vor mai pleca

Creat de dragos2006, Iunie 28, 2009, 12:41:45 AM

« precedentul - următorul »

D006

astazi am prins doi roi an doi salcami la cativa metri de stupina si i-am instalat astfel: An fiecare lada am pus cate trei rame cu FA iar antre ele o rama cu puiet de toate varstele inclusiv capacit.vor mai pleca?

bucovineanu

Daca au regine, vor ramane sigur in noua casa.Daca nu exista cules trebuie pus sirop pentru a lucra foile.

stefan1

Daca au fagur cu puiet nu vor mai pleca chiar daca nu au regina, dar se mai pot depopula.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

astazi dimineata m-am uitat la unul din roi si un fagure era cladit aproape an totalitate

D006

Nu vor mai pleca pentru ca le-ai pus rama cu puiet necapacit; important este ca rama sa contina puiet necapacit.
Stimuleaza-i sa cladeasca cat mai repede si daca au matca, dupa ce au cladit toate ramele (cele 3 cu FA), ajuta-i cand poti cu cate o rama cu puiet capacit.

D006

o obervatie pe care am facut-o in timp.
punand rame cu puiet la roii prinsi, in procent f mare raman fara matca si isi trag botci. eu am renuntat la procedeu cu ramele cu puiet. o singura rama cu miere este deajuns pt a prinde un roi. plecarea roiului se produce in momentul in care nu am reusit sa recuperam matca, sau am strivit-o la manipulare.
ajutarea cu rame cu puiet eu o recomand dupa ce ne convingem ca matca a inceput sa depuna, iar atunci mai valoroase sunt ramele cu puiet capacit.

D006

Buna  opservatie  d-le  Cristi,nu  stiu  de  unde  a  iesit  moda sa  pui  o  rama  cu  puiet  la  un  roi  prins,poate  se  pune  pt a  preveni bezmeticirea  fam de  albine  in  cazul  ca  am  pierdut  matca.Primul  meu  roi prins  a  fost  pus  intr-un  stup cu rame  fara  faguri  si  fara  miere  sau  sirop.Pe  vremea  lui  raposatu  nu-ti  dadea  nimeni  foite  de  ceara  daca  nu  erai  membru  ACA sau  sa  dai  ceara  la  schimb.

bucovineanu

Sunt intrutotul de acord cu ce a zis Cristi in postarea de mai sus. in cele mai multe din cazuri roiul paraseste stupul daca nu are regina. Poate parasi stupul daca acesta are un miros deosebit, neagreat de albine, dar aceasta se produce imediat ce este turnat. La roi nu pun decat faguri artficiali si sirop in hranitor. Daca are regina, va ramane sigur in noua casa.

D006

sunt patit , anul trecut am prins un roi pe care l-am instalat numai cuFA ,matca avea pt ca am vazut-o.A doua zi nu mai era nici urma de albina, asa ca anul asta nu mai risc.

bucovineanu

Roiurile secundare au de obicei mai multe regine. In urma "luptelor" care au loc in noaptea de dupa instalare exista posibilitatea ca roiul sa ramana orfan si in acest caz va parasi stupul.

