la inceput

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 09:58:25 PM

« precedentul - următorul »

D006

in zona noastra ( podisul Mehedinti ) au murit foarte multi stupi anul trecut , fapt care ne-a facut sa ne fie teama sa mai crestem albine , la acasta se adauga faptul ca si noi , in urma cu cca. 10 ani am pierdut 12 stupi , iar pentru mine cel putin acest fapt este foarte dureros ,as dori totusi sa ma implic in cresterea albinelor ,iar ca urmare  as vrea sa stiu ce masuri sa iau pentru a proteja albinele impotriva daunatorilor , si cu cati stupi sa incep ,pentru a nu exista riscul de a-i pierde din nou .

crombra

Alvin,
In primul rand bine ai venit pe forum. Vei vedea ca este un forum foarte democrat. Toti membrii forumului sunt dispusi sa invete unii de la altii chiar si de la cei care au mai putina experienta dar sunt mai deschisi la nou.
Acum, mortalitatea albinelor se imparte in doua mari categorii:
1. Provocata de factori externi,: tratamente cu insecticide ale culturilor, calamitati naturale, etc.
2. Din vina stuparului.
Acum e drept unii dintre noi suntem prea orgoliosi sa recunostem ca este vina noastra, dar asta nu serveste la nimic atat timp cat stupii sunt morti.
Nu stiu care este nivelul de cunostinte pe care i-l detii dar sfatul meu este sa incepi cu maxim 5 familii si recomand stupi vrticali. In privinta daunatorilor trebuie sa aplici tratamentul cel mai potrivit la momentul potrivit.
Sunt cativa apicultori pe forum care au destula experienta in tratamente si poti invata de la ei. Cu mici exceptii pot spune ca pe forum vei gasi destui binevoitori care sa te indrume.
Eu practic stuparit mai nou in stupi din poliuretan. daca te intereseaza subiectul iti stau la dispozitie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bucovineanu

Alvine
Pentru inceput iti urez si eu bun venit pe acest forum.
Referitor la noul inceput in cresterea albinelor, te sfatuiesc sa pleci de la stupi si rame noi. De preferat ar fi sa pleci de la roi naturali, pentru ca daca o sa cumperi stupi s-ar putea sa cumperi si microbul unei boli. Deasemenea pentru a reusi trebuie sa citesti cat mai mult despre ingrijirea albinelor.
Asteptam alte intrebari pentru a lamuri orice neclaritati. Oricand se va gasi cineva sa raspunda.

filip

Citat din: bucovineanuAlvine
Pentru inceput iti urez si eu bun venit pe acest forum.
Referitor la noul inceput in cresterea albinelor, te sfatuiesc sa pleci de la stupi si rame noi. De preferat ar fi sa pleci de la roi naturali, pentru ca daca o sa cumperi stupi s-ar putea sa cumperi si microbul unei boli. Deasemenea pentru a reusi trebuie sa citesti cat mai mult despre ingrijirea albinelor.
Asteptam alte intrebari pentru a lamuri orice neclaritati. Oricand se va gasi cineva sa raspunda.
Daca cumperi lazi noi cu rame in care pui foita trebuie sa te ocupi serios de ei.Roii trebuie sa-i ajuti cu sirop de zahar sa cladeasca ramele si sa acumuleze hrana suficienta pentru iarna.Al doilea lucru de care trebuie sa tii cont sunt tratamentele.Primul poti sa-l faci in primele zile dupa instalarea roiului inainte de a avea puiet capacit.Noi suntem prin zona pentru orice nelamuriri te rugam apeleaza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Alvin,
bine ai venit pe forum.
Asa cum spunea bucovineanu, roii naturali sunt buni pentru un inceput curat. Tot cam in aceeasi apa se scalda si roii la pachet. In primele zile dupa ce i-ai luat le faci un tratament si nu ai probleme.
Totusi, baza o constitue cunostiintele acumulate. O stupina este mare sau mica in primul rand datorita cunostiintelor pe care le are apicultorul.
cand incepi, te uiti la cate fam sa tii, cate rame poti cladi, ... In fapt, totul se rezuma la ce cunostiinte acumulate ai in domeniul pe care vrei sa il abordezi.,
Miere multă şi inimă curată!