IARNA - rama de pastura

Creat de badguy_goodguy, Octombrie 31, 2011, 11:00:03 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Buna ziua,

Am observat ca 50% dintre familiile de albine nu si-au facut ghemul de iernare peste rama de pastura, lazandu-o descoperit-o, in timp ce celalte 50% au acoperit cu ghemul si rama de pastura.

Cum ar trebui sa procedez? Sa le las la toate rama de pastura in ghem sau in afara? Intr-un fel nu stiu daca albinele de pe rama de pastura vor supravietui ... in alt fel daca nu e in ghem ... albinele nu vor beneficia de hrana proteica.


bucovineanu

Nu a fost strans suficient cuibul. Obligatoriu pastura trebuie sa fie acoperita de albine. Altfel sigur va mucegai, fiind higroscopica.

badguy_goodguy

Aha, va multumesc. Eu imi faceam probleme, ca  nu cumva albinele sa moara de foame daca incorporeaza in ghem rama cu pastura.

andrei_calinescu

#3
Fii linistit Badguy,

Si in celulele cu miere, in unele, in prima treime sau jumatate se gaseste pastura, peste care albinele au garnisit cu miere.
Asa ca hrana proteica se gaseste si in ramele cu miere capacita.
A doua la mana rama aceea cu pastura trebuie sa aiba si ea o coronita cu miere si sa nu fie ultima in cuib.
Daca iernezi pe 6 rame sa fie a cincea rama spre diafragma(asta cu conditia sa ai albine pe toate cele 5 intervale).