Ierneaza corect?

Creat de badguy_goodguy, Noiembrie 05, 2011, 10:10:36 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Da, ghemul are dinamica lui, se desface, se contracta in functie de variatiile termice.
Dar spune-mi sincer Johny, cum ai reactionat cand l-ai vazut asa? Ce ai facut?
Te-ai uitat un pic sa vezi daca are coroane cu miere(pe deasupra ramelor bineinteles, fara sa le scoti), ori ba?
Ce temperatura era atunci afara? Iti aduci aminte?

Apropo de cutume vechi in apicultura, care au fost verificate sau nu pe parcursul timpului, cred ca ar fi benefica deschiderea unui astfel de topic, cu subiecte practice care au fost enuntate in trecut si confirmate sau infirmate de practica moderna/industriala.
Cum s-a realizat si cu subiectele  despre ME, fund antivaroua, iernari, folie, etc.
Cu replici fondate pe practica, nu enuntate scolastic.

Bătrânul

Eu sint unul dintre "habarnisti "!  Am observat ca familia din 2010 era pe 10 rame iar acum vorbest de " 3 intervale " adica de 2 rame. O mica diferenta  :thanks:

jonny_it

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 24, 2011, 08:07:33 AM
Da, ghemul are dinamica lui, se desface, se contracta in functie de variatiile termice.
Dar spune-mi sincer Johny, cum ai reactionat cand l-ai vazut asa? Ce ai facut?
Te-ai uitat un pic sa vezi daca are coroane cu miere(pe deasupra ramelor bineinteles, fara sa le scoti), ori ba?
Ce temperatura era atunci afara? Iti aduci aminte?

Cum am reactionat? Am pus ziarele si capacul inapoi, am deschis poarta si m-am dus acasa linistit(bineinteles nu inainte de a merge 4 km pe un drum de tara si cu multe emotii pentru ca este gheata/panta, etc).
In momentul cand am in caiet/calculator detalii despre fiecare familie bagata pe iarna nu este nevoie sa stai tot timpul cu ochii pe ele.
Am deschis/fotografiat familia respectiva pentru ca era cea mai puternica si eram curios cum ierneaza si daca a inceput matca activitatea.
Afara erau intre 0 si 5 grade altfel nu ma duceam la albine.

jonny_it

Citat din: Batrinul din Noiembrie 24, 2011, 09:24:42 AM
Eu sint unul dintre "habarnisti "!  Am observat ca familia din 2010 era pe 10 rame iar acum vorbest de " 3 intervale " adica de 2 rame. O mica diferenta  :thanks:

3 intervale = 4 rame  :)

Bistriteanul

Cred ca batrinul s-a referit la faptul ca la 3 intervale ai 2 rame cu/de albina, iar in stup ai desigur 4 rame cu miere/pastura.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Bătrânul

Citat din: Bistriteanul din Noiembrie 24, 2011, 10:13:31 AM
Cred ca batrinul s-a referit la faptul ca la 3 intervale ai 2 rame cu/de albina, iar in stup ai desigur 4 rame cu miere/pastura.
Ai dreptate . Noi "habarnistii" numaram ramele acoperite pe amindoua partile cu albine . Deci: 3 intervale = 2 RAME :nod:

POSTASUL

astazi am gasit la una din fam. cateva albine moarte pe scandurica de zbor, am luat o sarma si am tras dinauntru , am scos cam multe albine moarte , stupul are grosimea de 2,5 restul ai am de 5 cm , sa fie din aceasta cauza ??sau tratamentele din toamna nu siau facut efectul , mentionez ca la aceasta fam avea inca puiet atunci cand leam inpachetat , se mai poate intervenii cumva ??  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Ce inseamna multe? Oricum acum nu ai ce sa la faci.

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 25, 2011, 05:18:43 PM
Ce inseamna multe? Oricum acum nu ai ce sa la faci.
pe scandurica erau 5-6 si cu sarma am scos cam un pumn de albine  si multa capaceala sau rosatura  de culoare maro :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

filip

Grosimea lazii nu-i responsabila de moartea albinelor.E noiembrie cu minus ceva grade,pe principiul asta in ianuarie la minus 20 de grade nu vom mai avea albine.
Daca ai avut zile cu peste 12 grade albinele moarte au fost scoase de albine.

Un pumn e mult,verifica daca albinele sunt fara cap,in cazul asta ai soarec in stup.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Sunt cam multe totusi. Vezi daca peste cateva zile mai gasesti si altele pe fund.

mape 48-petru manea

timpul sa racit si ghemul sa restrans parasind puietul care zici ca mai era la impachetare
acel puiet a murit inainte de eclozare sau nu mai era viabil si a cazut pe fundul stupului si albinele in ore mai calduroase fac curatenie
trebuie sa vezi daca ai albine tinere printre cele moarte---- si eu am observat la mine treaba asta la unele familii unde cele mai multe albine moarte erau tinere care nu au apucat sa consume hrana sa-si faca corpul gras

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 25, 2011, 05:25:30 PM
Sunt cam multe totusi. Vezi daca peste cateva zile mai gasesti si altele pe fund.
donu Bucovineanu nu vam ascultat si  ati avut perfecta dreptate intro postare din vara cand miati spus ca leam slabit prea tare [ cand am facut nucleii +roi] , la inpachetare au fost pe 4,5, 6 ram. si inca o greseala pe care am facuto a fost ca am inceput stimulatul tarziu cam pe 15 sept dar asta e cine nu baga la cap ca mine sa pateasca . Aviz incepatorilor care vrem sa le inmultim peste noapte :nono:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

badguy_goodguy

Ar mai putea fi daca ghemul nu e prea strans, iar unele albine se prind cate 5-10 intrun "mini ghem". acele albine mor pe rama.... din cauza frigului :) Am patit si eu cand lasat rame aiurea de pe diafragma :) Acuma am scos ramele :)


POSTASUL

rame dupa diafragma nu sunt[exclus] , fam. sunt inpachetate la inceputul lui  oct. , stranse bine pe 4 ,5 ,6  rame dar la acea vreme ful de albine si ne mai fiind deranjate [liniste deplina :nod:] control doar auditiv cu furtunasul la urdinis , o sa urmaresc zilele urmatoare sa vad daca mai gasesc albine moarte , sar putea sa fie cum zicea nea Petrica   ^:)^
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.