios a fost producatorul (comerciantul)

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2012, 08:31:00 PM
Un proverb spune "Asa cum salcia e pom, asa si tiganu-i om"
Concluzia o tragi singur!
usor jigniti voi minoritatile  :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))
din soc ies mai bine lateralele  :rotfl: :rotfl:

ioanardelean55


almasel2011

Citat din: cristian87 din Noiembrie 24, 2012, 05:55:55 PM
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 24, 2012, 10:48:05 AM
Teoretic ramele se pot face din orice material lemnos.
Practica ne-a invatat ca cel mai bun material este teiul, urmat la o oarecare distanta de brad.
Cred ca este de prisos sa cautam alte materiale pentru rame.
Pe de alta parte pretul lor este si asa destul de redus, astfel incat nu ar trebui sa ne orientam spre altceva.

pe langa faptul ca sunt tot mai scumpe  e tot mai greu sa gasesti meseriasi buni care sa respecte cotele.
la Sighisoara erau si la 1 leu parca  dar nu dimensiunea dorita de mine.

La 1 leu pe bucata nu este un pret mare, este acceptabil; mai ieftin de atat ar fi chiar pe nimic...
cat despre meseriasi... asta-i foarte adevarat. de multe ori am vazut in pachetele cu rame cumparate componente curbate, aschiate, prost finisate, uneori cotele nerespectate.
Nu pretul te face sa iei decizia de a cumpara ceva, ci calitatea sau raportul calitate-pret; din pacate de multe ori te ingrozesti la ceea ce vezi pe piata.
Pe de alta parte au ma ramas si meseriasi buni, care isi fac treaba cum se cuvine... pe astia trebuie sa-i cautam noi si sa apelam la serviciiloe lor.
Nihil sine Deo.

cristian87

astia nu se baga la facut rame ca e manopera multa si nu renteaza
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău