Ierneaza corect?

Creat de badguy_goodguy, Noiembrie 05, 2011, 10:10:36 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Las-o balta, nu stiu de ce nu te astamperi. SCOATE RAMELE DE DUPA DIAFRAGMA SI LASA ALBINELE IN PACE DACA VREI SA IASA IN PRIMAVARA.

andrei_calinescu

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 07, 2011, 08:04:55 PM
Las-o balta, nu stiu de ce nu te astamperi. SCOATE RAMELE DE DUPA DIAFRAGMA SI LASA ALBINELE IN PACE DACA VREI SA IASA IN PRIMAVARA.

La fel te dojenesc si eu, sa le lasi in pace; treaba cu rama la perete era numai daca vrei in ruptul capului sa scapi de miere.
Din cate spui tu, rama de pastura e prima langa peretele stupului. Gresit.
Introdu-o ca a doua rama.
Rama care trebuie sa fie golita de miere, bag-o langa peretele opus diafragmei ,lipita de perete.
E  doar un artificiu sa le faci drumul mai scurt albinelor.

sopy

Problema : dupa restrangerea cuiburilor si aranjarea ramelor (cele mai pline ,aprox. 90% asezate pe margini )am constatat la un control ca albinele au descapacit ramele marginase si in mod special lateralele exterioare ale acestora (partea dinspre peretele cuibului si dinspre diafragma ) si au tras mierea (siropul)in mijlocul cuibului !!! Bineinteles ca acum aceasta "miere"este descapacita .Ar fi ceva ...probleme ???

mape 48-petru manea

nu sunt probleme di aceasta cauza ,ele au dus mierea unde fac ghemul de iernare
albinele stiu ce fac

badguy_goodguy

Ok, am fost astazi la ele... la -2 grade am deschis cativa stupi si erau la fel ca in video sus pe rame, si nu pareau sa aibe probleme... Ierneaza aproape in fundul gol ,avand stupi cu colector de polen raman gaurile de la colector deschise peste iarna...


Problema e ca inca sunt sus pe rame si isi baga in mod continuu capul prin sita dorind probabil sa se ridice si mai sus...,  e ok sa aiba acolo ghemul?

Am scos ramele suplimentare, au cam dus din miere intre timp, nu toata dar au dus. Am gasit cate 2-3 albine pe unele rame moarte, cel mai probabil din cauza frigului. Pe o rama am gasit 3 ghemuri de 5-10 albine prinse laolta care au murit de frig (un ghem cu capul in celule goale, pe ramele goale lasate in stup dupa diagrama bineinteles)

Unde sa le pun benzile de mavriol? sincer, mai mult am tratat cu biovital din comoditate. (si nu am reusit sa dau tratament cu varachet dupa ce si-au incheiat ouatul matca...)





cristi ciuc

N-ar fi multe de spus după ce s-a spus până acum, dar totuşi tratamentul cu varachet este prioritar.
După împachetare şi efectuarea tratamentului nu prea ar fi motive de umblat la stupi până la debutul lui februarie, ori eu observ că le controlezi sistematic, fie că sunt -2 grade, fie 15 grade.
Aşa am făcut şi eu în prima iarnă când am iernat albine şi finalitatea cred că o bănuieşte toată lumea.
La aceste temperaturi albinele nu prea au chef de castinguri video.

Bătrânul

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 19, 2011, 10:44:40 PM
Ok, am fost astazi la ele... la -2 grade am deschis cativa stupi si erau la fel ca in video sus pe rame, si nu pareau sa aibe probleme... Ierneaza aproape in fundul gol ,avand stupi cu colector de polen raman gaurile de la colector deschise peste iarna...


Problema e ca inca sunt sus pe rame si isi baga in mod continuu capul prin sita dorind probabil sa se ridice si mai sus...,  e ok sa aiba acolo ghemul?

Am scos ramele suplimentare, au cam dus din miere intre timp, nu toata dar au dus. Am gasit cate 2-3 albine pe unele rame moarte, cel mai probabil din cauza frigului. Pe o rama am gasit 3 ghemuri de 5-10 albine prinse laolta care au murit de frig (un ghem cu capul in celule goale, pe ramele goale lasate in stup dupa diagrama bineinteles)

Unde sa le pun benzile de mavriol? sincer, mai mult am tratat cu biovital din comoditate. (si nu am reusit sa dau tratament cu varachet dupa ce si-au incheiat ouatul matca...)
Nu pune benzile nicaieri. Acele familii vor pieri inainte de iesirea din iarna Pacat !!!! Daca deja le lipseste mierea pentru incalzit........ (dupa cele descrise de tine mai sus) Ma doare inima  :rusine: :rusine: :sad:

POSTASUL

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 19, 2011, 10:44:40 PM
Ok, am fost astazi la ele... la -2 grade am deschis cativa stupi si erau la fel ca in video sus pe rame, si nu pareau sa aibe probleme... Ierneaza aproape in fundul gol ,avand stupi cu colector de polen raman gaurile de la colector deschise peste iarna...


Problema e ca inca sunt sus pe rame si isi baga in mod continuu capul prin sita dorind probabil sa se ridice si mai sus...,  e ok sa aiba acolo ghemul?

Am scos ramele suplimentare, au cam dus din miere intre timp, nu toata dar au dus. Am gasit cate 2-3 albine pe unele rame moarte, cel mai probabil din cauza frigului. Pe o rama am gasit 3 ghemuri de 5-10 albine prinse laolta care au murit de frig (un ghem cu capul in celule goale, pe ramele goale lasate in stup dupa diagrama bineinteles)

Unde sa le pun benzile de mavriol? sincer, mai mult am tratat cu biovital din comoditate. (si nu am reusit sa dau tratament cu varachet dupa ce si-au incheiat ouatul matca...)
esti de speriat mai frate  :uimit:, inseamna ca degeaba sau ostenit acesti oameni sa ti raspunda la intrebari ca nu ai invatat absolut nimic , pacat de albinute  :yellowcard: pai tu deranjezi albinele la -2grade??  :uimit:  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dan motu

mai frate,asculta de cei cu experienta ,nici unul nu tea invatat rau,asta daca vrei sa mai ai pe primavara ceva in cufere,ce cauti tu acum la minus 2 grade in ei,lasai in pace si nui deranja,ascultai doar de la urdinis,pana dupa 15 ianuarie nu mai ai ce cauta la capace

filip

Ieri am fost la un prieten,apicultor incepator.
Am impachetat stupii pentru iarna findca el nu a facut operatia asta.Cand a cumparat stupii a primit urmatorul sfat:
Tu faci tratamente doar,restul face albina!
Desi miere era suficienta in stupi,albina se stabilise pe rame in care erau doar sute de grame de miere.Un ger de cateva zile ar fi fost suficient sa omoara albinele.
Ok,am scos ramele goale in timpul amiezei,am scuturat albina in lada,am asteptat pana s-a retras albinele pe ramele cu miere{riscul sa ramana matca dupa diafragma}.In cazul cand ramane matca dupa diafragma albinele vor forma ghemul acolo.
Surpriza : la un roi de anul acesta matca a inceput ponta!
Are o palma de puiet,oua,larve,puiet capacit in varsta de 2 saptamani.
Pentru incepatorii:
Cand albina zboara afara puteti face un control scurt pentru a vedea daca ghemul e format corect.
Daca hrana e suficienta,lasati albinele in pace.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  La noi, sambata maxima a fost +1,2 grade Celsius. Duminica maxima a fost negativa, -1 grad.

  "Quod licet Jovi, non licet bovi.", adica ce e permis lui Jupiter nu e permis la un bou. Aplicand aici, ce se poate face in Banat nu se potriveste sa zic la mine sau in Secuime. Deea tot insist ca cei care cer sfaturi sau dau sfaturi pe forum sa-si inscrie la date personale zona in care are stupina, altfel ar putea primi sfaturi nepotrivite pentru stupii lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apicmd

Salut pe  toti!!Cu  riscul  sa fiu  hulit :) am  shi  eu o intrebare.astazi erau  vreo  5-7 grade shi am vrut sa vad ce  fac albinele. am deschis  doar  un singur  stup  shi am  observat ca albinele erau  comprimate pe  mijlocul  ramii.asa in toate cele 3 intervale.estebine sau  nu?
BPR!!!!

jonny_it

Citat din: apicmd din Noiembrie 23, 2011, 09:50:08 AM
Salut pe  toti!!Cu  riscul  sa fiu  hulit :) am  shi  eu o intrebare.astazi erau  vreo  5-7 grade shi am vrut sa vad ce  fac albinele. am deschis  doar  un singur  stup  shi am  observat ca albinele erau  comprimate pe  mijlocul  ramii.asa in toate cele 3 intervale.estebine sau  nu?

Daca au miere este bine oricunde ar fi.
Nu este bine sa tot ridici capacele si sa le deranjezi!  :nono:

filip

O regula importanta in apicultura spune.
Cand albina nu e vazuta cand ridici podisorulinseamna ca ghemul e format jos si exista miere in partea de sus.Cand albina e sub podisor acum e o problema,insuficienta miere ori ghemul format gresit pe rame goale.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jonny_it

Citat din: filip din Noiembrie 23, 2011, 02:39:17 PM
O regula importanta in apicultura spune.
Cand albina nu e vazuta cand ridici podisorulinseamna ca ghemul e format jos si exista miere in partea de sus.Cand albina e sub podisor acum e o problema,insuficienta miere ori ghemul format gresit pe rame goale.

Multe reguli din astea sunt gresite sau nu se aplica.

Poza din ianuarie 2010 - o familie ca in imaginea de mai jos: 9 intervale full cu albina. Din ce imi aduc aminte nu cred ca a primit nimic in primavara, adica a trecut iarna doar cu rezerva din toamna si totusi in ianuarie era sub sita.

Deci se aplica regula? ... multe reguli din astea sunt facute de habarnisti/profesori online/offline/etc  :)