Excursie cu microbuzul la Targul Apicol de la Pleven Bulgaria

Creat de stefy.costea, Februarie 04, 2015, 10:35:35 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Pe data de 12 febr.2015 organizam o excursie la Excusrie cu microbuzul la Targul Apicol de la Pleven Bulgaria!
Plecarea va fi pe 13.02.2015 ora 5,30 din Slobozia,  pe Autostrada pana la Bucuresti, vom trece in Bulgaria pe la Giurgiu.
Maine negociem pretul transportului per loc. Noi slobozenii am fost si anul trecut la acest targ, si am fost placut impresionati. Anul acesta vom fi insotiiti de un prieten bulgar pe post de translator dar si de presedintele asociatiei apicultorilor din raionul  Silistra.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Am stabilit data finala si coordonatele excursiei de la Pleven Bulgaria.

Excursia se va organiza in ziua de sambata  14 februarie 2015, cu microbuzul de 17 locuri.
Plecarea va fi din Slobozia, sambata la ora 5,00 dimineata. Vom merge pe ruta Bucuresti, Giurgiu, Pleven. Pretul calatoriei este de 100 de lei  de persoana, dus-intors.

Doritorii  se pot inscrie aici sau ma pot suna la tel: 0722206827;  0766649371.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

marian sima

Daca se pastra data de 12 februarie mergeam si eu poate chiar cu inca alti doi prieteni,ne luati din Giurgiu insa pe data de 14 nu pot.

D006

Nu voi intelege chestia asta cu sambata la adventisti in vecii vecilor.

marian sima

Nu-ti cere nimeni sa intelegi,crezi ca eu inteleg toate chestiile ortodoxe insa daca o ortodoxa trece pe langa mine dimineata la tamaiat nu o  intreb de ce merge cu fumul taras pe drum.




stefy.costea

Mersul la biserica indiferent de confesiune sau religie, este pentru suflet.
Vizita la targul apicol de la Pleven este tot pentru suflet.
Nu cred ca se supara bunul DUMNEZEU, oricare ar fi el daca un grup de prieteni decid sa petreaca o sambata impreuna pentru o pasiune comuna: ALBINA!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian


RazvanTi

si uite asa, intr-o clipita, s-a ajuns de la fumul tarash (buna tare asta ca poanta  :smile:), la femei  :yes:
offf... noi barbatii cu mintea intre picioare...  =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MOTANUL

#9
Citat din: stefy.costea din Februarie 04, 2015, 10:35:35 PM
Noi slobozenii am fost si anul trecut la acest targ, si am fost placut impresionati.

Eu nu am fost la targul respectiv niciodata. Prin ce s-a remarcat mai exact anul trecut? Stupi, unelte apicole, medicamente ??

Eu am testat un singur produs bulgaresc Ecostop si am fost dezamagit de el. Asta nu inseamna ca nu or avea si lucruri bune.
Stie cineva cine participa din partea Romaniei (ca vad ca este enumerata acolo).

Mi-am stors memoria sa imi aduc aminte cateva cuvinte in rusa cat sa gasesc targul pe internet; Pun aici varianta tradusa in romana cu Google translate (ca sa nu-si prinda si altii urechile; traducerea e de 2 lei  :):

DOAMNELOR ȘI DOMNILOR,

  De la 13 la 15 februarie, 2015, în orașul Pleven va avea loc XIII International Exhibition - CONTRACTANTA: "Apicultura - Pleven 2015".
  Expoziția este organizată de "Partnersekspo" SRL și regională Apicultura Union - Pleven, sub patronajul Ministerului Agriculturii și Alimentației al Republicii Bulgaria, în colaborare cu organizațiile apicole din Bulgaria.
  Caietul de sarcini: echipamente si inventar apicol;  Platforme și furgonete specializate;  fundații de faguri;  medicamente de uz veterinar și laboratoare pentru controlul calității;  producătorii autorizați de mame și straturi;  produse apicole și producătorii / cosmetice, băuturi, etc. /;  ambalaje, etichete, formare și literatura de specialitate, finanțarea, organizațiile de consultanță;  seminarii cu vorbitori de renume din diferite țări.
  Forme de participare:
  • suport Construit
  • Sala de prezentare sau demonstrative
  • Publicitatea în catalog
  În mod tradițional, expoziția a prezentat firmelor din Bulgaria, Turcia, Grecia, Serbia, Macedonia, Anglia, Polonia, Franța, Finlanda, Italia, România, Ungaria, Belgia, Ucraina, Danemarca, China.  Expoziție Apicultura Pleven stabilit ca un centru național de lider în cupru și joacă un rol important în a ajuta organizațiile locale și naționale apicole în dezvoltarea industriei.
  Nu ratați ocazia de a se alătura cel mai mare forum apicol pe Europa de Sud-Est și Balcani și de a prezenta produsele și tehnologiile de peste 10.000 de vizitatori - apicultori și persoane din țară și din străinătate!  Vom fi bucuroși de a câștiga premii de parteneri EXPO, atribuite de un juriu internațional.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefy.costea

Noi am fost anul trecut la acest targ cu un microbus cu 17 apicultori din Braila, Ialomita, Calarasi, Giurgiu si Bucuresti.  Expozitia se desfasoara intr-un magazin MALL pe trei etaje burdusite cu tot ce tine de apicultura. Intr-adeva tarile enumerate acolo erau prezente. Am intalnit cel putin 10 grupuri de apicultori romani in ziua in care am fost noi. Standuri romanesti reprezentau in general producatori de stupi. Ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca erau foarte multi tineri apicultori si foarte multe femei. Printre altele putei vedea fundul de stup cu colector de polen incorporat, firme producatoare de turte apicole din Grecia, cipru, Turcia, Germania. Nici un targ apicol din romania nu atige dimensiunea celui de la Plevna.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

MOTANUL

Foarte interesant.
La mine nu se justifica sa particip la un targ international pentru ca am f. putini stupi. (ma gândeam doar ca socializare mai mult sa vin)
In plus vreau sa cumpar produse "made in romania" si facute daca se poate pe plan local (bucuresti si imprejurimi).

Pe 2015 ma tenteaza targul din campina si cel din bucuresti.

Drum bun, cat mai multe achizitii interesante si de ce nu poze, filmulete - sa avem si noi pulsul targului din Pleven.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

PACO

In Bulgaria le gasesti mult mai ieftine, cat despre firmele romanesti nu o sagasesti prea multe care sa fabrice utilaje bune.

stefy.costea

Din discutiile purtate cu colegii mei apicultori din Bulgaria postarea cu Targul de la Pleven este eronata!

Targul incepe maine  joi 12 februarie 2015 si se incheie sambata 14 februarie 2015. Ziua de sambata 14 februarie 2015 fiind ultima zi de targ nu este recomandata a fi vizitata pentru ca multi dintre expozanti nu vor mai fi prezenti.

Pentru doritori voi face un efort pentru a organiza deplasarea noastra la Targul apicol de la Pleven vineri 13 februarie 2015 cu plecare din Slobozia la ora 5,00 dimineata.
tel.0722206827
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

marian sima

Poze de la targ.