Oglinda stupului

Creat de dragos2006, Martie 02, 2008, 05:34:04 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Eu cred ca este vorba de un stup furat de cineva de la care nu se astepta sa faca asa o fapta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

catel

nu, la acel nivel i se "aduce" stupul spre cumparare, daca are nevoie de el. pt. o tuica ... sunt multi in stare de asa ceva.
dar alta ar face pb mai grava, in momentul cand ai un caine cu raie si nu-l tratezi. vecinii ar vrea si ei un caine dar nu pot de acel vecin care are cainele raios, sau trebuie sa-si trateze cainele f. des, ceea ce se numeste un chin.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

filip

Problemele-s mai complicate decat par.
Am dat un raspus corect .Dar am fost rugat sa sterg.
Traim in romania si unii asteapta idei :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

sunt si eu un incepator ca multi alti si am intampinat o problema. Am un roi pe 6 rame stupul este orizontal si dupa diafragma am gasit intrun colt al stupului mucegai si mizerie cum ar fi rozatura de ceara ce trebuie sa fac ca sa inlatur problema.Vamultumesc

bucovineanu

Acesta este unul din dezavantajele stupului orizontal. Atata timp cat nu este folosita intreaga capacitate, in locul ramas neocupat se poate forma condens si se aduna mizerie. Din ce ai spus este posibil sa fi intrat un soarece. Asemenea lucruri se intampla mai ales in timpul iernii cand de regula nu este ocupat de albine intregul stup. Condensul s-a format deoarece stupul nu are ventilatie, probabil peste podisor sunt puse carpe sau alte materiale. Rosaturile de ceara trebuie sa stabilesti singur de unde provin. Solutia , curatirea resturilor si asigurarea ventilatiei in stup.

D006

multumesc pentru raspuns dar soareci nu au avut cum sa intre numai ca am omis sa mentionez ca am cam putina albina si ca in ultima perioada pe aici in zona a cam ploat

stefan1

Citat din: ursusunt si eu un incepator ca multi alti si am intampinat o problema. Am un roi pe 6 rame stupul este orizontal si dupa diafragma am gasit intrun colt al stupului mucegai si mizerie cum ar fi rozatura de ceara ce trebuie sa fac ca sa inlatur problema.Vamultumesc
In general nu-i prea bine sa ai faguri in spatiul gol din lada, mai cu seama daca familia e slaba. Asta pentru ca ramele pe care albinele nu le pot acoperi pot fi afectate de mucegai (daca nu ai aerisire) sau de molii, care gasesc un loc potrivit de inmultire, ajutate de temperatura din stup. In plus cateva albine din stup in general vor fi sustrase de la activitetea normala si vor incerca sa tina sub supraveghere aceste rame. Dupa unii si agresivitatea unei familii este mai mare daca are in cuib faguri goli.
Cat priveste zdrobiturile de ceara, s-ar putea ca acele rame sa fi fost cu anumite mizerii, albinele le curata si cad pe fundul lazii. Este posibil ca lada sa nu aiba o inclinatie normala (putin inclinata in fata, spre urdinis, incat sa usureze munca albinelor care curata stupul). Chiar daca nu ai faguri dupa diafragma, daca lada este inclinata necorespunzator, anumite resturi rezultate din activitatea curenta a familiei  se vor depozita in partea cea mai joasa din lada.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)