Trecerea la apicultura PROFESIONISTA-constituirea unei ferme apicole de 500 stup

Creat de edy, Ianuarie 05, 2013, 09:08:25 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Cei care l-am tras de maneca pe autor sa mai scurteze "coada vulpii" am fost acuzati ca suntem necivilizati si facem misto. Dar cine a inceput? Cei care nu erau de acord cu el si nu veneau cu aplauze au fost etichetati cu diferite epitete. Unele afirmatii ale autorului sunt corecte, dar atunci cand vii sa te lauzi cu realizari demne de Batman risti sa nu fii crezut nici cand spui adevarul.

ioanardelean55


   In 4 ian. un coleg ( Cipriene ) il atentiona pe Edy ,,,ai grija ca astia te maninca ,,,,, si eu banuiam asa ceva dar nu am crezut ca se va intimpla asa de repede . Un alt coleg a intrebat ca eu dece nu spun ceva . In primul rind din cauza timpului , seara abia apucam sa citesc postarile si sa mai rspund la M.P. .iar acum cind am timp si as putea posta stau si ma intreb ,,,,EU CU CINE SA VOTEZ ,,, ???miar fi placut ca Edy sa fie lasat in pace pina isi termina teza ..dar na fost sa fie .dece vroiam lucrul acesta :?
  1. Am citit o carte scrisa de un apicultor din italia (undeva in nordul italiei ) spunea despre apicultorii italieni lucruri interesante si eram curios sa vad daca ce spune Edy se potriveste cu ce am citit . cei mai multi apicultori din italia sint din nord ,si fac pastoral in sud o distanta destul de mare fata de ce facem noi , apicultorii profesionisti detin de la 200 de stupi pina la citeva mii , autorul cartii avea 400 de fam . si spune ca face pastoral cu acesti stupi singur .  De aici putem trage citeva concluzii . Eu care cred ca dispun de aproare toata logistica si ca stiu f. mult ,consider (si asa si este ) ca sint mult mult in urma lor .
  2. Prin 1998 a venit la mine un italian cu o comanda de 10 000 mii rame si 500 de stupi am crezut ca este vreun comerciant dar din discutii mi-a spus ca el cu fratele lui au 3000 de stupi . iar mi s-au imuiat picioarele . ce era sa fac ? sa nu-l cred si sa-l dau afara fiind-ca minte ? nu va spun ce a mai urmat dar va pot spune ca nu ma mintit .
 
    Inchei si va spun ca regret ca sa intimplt asa ;si va pun intrebarea ???
   
,,,,,,,,,,,,   SI CU ASTA CE-AM FACUT ,,,,,,,,??????   
   
                    ,,COSTANTIN   TANASE ''

mosunick

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 13, 2013, 05:56:49 PM

   In 4 ian. un coleg ( Cipriene ) il atentiona pe Edy ,,,ai grija ca astia te maninca ,,,,, si eu banuiam asa ceva dar nu am crezut ca se va intimpla asa de repede . Un alt coleg a intrebat ca eu dece nu spun ceva . In primul rind din cauza timpului , seara abia apucam sa citesc postarile si sa mai rspund la M.P. .iar acum cind am timp si as putea posta stau si ma intreb ,,,,EU CU CINE SA VOTEZ ,,, ???miar fi placut ca Edy sa fie lasat in pace pina isi termina teza ..dar na fost sa fie .dece vroiam lucrul acesta :?
  1. Am citit o carte scrisa de un apicultor din italia (undeva in nordul italiei ) spunea despre apicultorii italieni lucruri interesante si eram curios sa vad daca ce spune Edy se potriveste cu ce am citit . cei mai multi apicultori din italia sint din nord ,si fac pastoral in sud o distanta destul de mare fata de ce facem noi , apicultorii profesionisti detin de la 200 de stupi pina la citeva mii , autorul cartii avea 400 de fam . si spune ca face pastoral cu acesti stupi singur .  De aici putem trage citeva concluzii . Eu care cred ca dispun de aproare toata logistica si ca stiu f. mult ,consider (si asa si este ) ca sint mult mult in urma lor .
  2. Prin 1998 a venit la mine un italian cu o comanda de 10 000 mii rame si 500 de stupi am crezut ca este vreun comerciant dar din discutii mi-a spus ca el cu fratele lui au 3000 de stupi . iar mi s-au imuiat picioarele . ce era sa fac ? sa nu-l cred si sa-l dau afara fiind-ca minte ? nu va spun ce a mai urmat dar va pot spune ca nu ma mintit .
 
    Inchei si va spun ca regret ca sa intimplt asa ;si va pun intrebarea ???
   
,,,,,,,,,,,,   SI CU ASTA CE-AM FACUT ,,,,,,,,??????   
   
                    ,,COSTANTIN   TANASE ''
Lucrurile se cern de la sine...Oricum ar fi vorbele grele de aici nu vor face pe nimeni sa nu isi duca la bun sfarsit planul propriu. De-aia mi se pare absurd mosurd modul de abordare. Ca omul nu vrea decat sa spuna ceva. Nu vrea sa impuna nimic. Deci nu are cum sa fie un minus...
Din pacate sunt in asentimentul dvs. si as fi vrut sa citesc ceva ce nu s-a mai scris pe aici, numai ca sunt unii care se simt amenintati... Nu stiu de ce se simt asa, dar cu siguranta ei stiu, chiar de nu o recunosc.
Pace!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

doinel

Pentru Dragos: Intru totul deacord cu ..desteptul si prostul".Pentru Romikele,fara sa fiu inteles gresit:Dragos.Pupemea,Bobalca A.,Batranul ,ETC.....(ar trebui sa scriu zeci de nume) sunt APICULTORI de la care am invatat MUUULTE despre apicultura in 12 ani ,de cand ma ocup de stupi.Am citit si am VAZUT MII DE POZE SI FILMULETE DE LA EI. Stiu cine sunt si cum arata.NORMAL ca nu as putea  sa-i jignesc daca din ce posteaza, ceva  nu-mi place. Eu stiu cine sunt ei si ei (as fi onorat) pot vedea cine sunt eu din pozele mele. Adica discutia se face intre OAMENI (apicultori) CARE NU SE ASCUND.Cei care se ascund in spatele unei porecle sau ,,isi pastreaza intimitatea",se supara degeaba. Teoria ca teoria,practica ne omoara.    :yes: :thanks:                                                                                                  http://doinel.sunphoto.ro         

valter

Citat din: mosunick din Ianuarie 13, 2013, 06:01:37 PM
Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 13, 2013, 05:56:49 PM

   In 4 ian. un coleg ( Cipriene ) il atentiona pe Edy ,,,ai grija ca astia te maninca ,,,,, si eu banuiam asa ceva dar nu am crezut ca se va intimpla asa de repede .

Din pacate sunt in asentimentul dvs. si as fi vrut sa citesc ceva ce nu s-a mai scris pe aici, numai ca sunt unii care se simt amenintati... Nu stiu de ce se simt asa, dar cu siguranta ei stiu, chiar de nu o recunosc.
Pace!

Mai fratilor! vad ca dumneavoastra considerati incidentul cu edy o jonglerie facuta de ''unii'' sa nu afle ''altii'' cum e cu profesionalismul. Cred ca aveti mare dreptate...si eu imi cer scuze ca sunt brutal, nesimtit, rau intentionat si lovit in propriile interese de domnul edy.Sa scrie frate cat al tin degetele...dar daca bate campii sa nu va suparati eu am sa-l regulez.
Drept urmare , putem corecta lucrurile si sa se dovedeasca clar si fara echivoc ca eu sunt un nemernic, bolnav de propria-mi imagine...om de nimic , care loveste in interesul acestui forum pentru a-mi cladi pe spinarea covoiata a domnului edy imaginea de mare profesionist.

ps. Incercam sa vad si eu cum pot sa devin profesionist...de cand cu edy..mi-a trecut.
va pup cu drag.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

ioanardelean55


   Sa scrie frate cat al tin degetele...dar daca bate campii sa nu va suparati eu am sa-l regulez.
    =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
    Domnu Valter stai linistit lasa omu in pace ,asta sa o faci daca-ti cere bani de tastatura . :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Alutus

Citat din: romikele din Ianuarie 11, 2013, 03:05:10 PM
Citat din: Alutus din Ianuarie 11, 2013, 02:47:47 PM
...poate esti Speedy Gonzales cu chiloti din tabla(stainless steel)

Dar tu cine esti?

Din acest moment orice anonim care persifleaza sau adreseaza jigniri lui edy, va primi interdictie la postari.
Alutus, daca ai ceva de zis, mai intai te prezinti, apoi contactezi pe privat pe cel cu care ai polemici.
Regret nespus sfanta  indignare, generata de mentionarea acelui personaj mexican. Unul  mai eficient, mai cunoscut, si foarte respectat ar fi Robin Hood, a man in Tights. Curajos nevoie mare si tare indemanatic. Cu o mana-si tine the tights (magh. in original) , iar cu cealalta il barbiereste cu ascutita-i spada, pe seriful din Nottinghamshire (o statiune estivala de pe langa Balaton lake) .
 
Sa nu uiti Darie!

stefeug

de ce nu curata un moderator topicurile de postari non-apicole .... oare nu ar trebui modificat regulamentul ... ca sa nu se mai permita atatea jigniri ... si sa se posteze strict pe teme apicole (on topic)? ca altfel ... nu stiu unde se va ajunge cu libertatea de exprimare si democratia prost inteleasa. nu cred ca suntem un popor pregatit pentru asa ceva ... cu parere de rau o spune un om care a petrecut destul in strainatate, atat in Europa cat si in afara Europei.
Daca nu veti institui reguli care sa fie si respectate .. in curand forumul se va autodesfiinta sau nu va mai fi apicol! si e pacat!

si inca ceva ... am 20 de ani de apicultura hobby si 35 de colonii, stationar! poate de acum incolo sa mai cresc, dar in niciun caz nu voi depasi 200-250 pe doua vetre.

romikele

Momentan nu e timp pentru asa ceva, se intervine doar in cazuri deosebite.
Cu ocazia implinirii a 3 ani de la lansarea noului Apiardeal, acest forum va fi arhivat si voi lansa o versiune noua, cu exact aceleasi subiecte si cu repararea erorilor si lipsurilor din acest moment.
Din forumul curent se va transfera/adauga doar informatia de valoare, sistematizata, pentru ca acum unele idei se regasesc pe 3, 4 topicuri similare.
Este mult de munca, asa ca e nevoie de rabdare si... ce-o mai fi.

Multumim ca sunteti alturi de familia Apiardeal si va dorim impliniri pe toate planurile in noul an!
:hi:

Alutus

Citat din: bio din Ianuarie 12, 2013, 07:41:52 PM
...in fiecare iarna stau la gura sobei si visez frumos...
Fericitule. Eu am incalzire prin podea. Castigat ridendo moris.
Sa nu uiti Darie!

ioanardelean55


D006


romikele

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 14, 2013, 07:46:48 PM


    Ce ziceti poate continua Edy ?

Edy a renuntat sa mai posteze in urma insultelor gratuite cu care a fost gratulat.

D006

 BIne , bine , nu mai posteaza dar cum ramane cu excursia la azienda lui ?
 
In loc de PS. Edy ,ori suntem barbati , ori ce suntem ????  hai lasa supararea si revino in forta , eu unul te astept !

ioanardelean55

   Undeva prin nordul Italiei . :rotfl: :rotfl: :rotfl:
   
  Edy ! spiritele s-au mai linistit , sigur acum poti continua ,lasa supararea ,  @};-



   Si eu te sustin