Help: sa iernez pe 3 rame sau sa unific ??

Creat de gdansk, Octombrie 09, 2016, 04:20:41 PM

« precedentul - următorul »

gdansk

sal ,
astept niste pareri pentru o intrebare  :

Am roi care ar trebui sa-i bag in iarna pe 3 rame . I-as putea folosi ca familii de productie la salcamul viitor ?  Sau sa unific ?!
Din cate stiu,  majoritatea nu valorifica salcamul (Nu vorbesc de exceptii ! ici colo, cate unul umple lada de albina) . 
Voi cum faceti ?   Multumesc anticipat .



filip

Citat din: gdansk din Octombrie 09, 2016, 04:20:41 PM
sal ,
astept niste pareri pentru o intrebare  :

Am roi care ar trebui sa-i bag in iarna pe 3 rame . I-as putea folosi ca familii de productie la salcamul viitor ?  Sau sa unific ?!
Din cate stiu,  majoritatea nu valorifica salcamul (Nu vorbesc de exceptii ! ici colo, cate unul umple lada de albina) . 
Voi cum faceti ?   Multumesc anticipat .
In primavara e bine sa ai si stupi mai slabuti.
Pentru a tine in priva albinele sa nu intre in frigurile roitului se fac echilibrari (iei ram cu puiet capacit din stupii buni si dai la cei slabi,de la cei slabi iei ram cu oua si dai la stupul din care ai luat puiet capacit).
Prin echilibrari aduci stupii aproximativ la aceiasi putere,pentru asta trebuie si putina experienta.
Experienta se acumuleaza in timp pe langa cunostintele apicole de baza...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gdansk

In primavara , daca intra in friguri, fac rapid cativa roi care pot prelua surplusul .
Teama e ca intrand pe 3 rame in iarna , vor fi aproape inutili anul viitor la salcam .

Dan Pașca

Daca ai mare grija de ei,si au albina de 3 intervale cel putin si matci 2016 ai toate sansele sa faci treaba macar la salcam 2 cu ei.,

crisian-nicolae

În primul rînd ai matcă de rezerva primăvara.

Adrian.B.

Eu iti spun din experienta proprie, daca cele 3 rama sunt bine populate, trece iarna, dar la salcam ,fara ajutor(puiet) nu are cum sa -ti culeaga

Eugen B

E clar ca nu toti stupii vor culege la salcam. Depinde cati stupi ani si ce strategie alegi. Daca ai toti stupii blindati de albina, si doar unu singur pe 3 rame esti bun. Il vei ajuta la primavara si gata.
Eu am si nuclee care in prezent au cam 1-2 rame de albina . Au inca puiet in ei. O sa ii impachetez bine si daca e frig tare ii bag undeva mai la fereala pana trece gerul. Conteaza foarte mult sa avem matci de rezerva. Fara 30-40 in toamna si 10 in primavara nu ma mai las.