Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

adi-m

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Mai 06, 2011, 08:36:29 AM
Citat din: adi-m din Mai 06, 2011, 12:43:40 AM
si

la ce foloseste "scula" din ultima poza? aia cu limba scoasa?

restul... sa-l stapanesti si mai ales FOLOSESTI sanatos
Dansa din ultima poza,  este asistenta mea fara de care nu pot face nici o miscare fara sa stie. :rotfl:

adi-m

Citat din: tassevasi din Mai 07, 2011, 01:55:16 PM
Sa-ti prezint modificarea de care am zis .
De o parte si cealalta se pune acea tabla groasa ,facuta la freza cu santurile de alunecare , sub masa doua 2 tije de fi 12 cu filet si piulita ,  se pune  in spatele mesei o roata cu un surub prins de tija apropiata ,cu sistem de miscare radiala , la roarata  fixa ce-ti regleaza masa prin insurubare si invers  pui o piulita cu acelasi principiu de oscilare ,prin care trece  surubul  . Atentie daca nu ai facut oscilarea se blocheaza surubul ce-ti regleaza masa sus, jos .
Succes  si numai bine
Domnu Tasse , va multumesc pentru ideea data.
I-mi puteti spune cu apoximatie inclinatia santurilor de alunecare fata de orizontala?
Dau o :beer:

tassevasi

      " Domnu Tasse , va multumesc pentru ideea data.
I-mi puteti spune cu apoximatie inclinatia santurilor de alunecare fata de orizontala?
Dau o "

Trebue sa fie un unghi mai mic de 45 gr ,ca alunecarea sa se faca mai lin nu brusc ,daca reusesti chiar sub 30gr e bine .
numai bine

adi-m


bogdan moldovean

dragi stupari sunt incepator si vreau sa mi cumpar un circular cu masa dar nu gasesc As dori sa aiba ma multe operatii abrich de indreptare si pe grosime circular cu masa Va rog daca imi puteti spunde de unde pot cumpara aceste masini vA MULTUMESC

cristi ciuc

Este un site de licitaţii pe ebay, unde pot fi găsite şi utilaje noi dar şi second hand.
Sunt utilaje bune acolo.
Unele, cu noroc, pot fi achiziţionate la preţuri accesibile.

zull

Citat din: cristi ciuc din Iunie 09, 2011, 04:31:11 PM
Este un site de licitaţii pe ebay, unde pot fi găsite şi utilaje noi dar şi second hand.
Sunt utilaje bune acolo.
Unele, cu noroc, pot fi achiziţionate la preţuri accesibile.

http://www.dmitaliasrl.com/it/elenco_combinate.php
http://www.dmitaliasrl.com/it/macchine_legno_usate.php (second hand)

bogdan moldovean

ati cumparat si d-voastra asemenea masini de la dematomachine?fac treaba sau nu?rog pe acei care au asemenea masini mai spuna fiabilitatea lor si cum au intrat in posesia acestor utilaje prin comanda sau cumparare directa .Exista vreo reprezentanta in tara?

orbanstefan64

daca vrei sa ti cumperi masini de timplarie sfatul meu ar fi sa nu cumperi combnate  :hi: :hi:

bogdan moldovean

vreau neaparat sa mi achizitionez niste utilaje de facut lazi dar inca odata nu gasesc .Dragi stupari ce sfat imi dati de unde pot achizitiona asemenea aparate ?D-voastra de la ce magazine ati achizitionat utilajele?din ce motiv nu sunt recomandate masinile combinate de prelucrare al lemnului?mentionez ca vreau sa achizitionez pt.toate operatiile importante adica circular abrich si freza.Va rog sa ma lamuriti fiindca nu stiu de unde sa cumpar

tassevasi

Citat din: bogdan moldovean din Iunie 11, 2011, 10:52:47 PM
vreau neaparat sa mi achizitionez niste utilaje de facut lazi dar inca odata nu gasesc .Dragi stupari ce sfat imi dati de unde pot achizitiona asemenea aparate ?D-voastra de la ce magazine ati achizitionat utilajele?din ce motiv nu sunt recomandate masinile combinate de prelucrare al lemnului?mentionez ca vreau sa achizitionez pt.toate operatiile importante adica circular abrich si freza.Va rog sa ma lamuriti fiindca nu stiu de unde sa cumpar

La tine in Vaslui treb ca se gasesc magazine de tip  OBI( german)pt orice scula ce ai dori , METRO ,BRICOSTOR , MS BRICOLAJ ,smd , daca ai bani gasesti o scula f buna de firma .
  Eu mi le-am facut ,abriht  cirular si tot ce am avut nevoe .
Cel mai bun exemplu  Orban  Stf  , omul ce le face se descurca si a lucra cu ele , (citeste-i pagina personala de la inceput ).
  Numai bine .

Porfy66

Acum 2 ani eram si eu in febra cautarii de informatii despre achizitionarea unor scule semiprofesionale de prelucrare a lemnului. Dupa o documentare de aprox 6 luni mi-am cumparat abricht, circular, freza si un exhaustor de aici: http://www.ebernardo.ro/5-prelucrarea-lemnului
Firma se afla in Iasi. Poti sa ii suni sau sa ii vizitezi. Chestia e ca aceste utilaje care acum insumeaza aproximativ 4500 euro atunci au costat putin peste 2500 euro. (Au crescut atat pretul la producator cat si tva-ul). Sunt multumit cum functioneaza.
Depinde cat vrei sa investesti in productia de stupi. Eu am produs aproximativ 200 stupi si sunt cu investitia aproape amortizata.
Pentru mai multe detalii poti sa imi trimiti PM sau sa ma contactezi telefonic. 0723 16 40 90. (portat in Cosmote)

bogdan moldovean

multumesc mult domnilor stupari tassevasi si porfy66 pt.sfaturile pe care mi le au dat Fratia stupului sa n e faca si mai uniti deacum incolo fiindca numai uniti vom putea fi recunoscuti Multumesc pt intelegere

Porfy66

Scuze!! Acum am observat ca preturile afisate pe site au tva inclus. Cand am cumparat eu erau afisate fara taxe. Deci configuratia formata din Abricht ADM 260, circular TK 250 F - 230 V,  freza T 500 R - 230 V si exhaustor DC 230 te duc la 3500 euro.
Aceleasi produse pot fi cumparate si de la DM Italia. De fapt utilajele sunt facute in china si doar siglele de pe ele difera si bineinteles si preturile. Compara aceste 2 produse si spune-mi diferenta:
http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_prodotto/toupie_hobby.php
http://www.ebernardo.ro/masini-de-frezat-cu-masa/432-t-500-r-230-v-.html
Nu stiu daca cele de la DM Italia au tva inclus dar sa zicem ca pretul e fara tva tot rezulta o diferenta de 304 euro. Asadar compara si hotaraste.
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Diferenta este de turatie cea italiana are max 6500 iar cea austriaca de 8000 ture/min.
Sanatate tuturor apicultorilor