Extremism

Creat de stefan1, Martie 27, 2011, 02:38:08 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

    csibi barna
  Nu stiu daca merita sa deschid un topic despre el. Voiam totusi sa-mi exprim parerea si topicurile unde s-a inceput discutia au fost inchise. E drept ca tonul unora a fost prea violent, dovada ca violenta genereaza raspunsuri tot violente.
  Din pacate de la cazuri particulare reprobabile se trece la critici generale nedrepte si nefolositoare.
  Acest csibi barna dovedeste ca cunoaste putina istorie. A spanzurat simbolic pe Avram Iancu, un roman care de fapt a militat pentru idealuri pe care si maghiarii de la noi le clameaza. Adica nationalitatile din Ardeal, inclusiv romanii, sa fie tratati egal, sa aiba aceleasi drepturi si acelasi tratament din partea statului. Kossuth si conducatorii revolutiei magyare nu au vrut in nici un caz sa accepte aceste pretentii legitime ale romanilor. Deci ei acum venereaza tocmai pe cei care atunci militau pentru tratarea discriminatorie a diferitelor natii traitoare in Austro-Ungaria.
  De fapt trebuie sa amintim ca secuii nu sunt in nici un caz magyari si in istorie ei au fost tratati nedrept de catre unguri. De fapt ei au fost plasati permanent la marginile cuceririlor magyare, cu rol de aparare a frontierelor, pentru ca ei sa preia primii socul navalirilor straine. Poate ati citit "Asezarea sasilor in Transilvania", de Thomas Nägler. Acolo se spune clar ca multe din asezarile sasesti din secolele XIII-XIV s-au facut pe vechi asezari secuiesti (sub vechi biserici sasesti s-au descoperit resturi de biserici secuiesti, de lemn, cu arhitectura caracteristica). Atunci secuii au fost masati in zonele de est ale posesiunilor maghyare, zone cu clima aspra si cele mai expuse invaziilor din Rasarit, care erau cele mai devastatoare. Si intelegerile ulterioare facute cu craii Ungariei au fost incalcate de catre unguri: in schimbul prestatiilor militare, secuii trebuiau sa ramana liberi. In realitate grofii unguri si-au intins posesiunile si peste tinuturi secuiesti si multi au devenit iobagi. De fapt rascoala lui Gheorghe Doja (Dózsa György) din 1514 a fost tocmai din cauza impiedicarii iobagilor secui de a se inrola in detasamentele de secui, in vederea unei cruciade antiotomane organizate de Papa Leon X. Este posibil ca dezastrul de la Mohacs din 1526, cand Ungaria a fost transformata in pasalac pentru 160 de ani, sa se datoreze si pierderi sprijinului acestor secui, care erau excelenti luptatori. Tot datorita acestor nedreptati din partea puterii magyare, multi secui au trecut muntii si s-au stabilit in Tara Romaneasca si mai ales in Moldova. Toate aceste nedreptati au fost uitate cand secuii au ajuns sub alti stapani, sub austrieci. Acest mare imperiu avea aproape permanent razboaie, iar tinuturile secuiesti erau golite de barbatii valizi, care erau mereu plecati in campanii. Asa s-au intors spre vechii stapani si au fost o forta importanta in revolutia magyara din 1848, din pacate si impotriva romanilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

   Dau aici si un document interesant despre comportamentul la 1848 -49 a unora pe care ei ii comemoreaza cu mare fast acum:
   
     http://www.ziare.com/cultura/documentar/revolutia-maghiara-din-1848-descrisa-de-un-document-sasesc-al-vremii-1062466
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Extremismul trebuie condamnat cu fiecare ocazie!
Din cauza lui se ajunge la conflicte inter-etnice foarte grave, care nu folosesc decat politicienilor, in timp ce oamenii de rand sufera, indiferent de nationalitate!
Haideti sa nu ne mai intereseze daca cineva este roman, maghiar, sas, secui, tigan, etc.
Sa nu ne intereseze decat apicultura! OK?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Ba pe mine ma intereseaza ! eu sunt stupar roman si nu voi uita niciodata ca am fost scuipati si batuti de anumite nationalitati .

  Va mai amintiti ???????

Flamand si goi, far-adapost,
Mi-ai pus pe umeri cat ai vrut,
Si m-ai scuipat si m-ai batut
     Si cane eu ti-am fost!
Ciocoi pribeag, adus de vant,
De ai cu iadul legamant
Sa-ti fim toti cani, loveste-n noi!
Rabdam poveri, rabdam nevoi
Si ham de cai, si jug de boi;
     Dar vrem pamant!

N-avem puteri si chip de-acum
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
     Stapani luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfant
Sa vrem noi sange, nu pamant!
Cand nu vom mai putea rabda,
Cand foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
     Nici in mormant!

orbanstefan64

si la ce ne ajuta ????? si atunci si acum tot din interesele altora am fost si sintem pioni indiferent din ce parte a tarii sintem si ce limba vorbim

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube