CURS APICOL CRESTERE MATCI SLOBOZIA 6-9 MARTIE 2015

Creat de stefy.costea, Februarie 19, 2015, 09:38:21 AM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Avem placerea sa va anuntam ca in perioada 6-9 Martie 2015 organizam PROGRAMUL DE FORMARE PROFESIONALĂ
"APICULTOR" - SPECIALIZARE - Producerea materialului biologic apicol, cu precadere obtinerea atificiala a matcilor.

Acte necesare pt curs:

1. copie act identitate
2.copie Certificat de nastere
3. copie Certificat casatorie/hotarare de divort (pentru femei)
4. copie dupa Diploma /Certificatul ultimelor studii absolvire( min 10 clase)
5. Adeverinta eliberata de medicul de familie cu mentiunea "apt pentru specializare in apicultura"
6. copie dupa Certificatul de formare profesionala in apicultura

se vor expedia la adresa:
[email protected] sau stefy.costea @gmail.com

7. taxa de curs 400 lei in contul :

SC PSYCHYCAL - PLUS SRL

Nr. Inreg. Onrc : J36 / 26 / 2005

CUI : RO 17126268

Sediul : TULCEA, Str. Babadag, nr. 10, bl. 4, sc. A, ap. 13, Jud. Tulcea

CONT : RO74 RZBR 0000 0600 1028 2904  Raiffeisen Bank Tulcea

Administrator : SADICA IOANA

TEL : Costea Stefan
cazare hotel Central
140 lei/camera dubla cu mic dejun inclus.
Informatii tel.0722206827; 0766649371

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefy.costea

Zilele de curs vor fi 6,7,8, examenul in ziua a 9 a
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

E pacat ca desi am reusit sa aduc aici in inima Baraganului o echipa care sa organizeze cursul pentru producerea matcilor ( desi Ialomita si Calarasiul sunt defeicitare la stupinele autorizate pentru multiplicarea materialului biologic) foarte putini apicultori sunt interesati de un astfel de curs. Eu personal m-am deplasat impreuna cu un grup de prieteni la Tulcea pentru acest curs!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

pharaonu75

Citat din: ... din Februarie 08, 2015, 11:51:38 AM
   Am fost si eu la targ si pot spune doar atat : stuparii ialomiteni au un om extraordinar in persoana lui Fane Costea dar nu stiu sa-l sprijine si sa-l exploateze in sensul bun al cuvantului . Am vazut o dezbinare extraordinara si o lipsa se sustinere pentru Costea . Daca as avea o putere magica l-as lua din Slobozia si l-al aduce la Rm. Sarat .

   Felicitari coane Fanica si te asteptam la targul de la Ramnic !

Cand Dragos a spus ca in Ialomita nu sunt uniti apicultorii, cineva s-a suparat!
Din cati apicultori ialomiteni sunt, fie de la ACA fie de la Casa Mierii sau "neafiliati", nu se strang 20 de persoane pentru un astfel de curs, care poate se va mai organiza la noi "acasa" peste cativa ani... sau poate niciodata...
Pacat!

Am vazut pe la intalniri unii care le stiu pe toate, care sunt taticii apiculturii, care au sute de stupi, care se supara daca ii contrazici cu ceva, pentru ca "stiu ei mai bine"... sunt curios daca ii regasesc pe lista celor inscrisi la cursuri!

Eu as fi profund dezamagit daca nu s-ar aduna numarul necesar de participanti si promit ca voi fi cel mai indarjit aparator al lui Dragos referitor la afirmatia din citat.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

mai bine zis de atat nici ca se putea spune!!!
SUBSCRIU la ce a zis faraonul!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: pharaonu75 din Februarie 26, 2015, 11:49:40 AM
Citat din: ... din Februarie 08, 2015, 11:51:38 AM
   Am fost si eu la targ si pot spune doar atat : stuparii ialomiteni au un om extraordinar in persoana lui Fane Costea dar nu stiu sa-l sprijine si sa-l exploateze in sensul bun al cuvantului . Am vazut o dezbinare extraordinara si o lipsa se sustinere pentru Costea . Daca as avea o putere magica l-as lua din Slobozia si l-al aduce la Rm. Sarat .

