O alta fata a consumului......

Creat de mirea-daniell, Ianuarie 04, 2011, 12:46:50 AM

« precedentul - următorul »

mirea-daniell


pharaonu75

Asta este capitalismul... si societatea de consum... :yahoo_cry:
Am un prieten care detine un cielo din 1996! Functioneaza perfect masina... nu are nicio hiba... omul a bibilit-o mai mult decat pe nevasta =))... acum vrea sa o schimbe cu alta mai noua, mai "mishto". De ce? Raspunsul este in filmulet...
CEL MAI MARE DAUNATOR AL PLANETEI ESTE OMUL! Nu deceaba a fost denumit CANCERUL PLANETEI!



ECOLOGICA

Omul, specie perfida,
Ce-mblanzeste sa ucida,
Ce domesticeste fiare
Spre-a le pune in frigare.

Surazand capcane-ntinde
Si padurea o aprinde
Seaca cerul, surazand,
Numai moarte are-n gand.

Pipaie in infinit
Cu buricu-i de cutit,
Unde in eter trimite,
Numai spre-a se compromite.

Inceput, sfarsit de drum,
Trece-nfasurat in fum
Prim al mintii, rob al gurii,
Aberatie-a naturii...

Tipa pasare si pom:
Doamne, scapa-ne de om!

MARIN SORESCU
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Mahatma Gandi a spus:"Lumea are suficient pentru nevoile fiecaruia, dar nu pentru lacomia fiecaruia."
  Ca si in film, si eu cred ca lumea se indreapta spre sinucidere prin acest fel de viata foarte risipitor. Ce se va intampla cand se vor gata resursele fosile de combustibili, dar si zacamintele de orice fel, apa potabila, padurile, solurile fertile etc.?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mirea-daniell

nu stiu ce se va intampla dar in schimb vad cum suntem intoxicati sistematic cu tot ceea ce inseamna existenta umana

si 99.(99 )% din oamenii acestei planete parca sunt trepanati...iau totul  asa cum li-se da si nimeni nu face nimic sa indrepte aceste lucruri

flavius

Nene, orice incercare de "iesire din randul lumii" se taxeaza...bine ca m-am invatat de mic cu privirile celorlalti, de genul "buey, tu nu esti normal...TOATA lumea face lucrul asta ASA, tu de ce vrei sa-l faci ALTFEL?"...raspunsul meu a fost atunci, este si acum si va fi toata viata: pentru ca eu sunt ALTFEL decat voi, sunt unic, sunt irepetabil...e greu, pentru cei mai multi dintre oameni, sa-si asume singuratatea propriei unicitati, dupa cum una dintre cele mai mari frici ancestrale, tot ale omului (animal social, nu-i asa?), este frica de singuratate...

Da' omul are un organ aparte, creierul...din pacate, nu stie, nu vrea sau nu poate sa-l foloseasca...cei care il folosesc isi dau seama ca cea mai rapida si facila metoda de a trece usor prin viata este sa se foloseasca de semenii lui mai "puturosi" la capitolul gandire...profita, iar, mai nou, provoaca si dirijeaza tampenia colectiva...

Nu am un raspuns la toate problemele umanitatii, ca e prea mare....da' am ce am cu lenea...lenea de a gandi, de a te stradui, de a intelege, de a INCERCA, de a FACE (chiar si greseli...din alea se invata...de fapt, NUMAI din greseli se invata cu adevarat...), lenea de a FI OM...va mai aduceti aminte de pilda talantilor, din Biblie? acolo e de lucrat, nu in alta parte...

V-ati gandit vreodata de ce SUA conduc lumea? Unul din raspunsurile posibile ar fi acela ca este cel mai INDIVIDUALIST stat din lume...dar...si e un mare DAR: fiecare isi primeste sansa lui...sansa de a fi cel mai bun, cel mai cel...ce daca unii se pierd pe drum? ce daca unii se rateaza? nu inseamna ca nu au avut o sansa...dar cei care stiu sa profite de sansa aia primesc tot sprijinul, si se pot duce pana la capat...este societatea cea mai apropiata de mediul natural din care a rasarit omul: natura...concurentiala pana la extinctie, selectiva pana la sange...legea junglei: nu rezista decat cel mai bun...scurt pe doi...dixit...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefan1

 Nu ai raspuns la problema principala ridicata in videoclip. Intr-adevar SUA a instituit un mod de viata bazat pe munca si performanta, te stimuleaza sa cmuncesti ca atunci castigi, dar si te lasa aproape sa crapi daca nu muncesti. La noi in special dupa '90, s-au dat atatea pomeni electorale celor 'defavorizati', care pot cumula venituri mai mari decat cei care muncesc la salarul minim, sau daca ieseau la pensie primeau pensii cu mult mai mari decat salariile din timp ce munceau, incat oamenii au vazut ca e mai rentabil sa iesi din campul muncii. Dar numai care muncesc pot creea bunuri care sa asigure dezvoltarea unei societati, in toate aspectele ei.
  Tot americanii insa au inventat acea societate de consum: consuma cat mai mult, fie ca ai sau nu ai nevoie, ca la fiecare lucru cumparat, statul isi ia o parte bine reglementata si strict supraveghiata, incat societatea prospera. Ce se neglijeaza este ca tot ce se produce consuma resursele planetei, i mare parte neregeerabile iar ce se arunca polueaza iremediabil planeta. La noi e si mai grav, se spune mereu sa incurajam consumul, ca e mijlocul de a iesi din criza. Noi mereu facem ca maimuta, copiem institutii si procedee straine dar pierdem pe drum spiritul si ratiunile fundamentale care au dus la acele legi si reguli. Stimuland consumul, noi de fapt ajutam economiile strainesa iasa din criza, ca noi importam mult mai mult decat exportam. Daca si in alimentatie noi consumam peste 50% produse straine, iar pentru alimentatie fiecare roman cheltuieste cam 50% din venituri, inseamna ca numai din acest domeniu veniturile romanilor se duc in mare proportie in alte tari. Sa nu mai vorbim de electronice sau tehnilogii pe care le importam aproape in totalitate. Deci la noi stimularea consumului e numai un mod de indatorare accelerata a tarii. Noi trebuie sa stimulam productia interna, singura care poate duce la o dezvoltare sanatoasa.
  O si mai mare problema este a produselor de foarte proasta calitate, vandute ceva mai ieftin, dar la un calcul pe termen lung ducand nu numai la saracire, dar si la irosire de resurse si acumulare de gunoaie poluante. Tarile care au facut lucruri durabile, daca o luam inca din antichitate, au fost tari care au reusit sa faca acumulari, sa creeze civilizatie. Uita-te la germani, suedezi sau chiar la rusi. Faceau lucruri foarte rezistente, durabile, si au reusit astfel sa avanseze fata de vecini si sa-si cresca nivelul de trai. Orasele sasesti au constructii si de la 1400-1500, inca trainice, pe cand nu de mult am auzit in sud ca trebuie sa demoleze o scoala ca e de aproape 50 de ani si ameninta sa cada pe elevi. Eu am o masina de cusut Singer, de pe la 1900, inca functionala, pe cand masinile noi de multe ori se strica in 2-3 ani sau chiar mai iute. Tigla de acum 60-70 de ani rezista si acum fara nici un fel de probleme, cea din 1960 a trebuit inlocuita partial, iatr cea din 1970 si mai mult. Adica au stiut odata sa faca lucruri trainice, dar acum nu mai vor sa le faca. Am avut o priza de 60 de ani, care ducea tot consumul dintr-o camera si am inlocuit-o perfect functionala, doar ca e demodata. De vre-o 5 ani am schimbat instalatia si am pus in locul ei vre-o 10 prize, din care 3 deja a trebuit sa le schimb. Incaltamintea trebuia sa tina ani de zile. Un unchi a murit la 85 de ani si avea inca cizmele de la nunta. Acum o pereche de incaltaminte uneori nu rezista nici o luna. Trebuie alte materiale, alta munca si alti bani ca sa le inlocuiesti. Ultimii ani a aparut alt fenomen si mai nociv:CHINEZARIILE. Inclusiv aparatura complexa, drujbem masini de gaurit sau chiar instalatii se vand la preturi mici si se strica dupa doua trei utilizari. Aici ar trebui sa intervina Protectia Consumatorului, nu la cei care vand branza neambalata, cum au vandut de sute de ani fara a imbolnavi pe cineva din acest motiv. Cand asfaltul nu rezista nici o iarna si trebuie iar inlocuit, consumand iar titei , energie, munca, bordurile care au rezistat fara probleme 80 de ani sunt scoase in stare perfecta si inlocuite cu altele garantate 3-5 ani, importate, inseamna ca noi ne-o facem cu mainile noastre.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

flavius

Ba iti dau dreptate, din toata inima...aici e durerea mare: in societatea actuala nu mai renteaza sa faci lucruri durabile...pentru ca atunci consumul SCADE, nu creste...iar pentru a face lucruri durabile, e nevoie de ceva mai multi bani...de acord cu tine ca investitia aia se scoate in timp, daca reusesti s-o faci cum trebuie, da' nu se doreste asa ceva...decat, cel mult, la nivel individual...

Faza e ca modelul american a fost, este si va continua sa fie unul expansionist, extensiv...nu este un model durabil, in conditiile in care resursele sunt limitate in timp si spatiu...pentru a se perpetua, modelul lor are nevoie de expansiune...intotdeauna mi-am pus problema ce se va intampla cand si daca vor ajunge sa conduca planeta...adica, daca tot globul va fi one big happy american society, unde vor mai cauta debusee? In spatiu?  :lol: :lol: poate din acest motiv ei si-au cautat tot timpul "adversari"...adevarati sau inchipuiti...doar pentru a avea loc de "crestere"...sau macar de exploatare...

Solutia pe care o vad eu este o intoarcere, usor-usor, la economiile taranesti traditionale...da' asta inseamna sa incepem sa producem pentru noi, pentru auto-consum, iar statul sa-si tina labutele acasa, reglementarile in sertar, si sa ma lase sa fac cum e mai bine pentru mine...ca eu stiu cel mai bine, nu el...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Citat din: flavius din Ianuarie 06, 2011, 09:21:31 AM
1. Faza e ca modelul american a fost, este si va continua sa fie unul expansionist, extensiv...
2. Solutia pe care o vad eu este o intoarcere, usor-usor, la economiile taranesti traditionale...da' asta inseamna sa incepem sa producem pentru noi, pentru auto-consum, iar statul sa-si tina labutele acasa, reglementarile in sertar, si sa ma lase sa fac cum e mai bine pentru mine...ca eu stiu cel mai bine, nu el...
1. Pt un observator bun in viata albinelor si a naturi acest fenomen este cel ce ne-a scos din pestera si ne-a imprastiat pe tot Globul. Inca de la nivelul microbian expansiunea este elementul principal al vieti si determinata doar de capacitatea de adaptare a fiecarui organism. Albina fiind una din cele mai adaptabile creaturi o putem gasi in natura oriunde natura are nevoie de ea.
2. Este o felie de idealism incercata de sute de ori in cursul istoriei de zeci de societati dar cu rezultate negative. Pana si acest forum trece in prezent printr-o perioada de a controla si limita informatia si este sprijinit de majoritatea careia ii este frica de necunoascut.
Dar, este un ciclul pe scara evolutionara prin care toti sunt nevoiti sa treaca mai devreme sau mai tarziu.
Scriu aici pt ca Administratori au facut o greseala in setarile lor si aici e singurul loc in care pot. Poate peste o ora sau o zi nici asta nu o vai mai putea si va fi sters totul din motive de orgoliu bine cunoscute.
Oricum mi-a facut mare placere sa ma intalnesc cu tine, Flavius si pot spune ca si real esti total diferit de cei din jurul tau si iti doresc ca in continuare sa-ti folosesti intelectul in a intelege viata si sa nu te lasi corupt de mocirla din jur.

D006

De asemene ii multumesc lui Valter pt timpul acordat cat am fost acolo si sprijinul si intelegerea lui.
De asemenea tin sa-i multumesc lui alvo pt opinia lui chiar daca simt o strangere de inima pt otivul pt care si el sa ascuns in aceasta lume vituala ca si multi alti cu frica de dictatori atot puternici in lumea virtuala.
O lume in care cei ce inteleg libertatea sunt o minoritate intr-o mocirla de oameni in care minciuna si furtul sunt norme de zi cu zi.  :hi:

flavius

sarut-mana de aprecieri, Andrei...e altceva cand stai de vorba face-to-face, decat atunci cand te conversezi strict pe un forum... :thanks:

In alta ordine de idei, am inceput sa pritocesc ideea cu diesel-ul...am "furat-o" de la tine, sa vedem pe unde gasesc un generator mai vechi, DG, sa mearga pe combinatii gen motorina-ulei...il montez in serie in reteaua de la tzara, si mai fac economii la curent...asta la inceput...ulterior se pot gasi multe intrebuintari...

A, si ca sa dau un ton mai optimist, de final:  :stop_the_war: :stop_the_war: si treceti pe  :beer: :beer: si  :bzz: :bzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

#10
Astfel de mesaje primite la inceput de an imi spun ca efortul meu din ultimi 30 de ani nu este in zadar.

"buna dimineata. iti citesc posturile de ceva timp si abia acum am aflat ca nu mai esti "bine-venit" pe aici. imi pare sincer rau. doar din invidie si rautate te-au banat. si sa stii ca nu scriu cu accent de pupincurist. pur si simplu imi place cum gandesti. cred ca multi ar avea de invatat de la tine indiferent de ce spun cei ce sustin ca nu dai sfaturi... eu am citit multe posturi in care chiar dai sfaturi. multumesc pentru cele impartasite. multumesc pentru toate zambetele pe care mi le-ai ridicat in coltul gurii.
stefan din iasi.
multa sanatate la muste!!"

