stupi din poliuretan

Creat de faroger, Martie 10, 2013, 11:27:35 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Nu vreau sa fiu rau dar ... vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Tamu

Citat din: mmacreanu din Mai 14, 2013, 09:52:48 PM
Nu vreau sa fiu rau dar ... vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri!

Nu esti rau. Dar inainte de a posta ar fi minunat daca ai si citi discutiile, mai atent. Asa o sa-ti dai seama ca ce ai scris e, INUTIL.
Las respect.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mmacreanu

AM citit tot (cu atentie) ... poliuretanii sunt de mai multe feluri. Prescurtarea PUR (de la poluretan) o gasim pe multe produse, de ex, in industrie se foloseste poluretan elastic , spuma poliuretanica, adezivi poliuretanici ... etc! Poliuretanul rigid care este folosit si de faroger are toate aprobarile necesare pentru folosirea lui in apicultura. Mi-au prezentat oamenii de la Faroger cand am luat poliuretan de la ei.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Tamu

Pai atunci ce ai vrut sa spui cu vulpea si struguri?! Daca ai spus ca ai citit atent? Vezi ca nu ai citit atent!
Vizavi de poliuretani eu mi-am exprimat punctul de vedere si il sustin mai departe. Daca ai alta parere ti-o respect, dar nu sunt de acord cu ea.
Multa bafta!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

Citat din: Tamu din Mai 14, 2013, 11:30:00 AM
Daca i-as fi considerat OK si eu luam tot poliuretani. (Costul unui stup de-al meu este mai mare decat unul de poliuretan. Si asta ptr. ca am folosit multe materiale netoxice, de la cuie pana la vopsea).
Am avut curiozitatea sa iti admir stupii in poze. =D> :yes: :bravo: Spui ca au costat mai mult decat cei din poliuretan. Ce au atat de special ca nu prea pricep?!!! Lacul sa fie de vina sau....cuiele?!!! :surprised: :D

Tamu

#20
Re SPYKAL: Nu au nimic SPECIAL. Au doar cat mai putine materiale daunatoare mai ales cele folosite in intireor. E putin cam aiurea ce voi scrie in continuare, dar ptr. a-ti satisface curiozitatea mentionez urmatoarele. Nu am sa ma apuc sa-ti trec preturile.
Un stup este format din:
1. fund cu plasa si suber,
2. cuib 12 rame de 1/1,
3. 2 buc. cat 1/2,
4. podisor,
5. capac,
6. colector de polen tip Zalau.
Materiale folosite:
-ulei de in sicativat,
-grund pe baza de apa 2 straturi,
-lac pe baza de apa 3 straturi,
-L-uri 50cm. din tabla de 0,5 inox la suportul ramelor (6buc.),
-cuie cromate (30buc.),
-tabla galvanizata (capac, suber),
-feroneria (manere 2buc., cleme fixare fund 4buc., carlige cantar/fixare chingi 4buc., balamale cromate2 buc., holdsuruburile, aracet D3.
Si o paranteza. Stii cumva de ce apa minerala imbuteliata in sticle este calitativ superioara celei imbuteliate in plastic? Ma refer de la acelasi producator. Borsec de exemplu. Cumpara/incearca si fa diferenta. Asa poate ai sa intelegi si tu cam cum stau lucrurile cu materialele sintetice. Inclusiv cele alimentare.
Scopul meu nu este sa fac educatie vizavi de aceasta problema. Dar ma asteptam din partea apicultorilor la mai multa seriozitate in ceea ce priveste materialele daunatoare sanatatii. Si aici intra f. multe din cele folosite in acest domeniu, din pacate, de unii apicultori. Culmea e ca unii fac chiar miere bio ambalata in borcane de plastic, sau polen ambalat in pungulite de plastic. Cine da aceste certificari o face ptr. bani. Nicidecum ptr. siguranta alimentara.
Aceasta postare chiar ca e ultima pe acest subiect. Traim intr-o tara libera si fiecare e liber sa aleaga si sa raspunda ptr. faptele sale.
Mult respect si bafta!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

#21
Citat din: Tamu din Mai 17, 2013, 11:38:06 PM

Scopul meu nu este sa fac educatie vizavi de aceasta problema. Dar ma asteptam din partea apicultorilor la mai multa seriozitate in ceea ce priveste materialele daunatoare sanatatii. Si aici intra f. multe din cele folosite in acest domeniu, din pacate, de unii apicultori. Culmea e ca unii fac chiar miere bio ambalata in borcane de plastic, sau polen ambalat in pungulite de plastic. Cine da aceste certificari o face ptr. bani. Nicidecum ptr. siguranta alimentara.
Aceasta postare chiar ca e ultima pe acest subiect. Traim intr-o tara libera si fiecare e liber sa aleaga si sa raspunda ptr. faptele sale.
Mult respect si bafta!

Multumesc pentru raspuns. Un singur amendament am la ceea ce ai spus mai sus. NU STUPUL FACE MIEREA!!! SANATATE MAXIMA SI BUTOAIE PLINE!!!

livulik

Citat din: Tamu din Mai 17, 2013, 11:38:06 PM
...
Si o paranteza. Stii cumva de ce apa minerala imbuteliata in sticle este calitativ superioara celei imbuteliate in plastic? Ma refer de la acelasi producator. Borsec de exemplu. Cumpara/incearca si fa diferenta. Asa poate ai sa intelegi si tu cam cum stau lucrurile cu materialele sintetice. Inclusiv cele alimentare.
...
datorita faptului ca PET-ul nu este perfect etans si permite mici schimburi de gaze interior/exterior?

Tamu

Re livulik:
Atnci cum explici ca apa din PET-uri e mai gazoasa ca cea din sticle. :) La apa plata daca faci o comparatie o sa observi diferente de gust si aceasta nu are gaz. Am dat exemplu cu apa ptr. ca acesta mi-a venit pe moment in minte, dar chestiunea e valabila la orice produse ambalate in plastic. PET-urile sunt ieftine, dar in acelasi timp toxice pentru orice produs tinut in ele. Deci ... .

Re SPYKAL:
Nu am spus ca stupul face mierea. Vizavi de amendament: NU STUPUL FACE MIEREA!!! Te rog ca pe viitor sa nu-mi pui vorbe-n gura. Stupul poate afecta calitatea vietii albinei, calitatea mierii si a produselor obtinute din acesta.  :hi:  :hi:  :hi:
Recomand o documentare mai serioasa pentru o viata sanatoasa.
Multa bafta la toata lumea!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

Citat din: Tamu din Mai 18, 2013, 10:42:19 AM

Nu am spus ca stupul face mierea. Vizavi de amendament: NU STUPUL FACE MIEREA!!! Te rog ca pe viitor sa nu-mi pui vorbe-n gura. Stupul poate afecta calitatea vietii albinei, calitatea mierii si a produselor obtinute din acesta.  :hi:  :hi:  :hi:
Recomand o documentare mai serioasa pentru o viata sanatoasa.
Multa bafta la toata lumea!
Fii te rog mai atent cand citesti postarile. Afirmatia.....NU STUPUL FACE MIEREA....imi apartine si nu am pus vorbe in gura nimanui. Atat am avut de spus!!!  :offtopic: SĂNĂTATE MAXIMĂ ȘI BUTOAIE PLINE!!!

Tamu

 :offtopic:
Aici nu se tin lectii de limba romana.
Dar ai afirmat asta:
CitatUn singur amendament am la ceea ce ai spus mai sus. NU STUPUL FACE MIEREA!!!
Daca nu intelegi sensul cuvintelor care le-ai scris, i-mi pare rau. EU NU AM SPUS CA STUPUL FACE MIEREA. Deci nu exista nici un amendament la subiect.
Apropo cum stai cu culesul, la noi e slabut.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

#26
Citat din: Tamu din Mai 18, 2013, 11:45:18 AM
Dar ai afirmat asta:
CitatUn singur amendament am la ceea ce ai spus mai sus. NU STUPUL FACE MIEREA!!!
Apropo cum stai cu culesul, la noi e slabut.

AMENDAMÉNT, amendamente, s. n. Îmbunătățire, modificare a unui text,.......

DAAAAAAA !!!! =)) =)) =)) VAD CA NE INTELEGEM........CA CUCII IN GURA.!!!! LAS-O CUM A CĂZUT!!! =)) =)) =)) Ce să spun?  Culesul este bunișor la noi.  :offtopic: