antivaroa

Creat de bismark, August 26, 2010, 08:53:25 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Tot  citind pe aceste saituri despre  aerisirea de pe fundul stupului ,am procedat astfel., am gaurit  cu un burghiu de 12 mm la mijlocul stupului  4 gauri peste care am fixat o plasa.  Si minune, cu toata caldura din vara asta nu am nici faguri deformati din cauza caldurii si nici paduchi pina acum.Si a crescut si cresterea familiilor.Am inceput sa renasc .Acum vreau sa vad daca are efect si asupra condensului pe timpul rece.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Eu zic ca impropriu i se spune acestui tip de fund antivaroa. Nu cred ca folosind acest fund putem diminua infestarea cu paraziti. Folosind acest tip de fund avem o buna ventilatie in stup. Este util deasemenea pentru a vedea gradul de infestare, dar asta numai in urma unui tratament. Altfel e posibil ca pe tablita de control sa nu gasim nici un parazit o lunga perioada de timp si familia sa aiba un mare grad de infestare.

antiopa din ardeal

  Nu cunosc cu exactitate etimologia expresiei "fund antivarroa" dar mi-am format urmatoarea impresie despre ceea ce inseamna acest tip de fund.
Prin utilizarea unei plase de sarma pe intreaga suprafata a fundului de lada creste eficacitatea tratamentelor antivarroa ecologice. Din cate stiu substantele pentru tratamentele antivarroa ecologice nu produc moartea parazitului ci o pierdere a capacitatii de orientare astfel incat odata trecuti prin plasa este f mica probabilitatea ca paduchii sa se intoarca pe albine. Credeti ca gresesc?

bucovineanu

Nu, nu gresesti. Dar chiar si cu folosirea acestui tip de fund cei care folosesc tratamente ecologice au mari probleme.

antiopa din ardeal

  Cred totusi ca majoritatea celor ce fac tratamente bio nu au fund antivarroa, abia acum incepe sa se foloseasca larg in tara noastra. Poate sa confirme cineva ca face tratamente bio cu fund antivarroa si are totusi probleme?

Kiwi Bee

Eu nu am folosit niciodata tablita de control sau hirtie autoedeziva pt. a controla cit de mare este infestatia cu varroa.
Cu toate ca stupii mei nu au plasa la fund .... inca ....... am in plan sa le aplic la toate.Nu am ierni grele ca si in RO dar am umiditate f. mare.
Fundul cu plasa in sine nu va face mare scamatorie.
Statisticile facute de cercetatori(aici in NZ totul se linge de la britanici si americani de parca alte natzii nar mai exista) spun ca folosind fundul de stup cu plasa ne putem scapa de cca. 30% a mitei varroa.
Albinele se mai scutura de ele.Avind plasa ele cad jos pe pamint.Se mai zice ca avind furnici in zona stupilor este de folos deoarece furnicile vor minca mitele varroaa cazute la pamint.
In scimb la stupii cu fund plin mitele se urca din nou pe albinele care circula pe podea astfel mitele ajung din nou pe rame.

Folosind si tratamente ne putem scapa de un procent mult mai mare.Unele tratamente ofera chiar 97%.

In plus nu masi opri aici.

Rama claditoare este minim tot asa de importanta ca si fundul cu plasa.

Pe vremea cind tata avea albine nu am avut probleme cu varroa.Nu am intilnito.Noi eram destul de izolati intre Arad si granitza cu Ungaria.In raza de cca. 8km precis nu erau alti stupari.

Asa ca doar aici in NZ am inceput sa folosesc rama claditoare cu multe avantaje.
Deabia am citeva celule cu puiet de trintori pe celelalte rame.Pot spune ca aproape in totalitate puietul de trintori de afla numai pe rama claditoare.
In momentul in care am celulele de trintori capacite, fara sa stau pe ginduri, decupez tot fagurele din rama claditoare si este bun de topit sau il bag intro galeata si pun capacul.Mai tirziu ....iarna topesc fagurii respectivi si alti faguri colectati dealungul sezonului.
Astfel mita varroa nu se prea poate inmultii in stup.... eventual in galeata in care nu va avea mincare si crapa de foame, hehehe.

Fundul cu plasa este de folos pt. mai multe lucruri.
Rama claditoare la fel.
La un nr. mai mic de mite varroa si tratamentele vor fi mai eficace.Asadar dezvoltarea rezistentei la tratament de catre mita varroa va fi mai greoaie + ca si firmele producatoare de tratament mentioneaza schimbarea tratamentului dupa 2-3 sezoane.

Eu cred ca nu putem spune ca doar un singur lucru ne va ajuta la combaterea mitei varroa.Folosind toate cele 3 lucruri mentionate mai sus vom putea avea cu adevart rezultate bune.



Kiwi Bee

Eu in primii ani aici in NZ am folosit ApiLife Var, tratament bio made in Italia.Nu am avut fund cu plasa si nu am fost multumit de tratament.Apoi am inceput sa aud de tot mai multi apicultori care au trecut la altceva.
Pe vremea aceea lam contactat pe prietenul meu din Arad care a lucrat si in Italia si mia spus din start sa nu folosesc ApiLife Var ca nu da rezultatul dorit.
Pe atunci nu aveam nici rama claditoare deci nu am o imagine intreaga referitor la acest tratament.

Ceea ce priveste acidul formic am auzit de rezultate destul de bune dar este mult mai comod cu Bayvarol, hehehe.
Sint multe alte lucruri care trebuie sa le indeplinesti ca sa devi apicultor BIO autorizat, deci am lasato balta cu tratamentul bio.


D006

Eu am toti stupi cu fund cu plasa si nu am facut niciodata tratament si pe hartie vad 2 - 5 varroa.
Dar am albine genetic antivarroa.

nicu68

ieri am facut la un stup tratament sa vad daca mai au varoua,rezultat bun doar 3 indivizi morti,nu le mai fac nimic pana la primavara

albinasebes

am inteles ca pe bio beevital merge mai bine, dar nici acesta cu rezultatele varachetului
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006


PAVEL

Pentru  cei  ce  sunt  interesati  de  stupi  cu  fundul de  plasa  "antivaroa" ,  am  facut  la  cineva  priceput  pe  12  rame in  cuib  si  doua  magazii  de  jumatate ,capac  cu  tabla  galvanizata  si  sub  tabla  un  osb  de  2 ,  la  un  pret  de  160 ron .Ce  ziceti ,este  avantajos ?

teoalbina

Beneficiarul este cel mai in masura sa aprecieze calitatea lucrarii. Eu am vazut pe net o oferta care mi s-a parut foarte avantajoasa: http://stupiibatranului.ro/index.php?pagina=lista_preturi Dar in privinta calitatii nu ma pot pronunta. Eu am luat de la ei rame si am fost multumit. Pentru stupi, ramane sa se pronunte beneficiarii...