"adresa mea de mail este [email protected]
banuiesc ca nu poti sa dai reply din motive de ban... nu?
multumesc pentru add..."

"AndreiRN,
luckyxxxx has sent you a new personal conversation entitled "lucky77ro added you as a friend"."

D006

#11
Citat din: flavius din Ianuarie 06, 2011, 02:58:21 PM
1. In alta ordine de idei, am inceput sa pritocesc ideea cu diesel-ul...am "furat-o" de la tine, sa vedem pe unde gasesc un generator mai vechi, DG, sa mearga pe combinatii gen motorina-ulei...il montez in serie in reteaua de la tzara, si mai fac economii la curent...asta la inceput...ulterior se pot gasi multe intrebuintari...

2. A, si ca sa dau un ton mai optimist, de final:  :stop_the_war: :stop_the_war: si treceti pe  :beer: :beer: si  :bzz: :bzz:
1. Adauga la planuri si ideea de a incalzi apa cu acest generator ca acolo e mare necesitatea apa calda pe care eu nu o apreciez asa cum ar trebui cand vad ca vine cu presiune si fierbinte la mine in cada datorita unor oameni care s-au luptat pt acest drept aici.
2. Uita-te la albine pt raspunsuri la multe intrebari ale vieti. Si ele se razboiesc precum orice creatura vie. In tineretea mea eram idealist si pacifist si normal ca voiam ca toti sa fie ca mine dar a trebuit sa invat ca nu sunt doua persoane egale in lumea asta si nu vor fi niciodata.

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Ianuarie 06, 2011, 02:47:55 PM
Scriu aici pt ca Administratori au facut o greseala in setarile lor si aici e singurul loc in care pot. Poate peste o ora sau o zi nici asta nu o vai mai putea si va fi sters totul din motive de orgoliu bine cunoscute.

Nu este nicio eroare... banarea totala a fost inlocuita cu una partiala, cu perspectiva unei eventuale ridicari si a acesteia... drept urmare aici poti posta!
Citeste cu atentie la BANARI SI INTERDICTII!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Banarea a fost una nemotivata regulamentar si doar un mod de ati proteja tatal abuziv.
Nu ai permis membrilor sa citeasca ce am scris si ai mintit pt a fi justificat in actiunea de banare.
Dar oricum ai sprijinul majoritati carora le-ai dat motive neadevarate.  :nono:

D006

Trecerea Gradinaritului personal sub Ilegalitate !!!

(trimite semenilor tai informatia)




Azi, senatul SUA va vota trecerea legii 510, bine cunoscutul déjà "Act al Modernizarii Sigurantei Alimentelor" (S510). Daca S510 este trecuta,controlul individual asupra gradinaritului personal va fi restrictionat in mod sever, iar pastrarea semintelor pentru anul viitor, va fi trecuta in ilegalitate, aceasta insemnand teoretic pregatirea pentru un complet monopol al firmei Monsanto si agedei sale de proliferare a OMG-urilor (Organismele Modificate Genetic). Pe scurt, ii va oferi guvernului Statelor Unite o noua autoritate asupra drepturilor populatiei de a cultiva, comercializa si transporta orice fel de alimente. Productia de alimente de orice fel, va fi esentialmente sub autoritatea Departamentului de Siguranta Nationala si oricine va fi prins cultivand alimente fara permisiune, chiar si in gradina casei sale, va putea fi acuzat de ofensa criminala. Ia actiune acum impotriva Legii Senatului S510.


Daca Legea senatului 510 va trece, Statele Unite vor fi cu un pas mai aproape de situatia Europei unde Uniunea Europeana a acceptat o directiva care va fi aplicata in forta maxima din Aprilie 2011, care spune ca:

Toate plantele medicinale si suplimentele minerale vor fi interzise, toate invataturile si metodele de vindecare ale medicinei alternative vor fi interzise iar toate colegiile si scolile de homeopatie vor fi dizolvate.  Incepand cu aceasta vara, vor fi interzise vanzarile de carti pe tema vindecarii prin folosirea plantelor si a mineralelor. Daca locuiesti in Europa sau cunosti oameni / ai familie din Europa, te rog raspandeste acest e-mail, intrucat este nevoie de 35 de milioane de semnaturi ACUM, pentru a stopa flagelul! 

http://www.ipetitions.com/petition/joininghandsinhealth/

http://www.ipetitions.com/petition/joininghandsinhealth/




Indiferent unde locuiesti in lume, te rugam vino alaturi de noi si treci azi la actiune!


Noi toti trebuie sa contribuim la stoparea acestui deznodamant care ne pune in pericol sanatatea si viata.