   Felicitari coane Fanica si te asteptam la targul de la Ramnic !

Cand Dragos a spus ca in Ialomita nu sunt uniti apicultorii, cineva s-a suparat!
Din cati apicultori ialomiteni sunt, fie de la ACA fie de la Casa Mierii sau "neafiliati", nu se strang 20 de persoane pentru un astfel de curs, care poate se va mai organiza la noi "acasa" peste cativa ani... sau poate niciodata...
Pacat!

Am vazut pe la intalniri unii care le stiu pe toate, care sunt taticii apiculturii, care au sute de stupi, care se supara daca ii contrazici cu ceva, pentru ca "stiu ei mai bine"... sunt curios daca ii regasesc pe lista celor inscrisi la cursuri!

Eu as fi profund dezamagit daca nu s-ar aduna numarul necesar de participanti si promit ca voi fi cel mai indarjit aparator al lui Dragos referitor la afirmatia din citat.

Daniel,  ....... cred ca gresesti aici .

Parca aici pe forum  suntem ~ 4 apicultori din Ialomita.... si doar eu "am sute stupi"  . Cred ca nu te gindesti  la mine legat de inscrierea la curs ?








Constantin_MH

Citat din: pharaonu75 din Februarie 26, 2015, 11:49:40 AM
Citat din: ... din Februarie 08, 2015, 11:51:38 AM
   Am fost si eu la targ si pot spune doar atat : stuparii ialomiteni au un om extraordinar in persoana lui Fane Costea dar nu stiu sa-l sprijine si sa-l exploateze in sensul bun al cuvantului . Am vazut o dezbinare extraordinara si o lipsa se sustinere pentru Costea . Daca as avea o putere magica l-as lua din Slobozia si l-al aduce la Rm. Sarat .

   Felicitari coane Fanica si te asteptam la targul de la Ramnic !

Cand Dragos a spus ca in Ialomita nu sunt uniti apicultorii, cineva s-a suparat!
Din cati apicultori ialomiteni sunt, fie de la ACA fie de la Casa Mierii sau "neafiliati", nu se strang 20 de persoane pentru un astfel de curs, care poate se va mai organiza la noi "acasa" peste cativa ani... sau poate niciodata...
Pacat!

Am vazut pe la intalniri unii care le stiu pe toate, care sunt taticii apiculturii, care au sute de stupi, care se supara daca ii contrazici cu ceva, pentru ca "stiu ei mai bine"... sunt curios daca ii regasesc pe lista celor inscrisi la cursuri!

Eu as fi profund dezamagit daca nu s-ar aduna numarul necesar de participanti si promit ca voi fi cel mai indarjit aparator al lui Dragos referitor la afirmatia din citat.
Foarte mult subiectivism in cele doua afirmatii!
-Ce legatura poate avea prezenta apicultorilor la acest curs cu calitatile d-lui Costea? Niciuna! Eventuala participare la curs nu e determinata de calitatile d-lui Costea.
-Ce legatura are unitatea apicultorilor dintr-o anumita zona(aici Slobozia) cu participarea la acest curs? Niciuna! Neparticiparea la curs nu denota lipsa de unitate a apicultorilor din acea zona.
Particiarea la un astfel de curs presupune cheltuieli de peste 1000 lei(taxa, cazare, masa, transport)
Cu ce ramai in urma participarii la un astfel de curs? Cu mai nimic, adica:
-o diploma a carei valoare este 0. Nu foloseste nicaieri. Pentru stupina de multiplicare nu se cere o astfel de diploma.
-niste cunostinte pur teoretice, care, slava domnului, le gasesti mult mai complete in bibliografia specifica cresterii matcilor.
Va rog sa nu va suparati, dar eu consider ca un astfel de curs este total inutil. Cresterea matcilor este o activitate relativ usoara, dar nu se invata la un astfel de curs. Singurii castigati sunt organizatorii(400 lei x 20 participanti=8000lei).
Sunt pentru educatie apicola, dar nu de acest fel!



romikele

Cu parere de rau, dar va inselati profund.
Acea diploma chiar este folositoare.