stefan1

Am avut multe cazuri cand un roi a fugit din lada in care a fost instalat. Nu sunt de acord cu Cristi. Poate are alta rasa de albine sau poate are alta zona melifera. Roii fara matca nu fug ci se intorc in stupul-mama, chiar daca asta se intampla la 1,2 sau chiar 3 zile de la instalare. Plecarea nu se face brusc, albinele parasesc treptat roiul si cer intrare in stupul de origine. Un roi care fuge se comporta identic cu unul care fuge din pom, il poti urmarii pe sute de metrii si se duce departe de stupina. Nu mai ramane nici o albina in lada, eventual cateva culegatoare care au fost plecate in camp. La cei care se retrag, raman in lada roiului unele albine tinere, care nu cunosc locatia stupului-mama, dar care au fost antrenate si ele in roi.
Eu am mai spus si am avut opozitie, ca roirea este si un mijloc al albinelor de a se apropia de sursele de cules. Daca stupina este departata de locul de cules, prin roi albinele se pot apropia de acea sursa. Spun asta pentru ca eu sunt intre doua sursa diametral opuse de cules, una spre munte si alta intr-o zona mai insorita, astfel incat toate culesurile intai sunt in zona mai calda, apoi directia zborului se schimba, spre munte. Si roii 'scapati' se indreptau spre padure sau in directia opusa, dupa cum era atunci culesul.
Si anul trecut am scapat un roi primar, cu matca batrana, dupa ce in prima noapte a crescut bine in doi faguri artificiali. De multe ori nici fagurul cu miere nu ajuta, lasand mierea fara regrete in stup, daca considera ca locatia gasita de cercetasele lui este mai buna. Niciodata insa nu mi s-a intamplat sa paraseasca lada un roi care avea un fagur cu puiet capacit sau necapacit. Adevarat ca ,daca nu are matca, roiului trebuie sa i se dea puiet necapacit. Nu mi s-a intamplat nici ca sa fie omorata matca in prezenta puietului necapacit, ceea ce nu inseamna ca la altii sa nu fie valabila aceasta constatare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_salaj

am dat si eu la roi  secundar fag cu puiet(capacit) si acum are 4 rame cu puiet.
dar nu acelasi lucru l-am facut anul trecut(am gasit un roi secundar,dar eu nu stiam....dupa o sapt....i-al de unde nu-i.)

D006

Citat din: stefan1Am avut multe cazuri cand un roi a fugit din lada in care a fost instalat. Nu sunt de acord cu Cristi...
Si anul trecut am scapat un roi primar, cu matca batrana, dupa ce in prima noapte a crescut bine in doi faguri artificiali. De multe ori nici fagurul cu miere nu ajuta, lasand mierea fara regrete in stup, daca considera ca locatia gasita de cercetasele lui este mai buna. Niciodata insa nu mi s-a intamplat sa paraseasca lada un roi care avea un fagur cu puiet capacit sau necapacit...
Nu mi s-a intamplat nici ca sa fie omorata matca in prezenta puietului necapacit, ceea ce nu inseamna ca la altii sa nu fie valabila aceasta constatare.
Eu am specificat si am subliniat: o rama cu puiet necapacit.
Traim in Romania si... lasă bă că merge şi aşa e la moda. Asa ca fiecare face ce vrea si cum vrea pana... se trezeste; domnia si prostia se platesc.
Imi povestea intr-o zi un "mare" apicultor ca el a invatat apicultura de la un batran care avea 70 de ani... in 1960!!! L-am rugat sa-mi arate stupina si cateva familii de albine; m-a convins ca intr-adevar invatase de la un... profan!!!
Romanu creste porcu un an pentru a ajunge la 100 kg, tine o vaca care da lapte cat o capra...

D006

Citat din: apis09
Citat din: stefan1Am avut multe cazuri cand un roi a fugit din lada in care a fost instalat. Nu sunt de acord cu Cristi...
Si anul trecut am scapat un roi primar, cu matca batrana, dupa ce in prima noapte a crescut bine in doi faguri artificiali. De multe ori nici fagurul cu miere nu ajuta, lasand mierea fara regrete in stup, daca considera ca locatia gasita de cercetasele lui este mai buna. Niciodata insa nu mi s-a intamplat sa paraseasca lada un roi care avea un fagur cu puiet capacit sau necapacit...
Nu mi s-a intamplat nici ca sa fie omorata matca in prezenta puietului necapacit, ceea ce nu inseamna ca la altii sa nu fie valabila aceasta constatare.
Eu am specificat si am subliniat: o rama cu puiet necapacit.
Traim in Romania si... lasă bă că merge şi aşa e la moda. Asa ca fiecare face ce vrea si cum vrea pana... se trezeste; domnia si prostia se platesc.
Imi povestea intr-o zi un "mare" apicultor ca el a invatat apicultura de la un batran care avea 70 de ani... in 1960!!! L-am rugat sa-mi arate stupina si cateva familii de albine; m-a convins ca intr-adevar invatase de la un... profan!!!
Romanu creste porcu un an pentru a ajunge la 100 kg, tine o vaca care da lapte cat o capra...
:uimit: