ce ziceti...?

Creat de bee_lover, Februarie 05, 2008, 05:38:03 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Ce ziceti cam ce latime e bine sa aiba umerasele ramelor de magazin 1/2 ?Alea de 4,5 cm le iau la fel de repede in constructie ca cele de 3,7 cm? Pareri pro si contra celor de 4,5 cm.

D006

Rama de magazie 1/2 cred ca este mai bine sa fie de 45 iar partea de jos si de sus 32 pentru ca in acestea matca depune  oua mai greu nu pot sa spun ca deloc la cules bun se cladesc daca nu este cules nu se cladesc nici la 37.

PricopArthur

Intrebarea are bataie mai lunga. Eu am lasat in cat 9 rame in loc de 10. Celulele au fost alungite si umplute cu miere. La extractie am taiat tot excedentul de ceara.
Daca asi fi lasate celulele asa alungite, taiat numai capacelul si extras, albinele in celula mai lunga decat normal mai depune miere? poate sa o prelucreze?
Daca da, atunci merge rama de 45 si fara gratii pt regina. In caz contrar, 45 la rama nu isi mai are sensul, decat ca stabilitate la transport. Dar iese din stas, dispare interschimbabilitatea remelor de cuib cu cele din magazin, si oricum, cand nu e cules vor cladi pe acceasi rama cate 2 faguri.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Este vorba de rama 1/2.Si mai departe da si da.

PricopArthur

Este vorba de rama 1/2 cu latime de 45.
Sa inteleg ca albinele lucreaza si in celule alungite de la un cules anterior?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Da lucreaza eu asa le am de 45 la ramele de 1/2 numai sa aiba ce baga in ele.

pintilied

Citat din: PricopArthurIntrebarea are bataie mai lunga. Eu am lasat in cat 9 rame in loc de 10. Celulele au fost alungite si umplute cu miere. La extractie am taiat tot excedentul de ceara.
Daca asi fi lasate celulele asa alungite, taiat numai capacelul si extras, albinele in celula mai lunga decat normal mai depune miere? poate sa o prelucreze?
Daca da, atunci merge rama de 45 si fara gratii pt regina. In caz contrar, 45 la rama nu isi mai are sensul, decat ca stabilitate la transport. Dar iese din stas, dispare interschimbabilitatea remelor de cuib cu cele din magazin, si oricum, cand nu e cules vor cladi pe acceasi rama cate 2 faguri.
Metoda distantarii ramelor este o metoda buna, dar ce te faci daca dintr-un motiv oarecare trebuie sa muti stupii inaqinte de a face extractia?Esti nevoit sa fixezi ramele, mierea va curge si de aici alte neajunsuri.Deci rama de 45 mm. este mai buna,dupa parerea mea.In ceace priveste matca se mai oua citeodata in rama de 45 mm.dar numai pe fata dinspre o rama normala mai ales daca aceasta din urma are puiet
Nu tot ce zboara,face miere!

bee_lover

Deci sa le fac de 45? Deocamdata fac numa stationar si ma gandesc daca o sa le ia in constructie?

bucovineanu

Asa cum am scris in alta postare eu folosesc aceeasi rama atat in cuib cat si in celelalte corpuri.Pentru a impiedica regina sa urce in corpurile de sus folosesc gratia Hanemann. Asa am in cuib tot timpul rame cu vechimea de cel mult 3 ani cu putine celule de trantori. Ramele care nu au fost cladite corect le folosesc numai in corpurile superioare. Deasemenea dupa trei ani ramele din cuib le mai folosesc 2-3 ani pentru miere dupa care le topesc. Fac numai stationar si obtin miere poliflora si in unii ani miere de padure(mana).

PricopArthur

Am 2 rame de la un coleg din Constanta. El le spunea rame tip Topolog. Acestea au 20 mm letisoarele laterale, iar pt rigidizare intre rame, in letisorul superior au batute cate 2 tinte care realizeaza si rigidizarea la transport a pachetului de rame, cat si distanta optima intre rame.
Folosind rama de 37 si tinte batute in ele ca in cazul de mai sus se poate realiza amandoua dezideratele.
Daca albina foloseste bine celulele alungite e un castig pentru apicultor. Acestea vor fi in genere numai rame pt stransura.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Atentie ! : NU FOLOSITI RAME DE LA ALTII . De ce ? 1001 motive.

D006

Intrebare : Cum pastrati ramele cu fagurii+miere de la un an la altul ?
Vreau sa vad (imagine eventual) sau sa aud de un model viabil de a pastra rame (1000 - 2000) in conditii de siguranta

D006

Pentru cei care fac pastoral sistemul german de rame este cel mai sigur . Dezavantajul ar fi ca acest sistem necesita standardizarea ramelor cu hranitorile si diafragmele.

D006

Nu recomand ca sistemul de mai sus sa fie folosit la magazine ci doar la cuib, in magazine pentru a evita depunerea puietului eu distantez un pic ramele mai ales la cresterea fagurilor (celulele fiind mai adinci matca refuza depunerea de oua) folosesc la un corp standard de 10 rame doar 9.

bucovineanu

Eu pun ramele in caturi si le stivuiesc unele peste altele intr-o incapere aerisita
Sub fiecare cat plin cu rame pun naftalina, iar peste catul de langa tavan pun un podisor Snellgrove.Astfel nu am probleme nici cu gaselnita,nici cu soarecii.
Daca in magazine vom pune ramele mai rar, albinele vor creste intradevar fagurii mai mult.Dar ce facem cand trebuie transportati stupii si ramele trebuie puse la distanta stas pentru a nu se deplasa in timpul transportului?
Pentru ca regina sa nu urce in magazine, eu folosesc gratia Hanemann asa cum am aratat in alta postare.