Cumparare albine.

Creat de Marek, Mai 28, 2011, 04:25:05 PM

« precedentul - următorul »

Marek

 Cel de la care i-am luat i-a pus in lazile pe care i le-am dat adica doua corpuri 3/4. Ambele roiuri ocupa bine 6 rame. Mai multe amanunte si poze in cateva zile pe pagina personala, ca sa nu fiu off topic.

soadi

Citat din: Marek din Iunie 06, 2011, 03:00:30 PM
Aseara am adus roii acasa. 125 lei bucata roi natural fara rame. De acum voi mai cumpara doar daca m-i se va oferi daca nu nu mai umblu atat ca de multe ori mi-a venit sa las totu balta.

Renunti cam repede... :uimit: :hi:

Marek

Nu puteam sa mai renunt mai ales ca am si investit ceva bani. 

Kiwi Bee

Ce bine ca ai mai avut rabdare!!!Nui asa?

Deocamdata sa nu pui al doilea corp de 3/4, caci nici primul nu e plin cu albine.Cind mai ai o rama .....si ceva de cladit poti pune al doilea corp si intercalezi rame din corpul de jos cu cel nou(de sus).Lasale sa se dezvolte pina ocupa cele 2 corpuri.Daca ajungi in august sa le ai pline de albine se va putea vorbi si de posibilitatea de divizare si sa le bagi asa la iernat(un corp3/4 per familie).
Asta este doar una din posibilitati.

Lasa anul asta mierea si mai stiu eu ce tear interesa, caci este miere si polen la magazin de cumparat.

Bafta

Marek

Am pus 8 faguri claditi si doar 2 artificiali. Apicultorul de la care le-am luat nu a zis ca nu e pre a bine. O sa incerc azi sa mai bag vreo 2 foi in loc la cei claditi pt ca am inteles ca roii naturali cladesc foarte repede.

orbanstefan64

pune foite dar ajutai si cu 250 mll sirop de 2 ori pe saptamina

Marek

Azi o sa le torn sirop intr-un fagure, le-as face si un tratament cu Varaket si o inspectie mai amanuntita. Tratamentul dupa ce cumpar varaket, oare gasesc la farmacia veterinara?

soadi

Citat din: Marek din Iunie 07, 2011, 07:39:33 AM
Azi o sa le torn sirop intr-un fagure, le-as face si un tratament cu Varaket si o inspectie mai amanuntita. Tratamentul dupa ce cumpar varaket, oare gasesc la farmacia veterinara?

Varachetul il gasesti la magazinul cu profil apicol din orasul tau ....dupa care citesti aici si te uiti la pozele astea....http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2844.0....
Nu-i greu....

Marek

La mine in oras nu este mag apicol, cel putin nu stiu eu sa fie. Tot umbland dupa albine am aflat ca merg in Baia Mare dupa faguri tratamente si alte necesare in stupina , ori mai e cate unul care aduce mai mult si vinde si la alti. Acum cativa ani era magazin chiar in centru orasului, ma tot gandesc sa deschid eu unul, o sa fac un sondaj sa vad cam ce se cumpara mai mult de catre apicultori.