Stupul meu

Creat de Arcadie, Septembrie 11, 2015, 09:36:04 PM

« precedentul - următorul »

Arcadie

Citat din: bio din Septembrie 16, 2015, 10:46:26 PM
Salutare Arcadie.. bine ai venit..

Te rog sa ne dai si noua ceva detalii legate de ce se spune despre cobalt administrat albinelor in acest film..

Clorură de cobalt

General: clorură, cobalt (clorură de cobalt), ca un stimulent se administrează în hrana stimulent pentru a spori dezvoltarea de colonii de albine în primăvara și toamna.

Adăugarea acestui compus creste cantitatea de puiet în familie: de primăvară - cu 28,3%, iar in toamna - cu 12,5%, crescând astfel productivitatea de colonii de albine.

Ingrediente: 10 g de medicament conține 0,4g 9,6g clorură de cobalt și clorură de sodiu.

Cobalt - este un oligoelement vital pentru regine. In apicultura se poate aplica cu succes.

Dozare si aplicare: cobalt clorură se administrează în rata de lichid de agitare de alimentare de 10 de grame pe 20 litri de preparare a siropului de zahăr.

Preparatul ar trebui să fie dizolvat în sirop cald proaspăt preparat (temperatura 35-40S).

In primavara, sirop fiert se toarna  la rata de 300-500 ml de sirop pe familie și se aplică de 2 - 3 ori la intervale de 2 - 3 zile.

În perioada de vară-toamnă, după selectarea de miere  sirop de albine hrănite 1,5 - 2 litri, în funcție de puterea de familie.

Supradozaj: Dacă crește doza la 2 sau mai multe ori (10 g la 10 litri de sirop), chiar și după 5-6 mese de 0,5 litri de sirop pe familie este marcat în mod clar nu numai reducerea de ou de la Queens, iar unele s-au oprit de stabilire a ouălor, dar principalul lucru se poate întâmpla distrugerea parțială a tinerei larvele de albine. Dacă timpul nu se oprește utilizarea de cobalt, posibila moartea larvelor și mai vechi.

Un astfel de efect negativ asupra puiet deschis poate apărea în cazul în care cuiburile de albine într-o foarte mică de alimente carbohidrati aprovizionare, de exemplu, când o porțiune de sirop cu cobalt adăugat este complet consumată în timpul zilei. Atunci când cuibul de albine este foarte slab aprovizionat  de alimente, este necesar pentru a reface alimentarea alternativ: într-o seară da 1,5-2 litri de sirop pur, dar pe a doua noapte de 0,5 litri cu cobalt.
...eu practic de câţiva ani şi-s mulţumit!
apropo de hrănirea cu lapte- are sens când lipseşte ân fam. păstură(hrană proteică) mai ales primăvara!
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

Arcadie

mutaţi posturile cum socotiţi căe mai bine!!!
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

NYK74

Bun venit Arcadie  :hi: 
"Ingrediente: 10 g de medicament conține 0,4g 9,6g clorură de cobalt și clorură de sodiu.""
Cum se numește medicamentul?Clorură de cobalt sau are altă denumire, si unde se găsește?

Arcadie

Aşa şi se numeşte-Clorură de cobalt. Ăl procur în farm. veterinară-
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

NYK74

Dozarea este de 10g clorură de cobalt care se adaugă la 20 litri de sirop de zahar, care se dau in rații, porții, cite 300-500ml pentru o familie primăvara, de 2-3 ori la interval de 2-3 zile, corect?
Cer scuze Arcadie că te tot necajesc.

Arcadie

Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

dan sebastian

Eu știu de 10 miligrame cobalt pur (10mg) la litrul de sirop. Mi se pare prea mare concentrația de mai sus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Arcadie

Citat din: dan sebastian din Septembrie 18, 2015, 04:46:05 PM
Mi se pare prea mare concentrația de mai sus.
Fi-ţi liniştit, folosesc aşa conc. de ani de zile cu cucces!
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

bio

Citat din: NYK74 din Septembrie 17, 2015, 10:52:20 PM
Dozarea este de 10g clorură de cobalt care se adaugă la 20 litri de sirop de zahar, care se dau in rații, porții, cite 300-500ml pentru o familie primăvara, de 2-3 ori la interval de 2-3 zile, corect?
Cer scuze Arcadie că te tot necajesc.

Citat din: NYK74 din Septembrie 17, 2015, 10:30:35 PM
Bun venit Arcadie  :hi: 
"Ingrediente: 10 g de medicament conține 0,4g 9,6g clorură de cobalt și clorură de sodiu.""
Cum se numește medicamentul?Clorură de cobalt sau are altă denumire, si unde se găsește?

10 grame are tot plicul, care se adauga la 20 litrii de sirop....

Continutul plicului este de 9,6 grame clorura de sodiu si 0.4 grame de clorura de cobalt ... in total cele 10 grame care le-ar avea plicul.

deci daca ne referim strict la cobalt dozajul este  este de  0.4 grame de cobalt la 20 litrii de sirop .

Citat din: dan sebastian din Septembrie 18, 2015, 04:46:05 PM
Eu știu de 10 miligrame cobalt pur (10mg) la litrul de sirop. Mi se pare prea mare concentrația de mai sus.

Dane cu alea 4-5 grame ale tale de cobalt daca mergi pe dozajul de la fratii nostrii ucrainieni ar fi ceva dublu fata de ce vorbeam noi ..... deci nu faci 4-500 de litrii de sirop ci numai 2-250 litrii.,

Arcadie

D-ul BIO aveţi dreptate- 8-10 mg de cobalt la un litru de sirop- Atunci dacă avem 400mg. de cobalt în pacet pregătim 40-45 l. de sirop! Articolul l-am tradus prin traducător şi probabil ceva n-a fost corect.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

NYK74

Nu degeaba "unde-s mulți puterea crește".Mai multe minți deslușesc mai bine anumite lucruri.
Mă bucur de intervenția lui nea Bio în clarificarea dozei, nu de alta dar după cum știm, tratamentele la albine nu sunt de joacă, se rămâne usor cu stupii goi.
Arcadie am înțeles că ai greșit traducerea, esti de lăudat oricum pentru voința de a face ceva bun, eu asa consider.  :hi:

Arcadie

Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

bio

Citat din: NYK74 din Septembrie 21, 2015, 09:49:08 PM
Nu degeaba "unde-s mulți puterea crește".Mai multe minți deslușesc mai bine anumite lucruri.
Mă bucur de intervenția lui nea Bio în clarificarea dozei, nu de alta dar după cum știm, tratamentele la albine nu sunt de joacă, se rămâne usor cu stupii goi.
Arcadie am înțeles că ai greșit traducerea, esti de lăudat oricum pentru voința de a face ceva bun, eu asa consider.  :hi:


..poate si eu gresesc interpretarea acelui text.... nu va luati 100% dupa mine.

Ce am mai citit prin alte locuri despre  administrarea de cobalt la familiile de albine ....http://servusin.blogspot.ro/2014/04/folosirea-clorurii-de-cobalt-ca.html

... cred ca este bun cobaltul ca il lauda in acel text.

Eu nu stiu , nu-mi pot da seama cit de buna este folosirea cobaltului ca nu am lot de familii carora sa nu le dau si lot de familii carora le dau... dau la toate familiile si toate familiile sunt  destul de ok .

sorinma

Startovitul parca contine cobalt .
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cipik

Nu parca, ci asa si este. Plus potasiu si fosfor.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/