Inlocuitor polen pe timpul verii.

Creat de badguy_goodguy, Iulie 07, 2011, 11:48:38 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Deseori trebuie sa hranim proteic albinele chiar si vara,ex:

1. cand ploua o saptamana la rand si nu vrem sa intrerupem ponta matcii
2. la familiile noi create, pana nu aduc si polen matca NU INCEPE sa ponteze. E ceva ce am realizat de-a lungul timpului.  Scurt si clar, daca vrei sa iti ponteze matca trebuie sa pui pe o foaie ceva polen, deasupra pe rame. O metoda mult mai buna decat , sfatul babsesc cu introducerea de puiet proaspat din alte familii pentru a hranit matca.
3. in lipsa polenului albinele sunt slabite,etc, dupa ce le dai polen se reinvigoreaza.


Pana acuma le-am pus pe timpul verii, galbenus de ou fier si polen. Polenul il mananca , galbenusul de ou mi-l lasa mie. A incercat cineva pe timpul verii sa introduca in stupi haina de soia degresata, sau lapte praf,etc?

Am niste nuclee nou formata, si nu mi-as dori sa platesc cateva milioane pe feedbee, sau pe polen natural :( [celalte albine culeg oricum f. putin polen in aceasta perioada a anului, cel putin in zona mea]

Porfy66

Si le dai in continuare oua fierte chiar daca nu le mananca?
Cu carne de porc degresata nu ai incercat?  :yellowcard:
Si daca nu e cu suparare care e "zona" ta?

badguy_goodguy


pharaonu75

Hrana proteica se administreaza albinelor in primavara, pentru a stimula ponta matcii si a ajuta familiile in lipsa unui cules de polen in natura!
Insa acum nu vad de ce sa le dai proteina... au destul polen in natura! In plus, le poti da orice (polen, drojdie, lapte praf), atat timp cat albinele gasesc polen in flori nu se vor atinge de ceea ce le dai tu!
De ce nu lasi albinele sa faca ceea ce stiu sa faca de milioane de ani si vrei sa le inveti sa faca altceva?

Porfy66 are dreptate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Porfy66

In mod normal in stup trebuie sa existe rame cu pastura din primavara cand in natura abunda polenul.
Alti inlocuitori de polen gen  faina de soia, drojdie, oua, carne, lapte , branza, etc  NU TREBUIE sa existe in viatza albinelor.
Ele de milioane de ani consuma DOAR polen si nectar. A le hrani cu tot felul de "mizerii" nu facem dacat sa ne batem joc de ele si sa apara fel de fel de boli :redcard: i.

cristian87

Ar trebui sa gaseasca singure destul polen in natura.
daca a trecut teiul e poliflora.
Daca tot insisti sa le faci bine cu forta vezi ca  gasesti la  magazinul aca  produsul APICOMPLEX.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău