Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

dragos milea

Citat din: almasel2011 din Iulie 26, 2015, 09:42:55 PM
Eu am varianta de 25 cm de la Stern. Este hobby, dar daca nu te grabesti iti faci treaba cu ea. Eu prima oara trec scandura prin abrich (facut de mine, home made, cu motor de 3.5 kw si latimea cutitelor de 38 cm). Dupa ce o indrept si ajung cat de cat la grosimea dorita de mine mai iau cu Stern cate un span pe fiecare fata, astfel incat sa ajung la grosimea finala.
O am de cativa ani, am tras de ea destul, dar concluzia e simpla: HOBBY si atat.
Pe de alta parte cei de la Stern sunt nemernici rau. Mi s-a defectat rola de tragere (de la iesirea scandurii din masina), nu au vrut sa mi-o repare, schimbe etc. Problema la rola de iesire este faptul ca este imbracata intr-un fel de cauciuc, iar asta s-a rupt in timp... Pana la urma mi-am facut o rola din metal si am rezolvat problema. Acum merge binisor.
Oricum, sfatul meu este sa va cam feriti de Stern... sunt nemernici in toata regula.
Pun si o poza cu defectul.
Mi-am propus ca in toamna asta sa imi fac si o masina de degrosat serioasa... vedem ce iasa.
Am luat si eu una din astea(dupa ce mi-am taiat un pic din deget la un abricht rusesc) si s-a rupt valtul de cauciuc la doua scindura. Am lucrat in continuare si s-a rupt un lant. Acum e la service, daca ma refuza, ma duc la OPC, deoarece ruperea valtului este cauzata de un defect de conceptie si anume ca limitatoarele de latime a scindurii sint mai departate decit latimea de lucru a cutitelor(254 mm), din aceasta cauza ramine o zona neprelucrata de 1 sau chiar 2 mm pe marginea scindurii, care face ca la urmatoarea trecere sa fie fortat tot mecanismul de tragere a scindurii. Nu cred ca-mi pot combate logica.

RazvanTi

Almasele eu am aproape TOATE sculele din casa de la stern.
am un rotopercutor bosch de care "trag" de vre-o 15 ani fara macar sa-i schimb carbunii si o copie dremel facuta de francezi.
in rest, soricel, freza, alta bormasina, drujba, slefuitor de-ala cu vibratii,etc sunt de la stern
si "trag" de ele de ceva ani buni.
sculele sunt FOARTE BUNE cu conditia sa "tragi" de ele cu cap...
am avut si eu probleme cu freza luata de la un magazin de duzina din orash ( eu stiam ce are: s-a ars rotorul dar asta din cauza de defect de fabricatie) l-am dus la magazin la garantie si astia nu mi-au dat freza reparata decat dupa o luna cand m-am dus cu spume la gura si cu amenintari cu OPC-ul.
au inlocuit-o cu alta fara drept de apel. treaba e ca NU stern e neserios ci jegosul care conduce magazinul...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinma

Putin e devină si  cel  care nu face spume daca lucrurile nu decurg.cum ar trebui la garantie
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinma

Trebuie sa " facem spume " daca nu vor sa ne rezolve problema de  garantiei. Avem dreptul dar trebuie insistat . Probabil din comoditate incearca sa nu rezolve garantiile
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

valyby

Citat din: dragos milea din Octombrie 22, 2015, 08:13:28 PM
Citat din: almasel2011 din Iulie 26, 2015, 09:42:55 PM
Eu am varianta de 25 cm de la Stern. Este hobby, dar daca nu te grabesti iti faci treaba cu ea. Eu prima oara trec scandura prin abrich (facut de mine, home made, cu motor de 3.5 kw si latimea cutitelor de 38 cm). Dupa ce o indrept si ajung cat de cat la grosimea dorita de mine mai iau cu Stern cate un span pe fiecare fata, astfel incat sa ajung la grosimea finala.
O am de cativa ani, am tras de ea destul, dar concluzia e simpla: HOBBY si atat.
Pe de alta parte cei de la Stern sunt nemernici rau. Mi s-a defectat rola de tragere (de la iesirea scandurii din masina), nu au vrut sa mi-o repare, schimbe etc. Problema la rola de iesire este faptul ca este imbracata intr-un fel de cauciuc, iar asta s-a rupt in timp... Pana la urma mi-am facut o rola din metal si am rezolvat problema. Acum merge binisor.
Oricum, sfatul meu este sa va cam feriti de Stern... sunt nemernici in toata regula.
Pun si o poza cu defectul.
Mi-am propus ca in toamna asta sa imi fac si o masina de degrosat serioasa... vedem ce iasa.
Am luat si eu una din astea(dupa ce mi-am taiat un pic din deget la un abricht rusesc) si s-a rupt valtul de cauciuc la doua scindura. Am lucrat in continuare si s-a rupt un lant. Acum e la service, daca ma refuza, ma duc la OPC, deoarece ruperea valtului este cauzata de un defect de conceptie si anume ca limitatoarele de latime a scindurii sint mai departate decit latimea de lucru a cutitelor(254 mm), din aceasta cauza ramine o zona neprelucrata de 1 sau chiar 2 mm pe marginea scindurii, care face ca la urmatoarea trecere sa fie fortat tot mecanismul de tragere a scindurii. Nu cred ca-mi pot combate logica.
Am luat si eu una din astea(dupa ce mi-am taiat un pic din deget la un abricht rusesc) si s-a rupt valtul de cauciuc la doua scindura. Am lucrat in continuare si s-a rupt un lant. Acum e la service, daca ma refuza, ma duc la OPC, deoarece ruperea valtului este cauzata de un defect de conceptie si anume ca limitatoarele de latime a scindurii sint mai departate decit latimea de lucru a cutitelor(254 mm), din aceasta cauza ramine o zona neprelucrata de 1 sau chiar 2 mm pe marginea scindurii, care face ca la urmatoarea trecere sa fie fortat tot mecanismul de tragere a scindurii. Nu cred ca-mi pot combate logica.




Am si eu una de 1 an si am trimiso la reparat de 2 ori.De fiecare data sta cate 3 saptamani acolo si tot nu merge cum trebuie.

sorinma

Din cate stiu e nevoie sa intre de 3 ori in service in perioada de garantie si o schimba sau primesti banii...dar mai intereseazate
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MOTANUL

Citat din: sorinma din Noiembrie 09, 2015, 06:12:49 AM
Din cate stiu e nevoie sa intre de 3 ori in service in perioada de garantie si o schimba sau primesti banii...dar mai intereseazate

Nu mai este de mult valabila. Noua lege e pro - vanzator nu pro-consumator.
Am avut eu o spetza din asta cu mers la garantie de nu stiu cate ori. Si au spus ca acum pot sa il repare si de 100 de ori - banii inapoi tot nu ii vezi sau alt produs. Pana la urma renunti la garantie si cumperi altceva.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

sorinma

Nu te contrazic dar trebuie sa fie o modalitate, de fapt sper sa fie...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Cubby

Referitor la garantie, serviceul trebuie sa repare orice produs in 15 zile calendaristice incepand cu data predarii catre service. In maxim 15 zile trebuie sa o primiti reparata, in caz contrar primiti de la service o negatie de reparatie cum ca ei nu s-au putut incadra in termenul legal de remediere a defectiunii.
De cele mai multe ori se invoca diferite motive in situatia in care se depaseste termenul. Legea e clara si spune ca trebuie sa primiti altul in loc sau banii inapoi.
Am patit cu o tableta pe care am trimis-o in service si a stat 3 saptamani. In timpul acesta m-au sunat si mi-au spus ca nu o repara decat contra cost deoarece eu as fi stricat-o. Am refuzat reparatia si cand a trebuit sa o ridic am refuzat motivand ca au trecut cele 15 zile de reparatie conform legii. Initial au cautat motive, dar la insistentele mele mi-au dat banii inapoi. Deci, fiti informati!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

MOTANUL

Citat din: Cubby din Noiembrie 10, 2015, 05:30:32 PM
Am patit cu o tableta pe care am trimis-o in service si a stat 3 saptamani.

La mine reparau produsul fara discutii rapid de fiecare data (1-2 zile). Dar se strica pentru ca era foarte prost calitativ. Si drumurile costau timp si bani...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

PricopArthur

Frumoos, si simplu dispozitivul de ascutit panzele de circular.
Multumesc colegului pistol28 pentru acest video.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

Nu merge  decit la  lucruri  marunte , este pt  tapiterie  are  8 mm capsa , si tie  iti treb de la  20 in sus , cele  mai bune sunt  pnumatice , sunt si electrice  dar nu asa  cum treb.