Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: costelgeorgel din Iunie 01, 2014, 06:03:47 PM
Citat din: daniel.arad din Mai 31, 2014, 08:52:05 PM
Pentru Florin si Eugen. Unde am fost... Dealurile de Vest jud Arad, când faci o medie o faci la stupii cu care esti la un cules oarecare, da am 150 de stupi din care 50 produc doar material biologhic, pe o vatra, mai am alta locatie fixa unde am 50 si am familiile de producție cu care mă mut la culesurile principale. Pe acestia i-am deplasat la salcâm... Apropo, am învățat cum sa fac media pe stup in 1988 când eram angajat stupar la Ocolul silvic si îngrijeam 200 de familii de albine... Succes.


dar totusi   adunam de la 150 si impartim la 50???

cred ca ati inteles gresit .din 150 =50 material biologic+50 stationar+50 pastoral.
doar 50 din pastoral au dat productia data de daniel. :hi:

Eugen B

daniele nu la tine m-am referit. Stai linistit ca stiu cum se face o medie pe familia de albine. M-am referit la nick care doar a scris ca a stors 5 stupi si dupa pauza. Nu cred ca a facut anu asta o medie de 16kg miere de salcam curata nici din 5 stupi. Miere curata e din cat , nu ce e si in cuib sau eu mai stiu unde.
Vedem cat va fi pretul si cata miere va fi. Bafta la toti in continuare , si chiar as fi fericit ca nick sa fi scos atat, dar sincer nu cred.

oroles

Salutare!
Ca statistician cu doctorat ce sunt va pot spune cum se face o statistica corect. Pentru relevanta rezultatelor trebuie sa ai cel putin 100 de stupi. Pentru medie  se scot din calcul outlierele (stupii cu valori extrem de mici si extrem de mari). De exemplu, daca avem 100 de stupi iar majoritatea au dat in jurul valorii de 20 de kg iar 2-3 au dat 40, pe cei cu 40 ii scoatem din calcul deoarece ne denatureaza media. La fel facem si daca avem 2-3 stupi cu 7-8 kg. Atentie, outlierele (valorile extreme) sunt scoase doar daca sunt putine (nu mai mult de 5%). Asa va iese o medie buna.

Un indicator bun pentru calitatea matcilor din stupina este abaterea standard. Se introduc intr-un excel cantitatea produsa de fiecare stup dupa care se selecteaza datele si se aplica formula abaterii standard (STD). Asa se vede daca matcile sunt de aceeasi calitate (omogene) sau matci foarte bune si foarte slabe (eterogene). :D Pentru simplificare, puteti scadea din cantitatea inregistrata pentru fiecare stup media inregistrata. Ce da cu - (minus) inseamna ca sunt matci / familii neproductive. Ce e peste 0 sunt matci / familii bune. :D

Despre salcam...
Saptamana trecuta a inceput sa infloreasca si la mine salcamul. Partea proasta e ca de vineri au inceput ploile. Azi albinele au iesit la salcam, bazaiau desi vremea era foarte friguroasa (19 grade) si innorata. Ce ziceti, am de 2 lei speranta? Daca a plouat o zi si cu broaste mai face ceva nectar salcamul? ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Florin_Dan

Citat din: Florin_Dan din Mai 29, 2014, 09:25:47 AM
Citat din: nick din Mai 23, 2014, 08:30:55 AM
ieri, dupa cum spuneam am extras mierea de la 5 stupi, in total 80 kg, deci o medie de 16 kg/familie, eu zic ca e ok. in comparatie cu alti colegi care saraci nu prea au avut floare la salcam, sau ploi fara oprirea . 
Tu unde ai fost cu albinele la salcam de nu ai avut ploi si ai scos atata miere ?
Si eu tot pe Nick il intrebam, nu pe Daniel.

yulian

Citat din: oroles din Iunie 01, 2014, 08:03:53 PM
Azi albinele au iesit la salcam, bazaiau desi vremea era foarte friguroasa (19 grade) si innorata.
19 grade? Sa le vezi pe saracile albinute (ale mele) la primul salcam la ora 7 jumatate si 9 grade afara. Mi se rupea sufletul sa le vad asa... Pana acum am fost in 4 locatii si de-abia am un plus de 15 kg dupa o luna de salcam. Am zis ca mai incerc inca un salcam saptamana viitoare...dar la cum se arata vremea cred ca o sa ma retrag sa ne lingem ranile ca a fost praf si pulbere anul asta.  :yahoo_cry:

daniel.arad

Ok... Scuzati. Se pare ca si la salcâm 3 in zona Brad tot foarte slab...

daniel.arad

Ce stiti cu productia asta asa slaba de anul asta au mai urcat preturile la achizitori???

TDI

18.3-20 RON. Atât am înţeles că s-a oferit.

nicu84

la apicola baia mare 15-16 lei.

daniel.arad

Azi un prieten mi-a zis ca i sa oferit de către un achizitor 20... cu siguranta va creste.

nicu84

ce ziceti sa dau 50kg cu 18 lei kg? sau sa mai astept?

aristyk77

apicola deva-18 ron kg de miere salcam

D006

  pret pentru fomisti, in realitate este mult mai sus pe en-gros.

nicomico

Dragos cum ai postat asa flecmatic ma gandesc ca tu ai vandut la un pret mult mai mare.Sant putini care pot sa vanda la pretul cel mai mare si sa cumpare la pretul cel mai mic (secretul reusitei intr-o afacere).

CRISTIAN71

Ce ziceti de preturile de raft la miere aici in Anglia ? Toate recipientele cu miere au 340 g.