Roi

Creat de badea_mih, Iulie 24, 2010, 08:58:15 PM

« precedentul - următorul »

badea_mih

Salutare aqm 3 saptamin am facut un roi si nu a bagat puiet deloc dar miere a bagat in stup.Care este fenomenu?

D006

  Nu are matca.

stefan1

  I-ai vazut matca? La trei saptamani de la formare ar cam fi trebuit sa inceapa sa oua regina, chiar daca nu a fost facut cu matca fecundata. doar daca l-ai facut cu botce sau poate doar cu puiet sa-si faca el botce? Cauta sa vezi daca are sau nu matca, altfel risti sa se bezmeticeasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dedu

Eu zic sa i bagi o rama cu puiet ouat,daca are matca ia il ajuti putin daca nu o sa isi faca singur botci sa isi faca matca,atentie,sa fie ouata matca sa-si faca matca cum trebuie pentru ca din larve isi face matca de rezerva.Succes
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

badea_mih

Citat din: dedu din Iulie 25, 2010, 12:25:33 PM
Eu zic sa i bagi o rama cu puiet ouat,daca are matca ia il ajuti putin daca nu o sa isi faca singur botci sa isi faca matca,atentie,sa fie ouata matca sa-si faca matca cum trebuie pentru ca din larve isi face matca de rezerva.Succes

L-am facut cu botca trasa de ele cand mam uitat in el era foarte linistit nu dadea semne k nu are matca si avea si miere proaspata in stup.

tassevasi

  Va salut .


  Daca l-ati facut cu botci , trbuia urmarit daca a ros celelalte botci, matca ce a eclzat prima.

  Dupa  trei saptamini trebuia sa vedeti deja puiet , chiari si capacit  ,daca aveati matca in el.
  Puteti cauta una ,doua botci foarte bine dezvoltate si le aplicati pe rame , mai in centru , ptr. a fi bine incalzite de albie si a cistga timp de o saptamina ,pina isi trag ele din oua de la o alta matca inperechiata .  Succes !
    tassevasi    :hi:

apicultor.md

salutare...daca ai un micro nucleu ancearca sa bagi o matca fecundata ......sa se dezvolte ceva mai repede ........ca roiul tau nu are matca.....

stefan1

Citat din: badea_mih din Iulie 25, 2010, 12:41:11 PM

L-am facut cu botca trasa de ele cand mam uitat in el era foarte linistit nu dadea semne k nu are matca si avea si miere proaspata in stup.

  Daca ai lasat sa-si traga el botce dupa formare, inca nu e tarziu sa inceapa matca acum sa oua: ar fi cam 12 zile de la formare pana iese o matca din botcele pe care le-a tras si au mai trecut inca 9 zile (pana la 3 saptamani, cat zici ca au trecut de la formare).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badea_mih

sa facut o frumusete de roi.Va multumesc pt sfaturi

stefan1

  Bine ca s-a rezolvat!
  Pentru tine, e bine sa-ti notezi de cate ori poti, data cand a fost capacita prima botca, data cand a iesit sau presupui ca a iesit matca noua si apoi cand a inceput sa oua. Aceasta statistica te va ajuta sa poti prevedea ce se intampla intr-o situatie asemanatoare si sa eviti unele greseli. Exemplu poate fi o greseala sa dai un fagur cu oua la un roi in perioada premergatoare imperecherii matcii. Albinele sunt derutate ca au aparut oua in stup, nu mai dau suficienta atentie matcii nefecundate si aceasta poate sa nu reuseasca. Daca insa termenul normal de imperechere a trecut si nu apar oua, trebuie controlat mai atent, sa vezi daca mai exista regina sau daca nu are vre-un defect care o impiedica sa iasa la zbor sau sa depuna oua. Daca nu mai are regina, e important sa intervi la timp, sa nu se bezmeticeasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badea_mih