Constantin_MH

Citat din: romikele din Februarie 27, 2015, 10:35:20 PM
Cu parere de rau, dar va inselati profund.
Acea diploma chiar este folositoare.
Unde se cere o astfel de diploma? Eu am stupina de multiplicare de cinci ani si nu am avut nevoie de o astfel de diploma pentru autorizare ANARZ.

romikele

Pe baza a ce v-ati autorizat?
Poate aveti alte studii care se incadreaza in legislatie, altfel autorizarea e imposibila legal.
Doar diploma de simplu apicultor nu e suficienta, competentele dobandite la acest curs sunt obligatorii.
Cursul e o simpla formalitate numai pentru cei care acorda importanta doar hartiilor, nu si cunostintelor acumulate.

dan sebastian

Mie mi se pare mai idioata legea care nu imi permite sa vand eu, ca apicultor familii de albine. De ce trebuie sa ma autorizez ca stupina de elita, de ce sa modific la registrul comertului obiectul de activitate. Si apropo apicultura e incadrata la cod caen 0149 cresterea altor animale. Albinele nu sunt nici macar animale, da idiotii stiu doar sa dea amenzi. Legea e gresita din fasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Constantin_MH

Citat din: romikele din Februarie 28, 2015, 01:17:52 AM
Pe baza a ce v-ati autorizat?
Pe baza urmatoarei legi: http://www.legex.ro/Ordin-413-2008-87615.aspx
Va asigur ca angajatii OARZ Mehedinti sunt foarte constiinciosi si legisti.
Citat din: romikele din Februarie 28, 2015, 01:17:52 AM
Poate aveti alte studii care se incadreaza in legislatie, altfel autorizarea e imposibila legal.
Doar diploma de simplu apicultor nu e suficienta,
Stupina se autorizeaza, nu apicultorul!
Citat din: romikele din Februarie 28, 2015, 01:17:52 AM
competentele dobandite la acest curs sunt obligatorii
Asta-i cea mai tare afirmatie! :D
Va asigur ca Ruttner sau Gilles Fert va ofera mult mai multe cunostinte decat acest curs si incomparabil mai ieftin.
Citat din: romikele din Februarie 28, 2015, 01:17:52 AM
Cursul e o simpla formalitate numai pentru cei care acorda importanta doar hartiilor, nu si cunostintelor acumulate.
Dupa cum, probabil, vedeti acord in primul rand importanta hartiilor numite carti, nu cursurilor pur teoretice facute pe parcursul a 4 zile.
Domnule Mihai, va 'cunosc' ca un om realist!


pharaonu75

#13
Citat din: bio din Februarie 27, 2015, 07:48:27 PM
Daniel,  ....... cred ca gresesti aici .

Parca aici pe forum  suntem ~ 4 apicultori din Ialomita.... si doar eu "am sute stupi"  . Cred ca nu te gindesti  la mine legat de inscrierea la curs ?

Nu Bio, nu la tine ma refeream! Stiu ca tu ai urmat un astfel de curs in urma cu maulti ani.
Sunt altii care afirma ca au "peste suta de stupi" si le stiu ei mai bine pe toate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: Constantin_MH din Februarie 27, 2015, 10:31:21 PM
...
Foarte mult subiectivism in cele doua afirmatii!
...

Foarte multa lipsa de informare asupra subiectului despre care iti dai cu parerea!
Fara suparare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube