gaselnita

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:47:19 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover


Cristian IONITA

bleahhh .... foarte scarbos

D006

..vine frigul si am scapat de gaselnita..pina la anul...

D006

Sau un pulverizator cu acid acetic glacial.

bee_lover

eu anu' asta am uitat o rama langa dulap si cand m-am dus a fost atacata de gaselnita.Am luat rama am scos viermii erau vreo si am bagat intr-un stup puternic.Peste 3 zile cand am verificat rama era curatat bec.iar unde au facut carari viermii era curatat. O sa va fac o poza cand ma mai duc daca gasesc rama.Acum nu stiu daca am procedat bine sau nu...astept pareri

D006

..inseamna ca ai uitato mai mult timp..
..orice rama albinele o repara si o lustruiec inainte ca matca sa o ia in lucru..
  Eu cind m-am luat de albine am cumparat de la cineva mai multe rame...multe tare...Le-am bagat intr-un dulap-era primavara si am uitat de ele.....dupa vreo 2-3 luni pe la floarea soarelui am nevoie de rame..fuga la dulap...`Nici nu puteam deschide usa la dulap asa se inmultisera larvele... de sudasera efectiv usa la dulap..

PricopArthur

Dle bio, se mai intampla. Chiar anul acesta am patit-o. Mi-au ramas de anul trecut Faguri neextrasi. Pusi la rezerva sunt buni in primavara. A trecut si vara si din lazi curgea miere. A iesit o tuica traznet.
    Din ceara nu am mai avut ce recupera.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: lulachySau un pulverizator cu acid acetic glacial.
Unde se gaseste..la ce fel de magazin?...farmacie..alimentare...chimice...unelte...
Alta sursa de acid acetic glacial exista..

PricopArthur

Vaprii de sulf sau CO2 fac minuni.
Si daca ai impresia ca ai si alte minuni prin rame, stropesti intai cu pulverizatorul fata fagurelui, si apoi dai un sulf. In urma reactiei apei cu S, se formeaza H2SO4. Inainte de folosire, ii umpli cu apa si apoi ii dai la centrifuga. Mai dezinfectati de atat nu pot sa fie.
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Citat din: PricopArthurVaprii de sulf sau CO2 fac minuni.
Si daca ai impresia ca ai si alte minuni prin rame, stropesti intai cu pulverizatorul fata fagurelui, si apoi dai un sulf. In urma reactiei apei cu S, se formeaza H2SO4. Inainte de folosire, ii umpli cu apa si apoi ii dai la centrifuga. Mai dezinfectati de atat nu pot sa fie.
Si cu sirmele dela faguri ce faci?
Nu tot ce zboara,face miere!

PricopArthur

Odata ce fagurele e rigidizat si de rama, nu e o problema.
Am si faguri construit in rama claditoare, fara sarme. Sunt numai cu celula de lucratoare si mi-a fost mila sa-i arunc.
Oricum, dupa 3 - 4 ani fagurii merg la reforma.
Tu recuperezi sarma?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Pentru combaterea gaselnitei eu folosesc saculetzi din tifon cu naftalina pe care ii asez sub ramele puse la pastrare.
Inainte de a le introduce in stup las 2 ore ramele in aer liber.

PricopArthur

Ai dreptate cu naftalina. Dar nu trebuie sa ai miere in rame, si mai mult de atat, nu trebuie ca aceasta miere sa ajunga in tava de descapacit.
Pt faguri goi e OK. Am o colega care pune naftalina. Pe o foaie de hartie pe fundul stupului si pe alta deasupra ramelor.
                       Cu stima,
P.S. Nu stiu daca vara e eficienta.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Este eficienta si in sezonul cald,insa atunci se evapora mult mai rapid.
Naftalina poate fi folosita si pentru tratament varooza dar nu omoara paduchii ci numai ii ameteste. Trebuie pusa o foaie cu grasime pe fundul stupului care se va elimina dimineata.Dozarea este dificila si depinde de temperatura.Este
prea complicat.

Cristian IONITA

sau ... fund antivarooa
totusi ... mirosul de naftalina nu afecteaza si albinele?