CURS APICOL CRESTERE MATCI SLOBOZIA 6-9 MARTIE 2015

Creat de stefy.costea, Februarie 19, 2015, 09:38:21 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Cursul nu e obligatoriu. Cine are nevoie si doreste, il face, cine nu, nu.
Altii trec oceanul sa faca anumite cursuri. Nu cred ca e ieftin, dar e optiunea lor.
Utilitatea sa nu poate fi pusa la indoiala decat de carcotasi.
Garantul calitatii este doamna dr. ing. Aurelia Chirila, de la care, oricate carti ai fi citit, ai intotdeauna ceva nou de invatat.

RazvanTi

hai ca tipic mie, iar am "spus" ceva si s-a inteles altceva decat ce am gandit  ))/
aici nu e vorba in  sine despre curs cat este vorba de "uniunea" apicultorilor ialomiteni la un astfel de eveniment.
cat despre treaba cu utilitatea, te-am incurcat(si imi cer scuze) cu @Constantin care uite ce zice:

Citat din: Constantin_MH din Februarie 27, 2015, 10:31:21 PM
...
Cu ce ramai in urma participarii la un astfel de curs? Cu mai nimic, adica:
-o diploma a carei valoare este 0. Nu foloseste nicaieri. Pentru stupina de multiplicare nu se cere o astfel de diploma.
-niste cunostinte pur teoretice, care, slava domnului, le gasesti mult mai complete in bibliografia specifica cresterii matcilor.
Va rog sa nu va suparati, dar eu consider ca un astfel de curs este total inutil. Cresterea matcilor este o activitate relativ usoara, dar nu se invata la un astfel de curs. Singurii castigati sunt organizatorii(400 lei x 20 participanti=8000lei).
Sunt pentru educatie apicola, dar nu de acest fel!

stau si ma intreb acum, cum si-a luat domnul mai sus mentionat certificat de stupina de multiplicare cand PRIMELE DOUA cerinte sunt:
-DIPLOMA absolvire curs apicultor
-DIPLOMA absolvire curs de cresterea matcilor

si abia APOI e vorba de cate familii TREBUIE sa ai in stupina, din care CATE matci cu certificat si asa mai departe...
eeee?!?!?!?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

orbanstefan64

Citat din: romikele din Martie 02, 2015, 11:08:26 AM
Cursul nu e obligatoriu. Cine are nevoie si doreste, il face, cine nu, nu.
Altii trec oceanul sa faca anumite cursuri. Nu cred ca e ieftin, dar e optiunea lor.
Utilitatea sa nu poate fi pusa la indoiala decat de carcotasi.
Garantul calitatii este doamna dr. ing. Aurelia Chirila, de la care, oricate carti ai fi citit, ai intotdeauna ceva nou de invatat.
eu din Sighisoara am facut cursul la Tulcea ce sa mai zic de Skypi din Resita ...ne am intilnit in Bucuresti in gara de nord dimineta iar la 15.30 am luat o catre Tulcea si cum la noi se fura si linia ferata am mers foarte atent cu 30-50 la ora si am ajuns la 11 noaptea la Tulcea oras :) cazare ,masa,taxa curs......si asta este daca am avut interes ... :hi: :hi: :hi:

bio

Citat din: orbanstefan64 din Martie 02, 2015, 07:04:09 PM
......
eu din Sighisoara am facut cursul la Tulcea ce sa mai zic de Skypi din Resita ...ne am intilnit in Bucuresti in gara de nord dimineta iar la 15.30 am luat o catre Tulcea si cum la noi se fura si linia ferata am mers foarte atent cu 30-50 la ora si am ajuns la 11 noaptea la Tulcea oras :) cazare ,masa,taxa curs......si asta este daca am avut interes ... :hi: :hi: :hi:

Nea Orban,...tare ai mai muncit la diploma pentru crescator de matci...


bio

Citat din: RazvanTi din Martie 02, 2015, 01:52:00 PM
hai ca tipic mie, iar am "spus" ceva si s-a inteles altceva decat ce am gandit  ))/
aici nu e vorba in  sine despre curs cat este vorba de "uniunea" apicultorilor ialomiteni la un astfel de eveniment.
....

Razvan ?... Daca din Fetesti sunt citiva  apicultori care au facut cursul la Tulcea... poate si din alte localitati ale judetului lumea a fost cu mic cu mare la Tulcea si au facut cursul ce "uniune" mai vrei  ?

Citat din: RazvanTi din Martie 02, 2015, 01:52:00 PM
....
stau si ma intreb acum, cum si-a luat domnul mai sus mentionat certificat de stupina de multiplicare cand PRIMELE DOUA cerinte sunt:
-DIPLOMA absolvire curs apicultor
-DIPLOMA absolvire curs de cresterea matcilor

si abia APOI e vorba de cate familii TREBUIE sa ai in stupina, din care CATE matci cu certificat si asa mai departe...
eeee?!?!?!?

Razvan afurisit mai esti.... =))......nici nu ai facut cursul si stii atitea..... =))...

stefy.costea

Lista provizorie a celor inscrisi la acest curs:
Pharaonu
Razvan
3 apicultori din Cosereni
1 apicultor din Fetesti
Body
Pocotila
Parintele din Dragalina
dl Ispas
dl Bratu din Bucuresti
parintele Tudose cu 1 apicultor
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

bio

...  de anuntat din apicultor in apicultor si in judetele vecine poate se vor mai gasii doritori.
Cred ca doritori ar mai fi dar poate nu stiu de organizarea acestui curs chiar linga casa lor.

Dl Ispas, nea Nicu cum el stie multa lume cred ca ar mai cunoaste destuii apicultori din judetele limitrofe sa ii mai anunte ca poate vor mai apare doritori.

Kov iulian

Citat din: bio din Martie 02, 2015, 10:19:10 PM
...  de anuntat din apicultor in apicultor si in judetele vecine poate se vor mai gasii doritori.
Cred ca doritori ar mai fi dar poate nu stiu de organizarea acestui curs chiar linga casa lor.

Dl Ispas, nea Nicu cum el stie multa lume cred ca ar mai cunoaste destuii apicultori din judetele limitrofe sa ii mai anunte ca poate vor mai apare doritori.

la sfarsitul cursurilor se elibereaza si un certificat?
Aceasta diploma/ceretificat tine loc si de diploma de apicultor?

Este posibil sa stiu si eu pe cineva ce vrea sa faca o scoala de apicultori il ajuta cu ceva?

pharaonu75

Se elibereaza certificat, insa este "alta mancare de peşte" fata de certificatul de apicultor.
Ca sa participi la cursul de crestere a matcilor iti trebuie certificat de apicultor, deci sunt doua certificate diferite.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Martie 02, 2015, 10:51:19 PM
Se elibereaza certificat, insa este "alta mancare de peşte" fata de certificatul de apicultor.
Ca sa participi la cursul de crestere a matcilor iti trebuie certificat de apicultor, deci sunt doua certificate diferite.

Credeam ca e ceva ca si carnetul de sofer profesionist, din moment ce il ai poti conduce si turisme.

RazvanTi

cursul asta e despre limuzine nu despre autoturisme...  :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stefy.costea

Din motive obiective cursurile pentru matci au fost amanate pentru perioada 13-14-15-16 martie!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Cursurile pentru cresterea matcilor vor incepe vineri 13 martie 2015 ora 10,00 si se vor desfasura in sala Cinemateca din incinta Centrului Cultural "Ionel Perlea" din municipiul Slobozia.
Relatii la:
tel.0722206827; 0766649371
[email protected]
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefy.costea

La acest curs va participa si un apicultor din Piatra Neamt!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine