polen

Creat de balasbebe, Octombrie 11, 2007, 02:47:33 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Anul acesta, datorita secetei, din vara, a frigului din primavara, productia medie a fost de 6 kg., pe familie. Se pot obtine chiar 8-10 kg.,, dar cu deplasarea la rapita, sau la o livada de  pomi fructiferi. Eu poate ca puteam obtine mai mult polen, dar acesta mai trebuie si vandut. Polenul nu sta de la un an la altul, pentru ca scade calitatea, si lasa de dorit.  Eu reglez productia dupa piata. Nu fac pastoral, asa ca nu am de ales. Miere anul acesta de la unele familii nu am luat.

maximus

nea balas,ce material pui pe fund in afara de plasa de metal,sa nu oxideze?ar fi buna o plasa de plastic cu ochiuri fine,sa nu cada polenul,dar nu am vazut asa ceva la mine la valcea.

balasbebe

La ultimele  colectoare am pus plasa de inox, de la Faget. Este 42 de euro metrul patrat. Cam scumpa. la un colector m-a costat 3 lei, dar este facuta pe viata. Eu dau cu lampa de gaz, sa mai omor din larvele de gaselnita. daca ar fi din plastic, sau nylon, nu as putea. de asemenea, dau cu peria de sarma pe ele.

Gruies

Citat din: AlecsDa stu ca aio adunat ceva polen !  :)  In viata mea n-am vazut atata la un loc ! Ai facut colecta de la toti stuparii de prin zona ?  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Am avut zile cind de la 20 de familii faceam o galeata pe zi,de la 80 cam 4+_,de nu biruiam cu uscatu.Da ce folos ca nu reusesti sa-l vinzi decit cu tiriita.gruies

D006

productia de polun dupa o ora.

D006

foto

D006

asta este colectorul folosit

D006


D006

florine trebuie sa le lasi cam doua zile fara placa , numa cu colectorul pus si pe urma sa le pui placa activa

D006

sa se obisnuiasca...................am inteles, asa am sa fac.

filip

Citat din: florinpngsa se obisnuiasca...................am inteles, asa am sa fac.
Florine inca o chestiune,colectoarele nu se tin tot timpul ,o zi da una nu.Pentru a avea si polen pentru o dezvoltare normala a stupului respectiv,asta se jongleaza din placa activa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Donbazil

Florine!
Scuza-ma ca intervin, dar am o sugestie.
Incearca mai multe tipuri de colectoare si abia pe urma ai sa-ti dai seama care iti convine mai bine. Avand in vedere ca ai putini stupi, se presupune ca ai si suficient timp de experimente, iar daca tinem seama de varsta... ai vreme berechet.
Nu te speria ca au sa faca trantorii greva daca ridici placa activa 2-3 ore seara sau daca pui placa putin mai tarziu dimineata, problema e ca si rezolvata. Experimenteaza si sa vezi ce te specializezi, de o sa dai tu lectii altora peste putin timp.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

D006

mai bn  fara polen decat cu asa tip de polen
/adapteaza-l fa o iesire ptr trantori prin placa activa fa ceva ca il blokezi

balanescuadrian

Citat din: florinpng din Aprilie 13, 2008, 03:05:16 PM
sa se obisnuiasca...................am inteles, asa am sa fac.


fline pana la urma la care tip de colector te-ai oprit?! :hi: