Ierneaza corect?

Creat de badguy_goodguy, Noiembrie 05, 2011, 10:10:36 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

PS: a se citit "taran" = cineva care face apicultura traditionala si nu moderna. 

   :zzz:  ai citit pe forum shi ai dat gresh atunci incearca shi invatza de la cei care practica ceace ai relatat mai sus  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Calin Catalin

Citat din: badguy_goodguy din Decembrie 29, 2011, 10:54:03 AM
Mda. Iarna trecuta am iernat 12 familii si au murit 6.. Iarna asta am cam 30 de familii pe cap :p
Nu cred ca banuiti ce emotii am pe mine, chiar daca anul trecut stupii pana in februarie erau toti12 vii. ( au murit prin martiec cand m-am dus a ele erau decedate... chiar daca le-am dat f. mult sirop atat vara cat si toamna, suna cunoscut nu? )

Iarna asta le-am strans la maxim, am mai scos si rame am scutarat albinele de pe ramele unde erau putine, experiment cu tot ce e pe forum ,acuma normal ca ma intreb "au mancare, nu au mancare, pun turta cum face tzaranu, le pun un suc de nailon peste el cum face tzaranul, pun tavita antivarou la loc cum ar face un tzaran,etc"

De abia astept sa le vad ok in februarie-martie.

PS: a se citit "taran" = cineva care face apicultura traditionala si nu moderna.

Ati aflat de ce v-au murit cei 6 in primavara trecuta?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dorindafi

indiferent care ar fi fost cauza eu cred ca tot timpul omul are de invatzat
ceace postam noi pe forum nu este tot una cu ceace facem pe teren ca difera teoria de practica
asha ca cei cu mai putzina experientza de apicultura/mai incepatori nu ne strica sa-i vizitam din cand in cand pe cei care au inceput mai devreme  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Calin Catalin

Citat din: dorindafi din Decembrie 29, 2011, 05:07:17 PM
indiferent care ar fi fost cauza eu cred ca tot timpul omul are de invatzat
ceace postam noi pe forum nu este tot una cu ceace facem pe teren ca difera teoria de practica
asha ca cei cu mai putzina experientza de apicultura/mai incepatori nu ne strica sa-i vizitam din cand in cand pe cei care au inceput mai devreme  :nod:

:bravo: :yes:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

cocobeny

De acord cu tine, numai sa fie si ei de acord sa ne primeasca, unde am eu stupii m-ai are cineva care au fost apicultori din tata-nfiu, dar nu vrea nici sa imi zica o vb. buna sau un sfat bun, din contra ma descurajeaza ca apicultura este f. grea s inu mai merge ca pe vremurile lui bunicuso, si ar mai fi mai multe de spus despre acest rauvoitor apicultor, nu zic ca toti sant la fel am si alti prietenu apicultori care i-mi arata si imi zice din toata experienta lor...  :hi: : sampanie:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

badguy_goodguy

#80
Citat din: clncatalin din Decembrie 29, 2011, 04:30:16 PM
Ati aflat de ce v-au murit cei 6 in primavara trecuta?

Da, am ascultat pe toti "batranii" si de 1 ianuarie m-am dus sa le dau de mancare (cate 1 kg de turta de zahar cu miere, si 500 grame de proteica ca oricum nu se apuca de ea pana cand nu incep ouatul, iar daca e prea frig nu se duc in coltul unde se pune pastura) . Am observat totodata ca aveau foarte multa mancare, asa ca nu am mai trecut la ele pana in primele zile din  martie :|  (dupa 2 luni) , am lasat albinele sa ierneaza pe cate rame vroiau, am avut 1 familie pe 10 rame,  doua pe  8 rame, si restul pe 5-7 rame, si surpriza, mda au murit de foame! le-am gasit cu capul in faguri! Si ghiciti care au murit si care au ramas? Da cele pe 10 rame au murit! Ce sa mai zic ca de toamna am avut grija sa fie o rama goala si langa ea unele pline cu miere, sa aiba unde sa se incalzeasca albinele.... sa asigur spatiu de ouat matcii pe timp de iarna...

Anul acesta le-am cam inghesuit... daca inainte ghemul era pe 30-50% pe lungimea ramei acuma e pe la 70-80%, am pus rame la descapacit, nu mi-a pasat ca nu va putea oua matca in decembrie (ca oricum nu are unde sa oua si de ce sa oua) etc, am si distantat un pic ramele. Mi-a fost sincer frica sa le iernez fortat pe 5 rame in loc de 7-8 (pe cate ar fi stat ele daca nu le deranjam) nici nu au apucat inca sa se miste, dar sunt ok. Sper sa nu am probleme cand li se va termina mancarea iar ghemul se va misca de la urdinis catre peretele din spate al stupului, nu ? albinele se hranesc una pe alta... (sper).
Stie cineva cam cat la suta pe lungimea ramei trebuie sa fie ghemul? am vazut de obicei ca daca le lasi de capul lor e maxim 30-50% ... la mine e 7-80% e problema?


In ceea ce priveste aranjarea de iarna cu un singur stup am avut problema, ca m-a fentat
! L-am crezut slab, insa el a inceput sa isi formeze ghemul jos pe rama. Am crezut ca incape doar pe 3 intervale , deci i-am pus 4 rame, si acuma stau albinele pe marginile dintre polistiren si rame, dar sunt ok, au mancare si acolo. Mi-a zis cineva sa le adaug inca o rama cu miere, nu stiu ce sa fac sincer.


Am fost pe data de 2-3 la ele, unele au facut zbor de curatiere altele nu, unele miscau deja in ghem  in altele ghemul statea nemiscat pana cand le-am facut un pic de tratament cu bee vital. (au fost cam 12-14 grade afara si soare). Totusi cam multe albine moarte. Pe fundul stupului erau albine moarte si urme de ceara. Am luat cateva sute in total din mai multi stupi, nu am observat pe ele urme de varoua, imi era frica ca eu doar Bee Vital folosii. In rest cate 2-3 albine moarte deasupra pe rame, 10-20 de albine prin hranitor, cam 1-2 cana de albine moarta in total/stup , insa nu au scos-o afara....

In stupul cu probleme albinele scoase de mine afara erau mai mici decat celalte, semn ca puteau fi din toamna cum zicea cineva de pe forum. A trebuit sa intervin deoarce toate orificiile erau infundate cu albine moarte, inclusiv urdinisul (am colector de polen incorporat in stup, [2 urdinisuri, unul normal, unul pt. a colecta polen]

PS: La un stupar i-au iesit albinele la curatenie afara de ziceai ca e vara, dar ale mele doar 30-50 maxim, de ce? Le-a stimulat cu ceva sau ce le-a facut?

In concluzie pana acuma sunt multumit. Voi mai trece pe la ele tot la 2 saptamani. Am zis ca sa incep sa stimulez familiile puternice din data de 1 februarie si pe cele mai slabe din data de 14, si sa transvazez eventual ceva rame cu puiet. Astept pareri.


florin_apis

Parerea mea ca ai facut bine.Pun si o poza de la mine cu un stup pus la iernat.

dorindafi

la toate ai insarmarea pe vertical?
nu mi se alege bine,ce model de rama ai?  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan motu

nu poti sa faci nimic in majoritatea cazurilor cu incepatorii pt ca nu accepta,orice leai sspune ei sunt doxa in domeniu,de la orice discutie tinuta in domeniu apicol ei ajung in secunda doi la calcule,de multe ori le spun mai pana ai voie sa faci calcule trebuie cel putin 3 ani experienta

marian67stroe

Toti am fost asa,numai ca unii au mai uitat cand au fost incepatori si nu mai baga pe ceilalti in seama:))
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

tassevasi


RazvanTi

1: AHHH ce frumoase is ME-urile lu' nenea  :D
2: cata zapada de 1 martie la aia  :uimit:
3: are rame de plastic in caturi :wink:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro