Videouri roiuri - rog parere

Creat de badguy_goodguy, August 31, 2011, 12:15:08 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Am in jur de 20 de roiuri ca acesta



Matci tinere de anul acesta.  Pana acuma matcile au fost stimulate de 2 ori cu 1 kg de sirop 1:1, si cu cate 200 grame de polen amestecat cu lapte praf. + cand le-am pus la impercheat le-am oferit cate3 rame cu puiet scuturate + 1 rama cu puiet capacit. Sunt in varsta de cam maxim 2 luni :)
Ce ar trebui sa fac  sa le introduc fara probleme in iarna [si sa le revad in primavara]? Inca 4-8-10 litri de sirop, F40 poate? Eu zic ca mai bine stimulez decat sa fac 'hranire de complete luna viitoare"...




ilalexandru

Dupa mine, in primavara, nu o sa mai ai mare parte din acesti asa numiti roi. Asa arata la mine nucleele la vremea asta. IN primul rand, albina putinam, apoi miere foarte putina si la sfarsit, uzura albinei in perioada imediat urmatoare. Asta nu se cheama apicultura

badguy_goodguy

Ok. Recomandari? sa le mai pun inca 1-2 rame de puiet capacit?

azi doar am stimulat...

ilalexandru

De unde iei tu acel puiet capacit?

badguy_goodguy


ilalexandru

 DE cand ai stupi si cu cate familii de albine ai inceput.

badguy_goodguy

#6
2 ani
cu 2 famili am inceput, acuma am 17 familii mature, si 20 de roiuri pe 4-5 rame, am avut o familie unde matca oua ca nebuna, si din ea am tras majoritatea matcilor.

Acuma sa vedem ....

PS: Culmea e ca azi iarna (sau azi primvara) mi-au murit fix 3 familii care erau una pe 10 si doua pe 8 rame, lol ... li s-a terminat mancarea si au murit, descoperit moarte in februarie cand m-am dus sa le vad.



ilalexandru

DAca familiile sunt acum pe 6-8 rame de albina, in iarna o sa intre pe 4-6 rame maxim. Pt a sta fara grija iarna, ramele pe care o sa ierneze familia de albine, trebuie sa aiba minim 2-2,5 kg miere.
CE intelegi tu ca oua ca nebuna matca respectiva? CA o familie normala, in timpul verii are cam 6-8 rame de puiet. Daca aveai mai mult, inseamna ca matca respectiva era de "carne" si in concluzie ai facut un lucru cam rau prin faptul ca ai tras matca din familia respectiva. O sa ai mult puiet si miere mai putina

badguy_goodguy

Poi, am avut o familie unde prin iunie-iulie matca avea mereu in jur de 15 rame cu puiet, dar sincer sa fiu nu ma pot plange ca as fi scos putin de salcam, cel putin alti stupari de prin zona au fost uimiti. Cam 9 rame 1/1 pline la salcam/familie + 1 cornita de miere la ramele cu puiet din cuib. Ceea ce a insemnat f. mult pt. mine avand in vedere foametea ce a fost prin stupi in primavara.






andrei_calinescu

Badguy e de rau.
Nu inteleg de ce sunt 6 rame acolo, cand daca scuturi albinele alea nu ocupa mai mult de 1,5 intervale.
Daca strangi albina aia din ei, ocupa cu ceva efort 2 intervale ~ 600 g albina.
Ca sa ierneze corect trebuie sa unifici 3 astfel de unitati.
Si sa le administrezi imediat apiinvert sau sirop invertit de completare. Sunt chei de hrana.
Nu mai lua puiet de la fam celelalte, nu are sens sa le slabesti.

badguy_goodguy

andrei, pentru ca au oua pe rame.

Inca ceva de retinut, albina "batrana" era plecata la cules, deci seara sunt mult mai multe albine in stup.logic, nu?

Ok, so ce imi recomandati!? :> Eu zic ca am sanse bune daca imi va iesi restul puietul ouat pe 4-5 rame in fiecare nucleu,nu?

Am stimulat absolut toti stupii, si as putea cu usurita sa mai scot cate o rama cu puiet capacit din stupii batrani, eventual sa schimb cu una/doua cu oua, sa le las la cele batrane la crescut.





jimm

Baga completare, adica 3-4l de sirop invertit o data, daca are cine sa-l traga... sunt fara pic de mancare.
Incearca sa iernezi cate 2 in cutie cu diafragma etansa inte ei.
Cand ai facut aceste roiuri si cum le-ai facut?

andrei_calinescu

Draga Badguy,

Albina aceea culegatoare care e plecata din stup pana la sfarsitul lui septembrie e gata, adica nu mai e.
Albina care va ecloziona peste 12-15 zile nu mai are timp sa-si faca corpul gras in conditiile alea. Deci si asta va fi nedezvoltata la parametrii ideali.
Nu ai de ales, unifica daca vrei sa iesi cu ceva in primavara.
Tu faci cum vrei dar asa ar trebui sa arate un roi facut dupa rapita, nu acum in septembrie.
Da-le papa urgent, altfel o colonie intra in stadiu de stress, trebuia sa ai cel putin 1 rama plina cu miere in fiecare.

Bătrânul

Citat din: badguy_goodguy din August 31, 2011, 12:50:15 AM
2 ani
cu 2 famili am inceput, acuma am 17 familii mature, si 20 de roiuri pe 4-5 rame, am avut o familie unde matca oua ca nebuna, si din ea am tras majoritatea matcilor.

Acuma sa vedem ....

PS: Culmea e ca azi iarna (sau azi primvara) mi-au murit fix 3 familii care erau una pe 10 si doua pe 8 rame, lol ... li s-a terminat mancarea si au murit, descoperit moarte in februarie cand m-am dus sa le vad.
In aceste conditii TU trebuie sa ne inveti pe noi. Cind pot veni ca ucenic?  :rotfl: =D>

badguy_goodguy

Sa le unific acuma,sau mai incolo? ce sa fac cu matca in plus? le-o pot lasa in cutie peste iarna?

Eu ziceam sa le stimulez acuma intens cu cate 5-10 litri/nucleu, si mai incolo sa le unific, va fi si mai mult puiet, nu?

Apropo de corpul gras , daca ati observati  nucleu a primit polen amestecat cu lapte praf si soia....